rss
PatRESS News

Zpět

Běžec Petr Mazal se chystá na kole objet svět

20. červen 2015

Petr Mazal Polička/Krkonoše - Minulý víkend předával ceny nejlepším běžcům seriálu Rock Point - Horská výzva. Teď se Petr Mazal, sám vítěz Rock Point čtyřiadvacetihodinové výzvy, chystá na cestu okolo světa jen se svým bicyklem.  Na strastiplnou cestu se vydává už tuto neděli a skončit by chtěl zhruba po tři sta dnech a třiceti tisících kilometrech. 


Petře, co stojí za rozhodnutím vydat se na cestu kolem světa?
Přede dvěma lety jsem byl na kole po Evropě tři neděle, loni už tři měsíce a prostě jsem to chtěl nějak rozšířit. Samotného na kole mě to hrozně baví. Člověk pozná, co opravdu potřebuje k životu a těší se a to, až si dá něco k jídlu, k pití a vyspí se. Nejen, že jsem své cesty chtěl rozšířit, ale současně chci lidem v západním světě ukázat, jaké to je žít v zemích, kde lidé doslova nemají co do huby. Chci to opravdu pojmout více expedičně.


Co si má běžný člověk představit, když se řekne – cesta kolem světa?
Už jsem se o tom bavil i s několika lidmi a někteří se opravdu ptají, jestli pojedu v noci přes moře na kole. To se člověk zasměje. Pravda je, že si to umí představit jen zasvěcený. Já se tomu projektu věnuji zhruba rok. Původně jsem chtěl přejet z jihu Asie, z Číny až na západ Evropy a pak přeletět do Jižní Ameriky a přejet ji z jihu na sever. Během plánování se ale vyskytlo spoustu komplikací s vízy a se zeměmi jako je Turkmenistán, Uzbekistán, Pákistán, Afghánistán. Ty jsem vzhledem k bezpečnostní situaci raději chtěl vynechat, takže tam musím udělat jeden přelet z Jižního Kyrgyzstánu do Arménie. Pak dojedu domů do Poličky, kde bych si chtěl dát týden pauzu. Na konci září mám letenku do Afriky, kde bych chtěl jet z Keni přes Tanzanii, Botswanu a Zambii do Jihoafrické republiky. Pak se zase vrátím a v první půlce ledna chci odletět do Jižní Ameriky a tu přejet z jihu na sever.


Tedy nic ve stylu cesty Willyho Foga za osmdesát dní?
Tak to určitě nebude. Budou to takové tří až čtyřměsíční štace se zhruba týdenní pauzou, protože si myslím, že není v lidských silách valit takhle v kuse tři sta dní, i když jsem to původně v plánu měl. Bohužel jsem jen člověk a nikoli robot. I ten můj plán si myslím, že je tak nesmělý, že i kdyby dopadlo těch třicet tisíc kilometrů za tři sta dní, bude úspěšné.


Co si bereš s sebou? 
To byl také velký oříšek. Člověk na kole, aby ujel za den zhruba sto padesát kilometrů, nemůže mít šedesátikilovou zátěž. Beru si stan, spacák, karimatku, vaření, ale suroviny budu shánět až na cestě. Největší zátěž je oblečení a náhradní díly na kolo. Oblečení si musím brát i teplé, protože v Číně budu přejíždět v Tádžikistánu a Kyrgyzstánu sedla, která jsou i kolem pěti a půl tisíc metrů nad mořem, takže musím mít péřovku, teplé návleky na tretry, čepici, rukavice a věci, které bych si jinak nebral. Všechno je třeba mít zdvojené, ale nikdy nebudete mít opravdu všechno. Když se mi zlomí rám, tak budu v pr. jak Baťa s dřevákama. 


Jak je těžké se na takovou cestu připravit?
Původně jsem se rozhodl to celé vzít takřka na svá bedra, ale to prakticky nejde. Nejlepší by bylo, kdybych našel jednoho generálního partnera nebo byl rovnou milionář a nemusel se na nikoho obracet. Takhle jsem ale strávil stovky hodin tím, abych sehnal nějaké sponzory.  Nakonec se mi to podařilo a získal jsem alespoň firmy, které mi poskytnou materiál. S penězi to je horší, ale především firmy z Poličky, které mě znají, mi pomohly. Není to nijak horentní suma. Celkově mě ta cesta vyjde zhruba na čtvrt milionu a to jsem na té nejnižší hranici. Nejdražší jsou samozřejmě letenky.


Je něco, čeho se opravdu bojíš?
Určitě. Bojím se toho, že se mi stane s kolem něco, co si nebudu umět opravit. Bojím se, že dostanu zánět šlach nebo mě potká jiná zdravotní patálie. Bojím se i divokých zvířat, samoty, ale na tu se zároveň i těším. Člověk asi nad tím nesmí příliš přemýšlet, jinak by nikam nemohl odjet. Když jsem to měl v hlavně, tak první koho jsem se zeptal, byla má přítelkyně. Je to dlouhá doba, ale tím, že je cesta rozvrstvená po třech čtyřech měsících, tak to jde a ona je super, podporujeme mě. Byl to můj sen a nejdůležitější je se rozhodnout a pak do toho dát všechno.


Jak bude vypadat start a první cíle?
Odlétám v neděli 21. června v 15 hodin z Ruzyně k Bajkalu. V Rusku strávím tak dva tři dny, chtěl bych projet Mongolsko, severovýchod Číny, provincii Xian, kam byl největší problém získat vízum. To jsem zařizoval dva a půl měsíce a nebýt cestovaní kanceláře Kudrna a jejich známosti v Číně, tak bych to snad ani nezískal. Číňané si tam samostatně na kole nikoho nepustí. Pak přejedu do Kyrgyzstánu, Tádžikistánu, kde bych chtěl projet celou tu nejvýše postavenou silnici. Pak se vrátím zpět do Kyrgyzstánu, přeletím do Arménie a z Jerevanu to musím přejet přes sever přes Gruzii a pak teprve do Turecka. Pak asi přes Balkán zpět do Čech.


Budou tě moci fanoušci sledovat a na dálku podporovat?
Mám k této expedici stránky www.petr-mazal.cz a určitě budu na facebook dávat nějaké aktuality. Díky klukům ze seriálu Rock Point - Horská výzva, kteří mě podporují, u sebe budu mít také GPS lokátor, který bude v hodinových intervalech přenášet on-line moji polohu. 


Kdy a kde by vše mělo skončit? Jak bude vypadat tečka za celou výpravou?
Končit bych chtěl hlavně ve zdraví. Počítám, že to bude v květnu, červnu příštího roku někde v Brazílii či Venezuele. Můj sen je na konci expedice vydat knihu. Jde o ojedinělý projekt, takže bych následně chtěl pro školy pořádat přednášky o jednotlivých zemích a o tom jak tam ti lidé žijí.


Jak ses vůbec připravoval?
Nejlepší příprava je rekonstrukce  bytu, chodit do práce a ještě se snažit jezdit na kole. Posledních čtrnáct dní spím tak čtyři hodiny denně a zbytek jsem v práci či na kole nebo s kladivem v ruce. Věřím, že si teď odpočinu. (usmál se na závěr).

tagy: Cesta kolem světa, Petr Mazal, extreme, kolo, bike,
Zpět


Čtěte také další články z této kategorie:

Rock Point – Horská výzva se rozšíří o závod na Vysočině

Pálavským závodem vyvrcholila letošní Rock Point - Horská výzva

Rock Point – Horská výzva finišuje na Pálavě

Horská výzva byla po řádění vichru opravdovou výzvou“Zatímco vy vstupujete na přechod, my už běžíme po druhé straně...”

© 2012 -2016 PatRESS.cz - Powered by Prestissimo.cz