rss
PatRESS News

Zpět

Cyklisté se na Bohušovické kotlině na Silvestra sejdou už popadesáté!

30. prosince, 2011

Terezín – Popadesáté se cyklisté tradičně poslední den v roce setkají na Bohušovické kotlině v Terezíně. Oblíbený Silvestrovský cyklokros letos opravdu slaví půl století od svého prvního startu. Letos na něm přitom historicky poprvé startuje v rámci Českého poháru kategorie Masters.
            „Ten čas opravdu letí a málokdo z nás si chce připustit, že má závod tak dlouhou tradici. Tehdy jsme byli malí kluci a dnes se tu díváme, jak se tu naopak jiní malí a mladí kluci sami na kolech prohání. U zrodu tehdy stál legendární trenér Jaroslav Menhart. Cyklokros byl velmi mladou disciplínou, a tak byl brán spíš jako zimní příprava,“ zapátral v historii prezident pořádajícího CK Slavoj Terezín Václav Bureš.
            Před padesáti lety se první ročníky konaly v okolí terezínské sokolovny. Jelikož tehdejší trať byla málo členitá, přesunuli ji pořadatelé na stávající a už tradiční místo na Bohušovické kotlině.„Závod bývá divácky velmi hojný. Schází se tu také bývalí výborní cyklisté. Někteří si dokonce i zazávodí. Nejatraktivnější místa jako "schody" a nebezpečný sjezd totiž poskytují trochu adrenalinu před večerní oslavou konce roku jak pro diváky, tak i pro samotné závodníky,“ podotkl Bureš.
            Závodu se účastní nejen závodníci s platnou licencí Českého svazu cyklistiky na rok 2011, ale nově i jezdci, kteří se zúčastňují ČP masters a svou šanci dostávají znovu i naprostí amatéři.„Před sedmi lety jsme zařadili právě kategorii pro příchozí, která si hned získala velkou oblibu, takže nemůže chybět ani letos,“ upozornil prezident Bureš.
Příchozí se při prezentaci prokáží občanským nebo jiným průkazem a (hodinu před startem ktg.) potvrdí svým podpisem svůj dobrý zdravotní stav a to, že startují na vlastní nebezpečí. Příchozí nad 30 let budou zařazeni do kategorií masters podle svého věku. Přilby jsou povinné. Cyklisté přitom mohou osedlat i horské kolo.
Kategorie a časy startů: starší žáci (10 hodin, 2 okruhy), kadeti (10 hodin, závod na 30 minut), příchozí do 30 let – r. 1983 a ml. (po dojetí kadetů, 6 kol), M30 r. 1973 – 1982 (po dojetí příchozích, 40 minut), M40 1963 – 1972 (po dojetí příchozích, 40 minut), M50 r. 1962 a st. (po dojetí příchozích, 30 minut), ženy masters (po dojetí příchozích, 30 minut), junioři (po dojetí masters, 40 minut), muži (společně s juniory, 50 minut).
Silvestrovský cyklokros, který se na počest někdejšího prezidenta CK Slavoj Terezín jede jako 6. ročník Memoriálu Pavla Sládka, je sportovně společenskou událostí, kde se jak již bylo řečeno, nenudí ani závodníci, ani diváci. Chybět tak nemohou právě ani známá jména světa cyklistiky. „Viděli jsme tady třeba Šimůnka, bratry Kloučkovy starší i mladší, Ausbuhera, Dlaska, Murdycha, Mlynáře, Bínu, Lukeše, Kvasničku a mnoho dalších. Někteří se zde objevili již jako žáci nebo dorostenci, aby se později prosadili i v kategorii dospělých. Často se lidé ptají, zda přijede Zdeněk Štybar, který tu v předchozích letech také závodil. Účast reprezentantů je ale mnohdy do poslední chvíle vždy tajemstvím. Mnohdy býváme překvapeni sami i jako pořadatelé,“ mrknul Bureš, když potvrdil, že mezi předem přihlášenými je třeba tým Madeta - Fitness / Specialized s cyklisty Petrem Dlaskem, Medkem, Nesvadbou či Svobodou.


tagy: Silvestrovský, cyklokros, Terezín,
Zpět


Čtěte také další články z této kategorie:

MTB Tour v Litoměřicích ovládl Vít Řehák

MTB Tour dává závodníkům žolíka a divákům pestrý program

MTB Tour láká na Ježka i na historicky nejatraktivnější tratě

Lovosice znovu ožívají cyklistikou“Zatímco vy vstupujete na přechod, my už běžíme po druhé straně...”

© 2012 -2016 PatRESS.cz - Powered by Prestissimo.cz