rss
PatRESS News

Zpět

Cyklistkám otevírá dveře Czech mix team

20. října, 2011

Katarína Hranaiová - Czech mix team ČR – Bouřlivá debata o ženské cyklistice v Česku se rozpoutala po té, co si rychlobruslařka Martina Sáblíková nezajistila na mistrovství světa v Kodani jistý start na blížící se Olympijské hry v Londýně. Její trenér Petr Novák se ale nechal slyšet, že boj o Londýn se svojí svěřenkyní jen tak nevzdají, což náhle mohlo otevřít oči dalším funkcionářům. Ženská cyklistika totiž v Česku nemá zrovna na růžích ustláno, nikdo se o jezdkyně nestará, ačkoli milovnic bicyklů stále pomalu přibývá. Jistou šanci na úspěch jim ale už druhým rokem dává parta nadšenců okolo Michala Frantíka, která připravila tzv. Czech mix team.

             „Jsou tu ženské, které se snaží jezdit na kole, chtějí se posouvat dál, ale nikdo se jim moc nevěnuje a nesnaží se jim zrovna pomoci. Pokud ano, jsou to jen jednotlivci, především z řad tatínků. Jen díky nim to děvčata nezabalí, ale stále jsou před nimi jen omezené možnosti, a proto jsme v minulém roce začali sestavovat právě Czech mix team, který jim může pomoci,“ vysvětlil důvod Michal Frantík.

Několika děvčatům v posledních dvou letech Frantík také zajistil i zahraniční angažmá a možnost porovnat trendy v ženské cyklistice se světem. Naposledy do Švýcarska otevřel dveře Kataríně Hranaiové ze Sparty. Dalším českým děvčatům pomáhá právě s dalšími cyklistickými nadšenci jako Oldřich Diensbier ze Sparty právě díky Czech mix týmu. „Děvčata, která se snaží a chtějí závodit, seskupíme právě do tohoto týmu, díky kterému mají možnost postavit se na start zahraničních či českých prestižních podniků, kam by se jen tak nemohly bez týmu či další nominace dostat. Jde především o etapové závody, aby děvčata získala vůbec možnost závodit a porovnat svou výkonnost,“ podotkl Oldřich Diensbier.

            Sice byl team založen s rozpaky a upozorněním, aby nedělal republice ostudu, ale obavy se nenaplnily. Třeba Pavlína Šulcová při nedávném zářijovém etapovém podniku Tour Cycliste Féminin International de l´Ardèche ve Francii dojela na celkové jednadvacáté příčce, když v předposlední etapě dokonce bojovala o pódium. Team se ve spolupráci s pražskou Spartou, Duklou nebo týmem Experiment 23 představil na řadě dalších prestižních podnicích zařazených v kalendáři UCI včetně českých závodů Grácia v Orlové a Feminin v Krásné Lípě. Czech mix team tak více méně supluje českou reprezentaci, jelikož její výjezdy se vůbec nekonají. Děvčata tak jen díky tomuto projektu získávají možnost vybojovat cenné body do žebříčku UCI a tím následně splnit nominační kritéria na největší sportovní akce i olympiády. Do Londýna se totiž kvalifikuje 23 národních federací určených právě z rankingu UCI. Česká republika právě kvůli nedostatku bodů figuruje mezi 34. a 40. místem, přičemž třiadvacátá federace má nárok na dvojici startujících. „To je samozřejmě jeden z důvodů, proč jsme Czech mix team vytvořili. Bohužel všichni všechno táhneme ze svého, tedy spolu s děvčaty, a tak to také vypadá. Jen svou nečinností bychom ale házeli flintu do žita. Naším cílem prostě je pomáhat v rámci možností maximálně českým děvčatům, protože by byla škoda nechat je jezdit bez motivace a následně nechat skončit. Bez vize to nejde a děvčata to vědí. Pokud díky trenéru Novákovi získáme větší podporu, nebo i začneme více spolupracovat, nebo se stane cokoli pozitivního, tak to bude mít jen kladný dopad na ženskou cyklistiku v Čechách a my si budeme moci říci, že jsme to nedělali zbytečně,“ dodal Michal Frantík. 
Zpět


Čtěte také další články z této kategorie:

MTB Tour ovládl Michal Bubílek

MTB Tour patří elitě i dětem

MTB Tour je letos výzvou

MTB Tour letos přifoukla královskou trasu“Zatímco vy vstupujete na přechod, my už běžíme po druhé straně...”

© 2012 -2016 PatRESS.cz - Powered by Prestissimo.cz