rss
PatRESS News

Zpět

Důva slavila kulaté výročí

25. července 2012

Ujetá dvojice Svoboda-Novák
Terezín – Jubilejní desátý ročník cyklistického závodu Za pěnivou důvou je minulostí. Kulaté výročí tradiční oblíbené akce pro širokou veřejnost se i tentokrát neslo ve výjimečném duchu a zapsalo se několika „nej“. Trať nikdy nebyla tak těžká a dlouhá, historicky poprvé účastníkům během závodu pršelo a navíc se nikdy nestalo, aby v cíli byli dva vítězové. Hlavní cenu, kterou je tradičně sud piva, totiž nad hlavu zvedali dva borci. Důva tedy byla opět výjimečná.
            „Až dosud se nám dařilo, že s každým ročníkem přijíždí víc a víc cyklistů a to opravdu napříč spektrem – od mladých po staré, od zkušených po absolutní amatéry, muži, ženy, děti, prostě každý kdo má rád kolo a cyklistiku. Loňský rekord, kdy dorazilo takřka tři sta jezdců, jsme tentokrát nepřekonali a rozhodně z toho nikdo není zklamaný. Opět tu totiž byli ti, kteří si závod přijeli každý po svém užít a to je důležité,“ řekl jeden z pořadatelů závodu Za pěnivou důvou Patrik Pátek, které dle jeho slov překvapila především účast vítězného Jakuba Svobody. „Když jsem ho viděl na startu, trochu mě to překvapilo, ale hned jsem věděl, kdo bude letošním favoritem. Závod rozhodně oživil. Všichni věděli, že si ho musí hlídat, ale přesto neuhlídali. Postaral se o rychlejší průběh a i závěr udělal odlišný,“ podotkl Pátek, když upozornil na fakt, že vůbec poprvé na „Důvě“ soupeři na cílové rovince nespurtovali.
            Na hlavní trati totiž ve stoupání za Ostrém odjela dvojka Jakub Svoboda s Petrem Novákem a cílovou lajnu oba protnuli jedoucí těsně vedle sebe držíce se za ramena. Zkušený Svoboda pak ceny nechal svému kolegovi. „Nepřijel jsem sem vyžrat ceny. Chtěl jsem se projet a hlavně zkusit závod, o kterém všichni u nás mluví. Moc se mi líbil, i když bych ho udělal ještě o nějaký kopec těžší,“ mrknul Svoboda.
            Právě trasy letos doznaly největších změn v celé desetileté historii. I tentokrát byly pro účastníky připraveny dvě tratě – krátká čtyřicetikilometrová a delší čtyřiaosmdesátikilometrová. Krátká cyklisty vedla z Terezína přes Litoměřice do Roudnice a po druhém břehu Labe zase zpátky do Terezína. Jezdci se vyhnuli absolutně všem kopcům, které trápily kolečkáře v hlavním závodě. Tam navíc čekaly dvě vrchařské prémie. První v Trnobranech nad Liběšicemi vyhrál Jiří Malík a pak za Ostrém na Úštěcku, která patřila Svobodovi. „Máme mnoho pozitivních ohlasů na změnu trasy. Mile mě to překvapilo. Cyklisté si chválili, že trať byla náročnější, v pěkné krajině na Úštěcku a hlavně, že díky novým kopcům nebyl průběh příliš nudný. Máme z toho radost,“ usmál se Patrik Pátek.
            Terezín cyklistům patřil tradičně kompletně celý den. V dopoledních hodinách mezi sebou závodily děti a to hned v několika kategoriích, kdy nejmladší na sobě měly ještě pleny. Odpoledne už před restaurantem Atypik na startu stáli právě starší harcovníci. Stále oblíbenější je kategorie historických kol a tradičně dorazil i jezdec na handbiku Mirek Pitra. „Tohle je jeden z mála závodů, kam mohu bez obav přijet a je tu pro mě prostor. Navíc krátká trať až na roudnické náměstí není tak těžká. Jsem tu už popáté, vracím se sem rád,“ řekl Pitra.
            Po vyhlášení více než desítky kategorií následovala opět oblíbená afterparty s živou hudbou. „Byl to jubilejní rok se vším všudy. Kolegové z organizačního výboru Petr Rýsler a Petr Beránek totiž letos slaví padesátku, takže i oni jsou rádi, že letošní Důva opět patřila mezi ty zdařilé a byl dvojí důvod k oslavám. Všichni můžeme být spokojeni, protože se tu hlavně nikdo nezabil a každý už Důvu bere jako pohodovou akci, kde po výkonu přijde patřičná odměna a v tomhle duchu hodláme i nadále pokračovat,“ dodal Patrik Pátek.
Fotogalerie


tagy: cyklistika, Za pěnivou důvou, Atypik, Terezín
Zpět


Čtěte také další články z této kategorie:

MTB Tour v Litoměřicích ovládl Vít Řehák

MTB Tour dává závodníkům žolíka a divákům pestrý program

MTB Tour láká na Ježka i na historicky nejatraktivnější tratě

Lovosice znovu ožívají cyklistikou“Zatímco vy vstupujete na přechod, my už běžíme po druhé straně...”

© 2012 -2016 PatRESS.cz - Powered by Prestissimo.cz