PatRESS News

Zpět

Feminin ovládla Ruska, Sáblíková jí sekundovala

5. července 2012

Krásná Lípa – Ruska Larisa Panková suverénně ovládla první etapu letošního jubilejního 25. ročníku mezinárodního etapového závodu žen 2. UCI kategorie Tour de Feminin. Velkým překvapením pak byla česká rychlobruslařka Martina Sáblíková, která s vítězkou nejen, že byla dlouho v rozhodujícím úniku, ale ještě si připsala body za rychlostní a vrchařské prémie.
            „Martina všechny hodně překvapila a to nejen svým únikem, ale i jak si během něj vedla. Ostatní děvčata jinak celkem pronásledovala smůla,“ podotkl sportovní ředitel českého výběru žen Oldřich Dienstbier.
            Letošní ročník odstartoval nejdelší sto desetikilometrovou etapou se startem i cílem v Krásné Lípě. Už na desátém kilometru měla smůlu Veronika Bláhová, které po pádu jedna ze závodnic prošlápla výplet kola. „Když si po výměně peloton dojela, hned přišla rychlostní prémie, kdy se balík rozjel. Měla toho dost a po chvíli nápor nevydržela,“ popsal těžkou chvíli pro Bláhovou ředitel Dienstbier.
            Podobné strasti, avšak na šedesátém kilometru, zažila jedna z lídrů české reprezentace Katarína Hranaiová. Ta se zamotala do pádu, ve kterém zničila svůj bicykl. Po jeho výměně a dojetí pelotonu přišel jen o deset kilometrů později další defekt. „I tak jsem si hlavní pole zase dojela, ale stálo mě to dost sil, které mi už v závěru chyběly,“ litovala Hranaiová.
            V tu chvíli už vpředu byla odjetá právě Martina Sáblíková. Té se povedlo odskočit při stoupání na první vrchařskou prémii na třicátém kilometru v Jiříkově a k ní se přidala Ruska Larisa Panková. To byl prakticky rozhodující moment celé etapy. Dvojici Sáblíková-Panková pak doplnila Němka Sandigová a později ji vystřídala Ukrajinka Sharhaová. Právě díky úniku si Sáblíková připsala druhé a třetí místo na rychlostní prémii a přidala druhé a první místo na prvních dvou vrchařských. „Odjetá děvčata byla v úniku takřka osmdesát kilometrů. Během úniku si získaly až dvouminutový náskok. Vše se zlomilo až v samotném konci závodu při stoupání na Vápenku, pak už následoval jen sjezd do cíle,“ řekl Dienstbier.
            Únik dokázala dovést do zdárného konce pouze ruská závodnice Panková, která si pro vítězství přijela s náskokem třinácti vteřin na pronásledující šestnáctku závodnic. Zbývající pódiové příčky se tak dělily ve spurtu. Závěr patřil Holanďankám. Stříbro slavila Rozanne Sliková a bronz Kirsten Wildová. Nejlepší českou závodnicí byla jednatřicátá Pavlína Šulcová, jež zaostala o osmatřicet vteřin. „Nestačila jsem se udržet právě na Vápence. Ta nás pěkně potrápila,“ nechala se slyšet Šulcová, jejíž kolegyně Martina Sáblíková byla sedmapadesátá se ztrátou necelých dvou a půl minuty a dalších dvacet vteřin za ní byla Hranaiová. „I když to z výsledku není tak úplně patrné, mile mě překvapila Denisa Bartošová. Ta závod jede na zkušenou, ale během něj si vůbec nevedla špatně, když odpadla dvacet kilometrů před cílem. Velký dík ale patří Kubovi Svobodovi z Kolokrámu, který nám pomohl materiálně a dal Kataríně zase kolo dohromady,“ pochválil další články sportovní ředitel Oldřich Dienstbier.
            Do druhé „Jiříkovské“ etapy ve žlutém trikotu nastoupí právě Larisa Panková, která současně vede i všechny ostatní vypsané soutěže, takže díky průběžně druhému místu poveze Martina Sáblíková modrý trikot pro nejlepší vrchařku.

Výsledky – 1. etapa: 1. Larisa Pankova (RUS) Rusko 3:02:49, 2. Rozanne Slik (NED) Ruiter Dakkapellen Wieler, 3. Kirsten Wild (NED) Holandsko, 4. Madeleine Sandig (GER) Německo, 5. Martina Ritter (AUT) Rakousko - všechny  +0:13, 31. Pavlína Šulcová (CZE) +0:38, 57. Martina Sáblíková (CZE) +2:23, 60. Katarína Hranaiová (CZE) +2:44, 97. Irena Berková (CZE) +11:10, 102. Denisa Bartošová (CZE) +12:57, 114. Veronika Bláhová (CZE) +18:36 - všechny Česká republika.