rss
PatRESS News

Zpět

Formule 1 po nadvládě Rosberga našla nového šampiona

24. květen 2016

Po pěti závodech letošního ročníku přišla na řadu konečně změna v již relativně ustáleném pořadí na stupních vítězů. Po čtyřech suverénních představeních, v nichž nenašel německý pilot Nico Rosberg konkurenta, se v premiérovém závodě za stáj Red Bull k úspěchu katapultoval teprve osmnáctiletý Max Verstappen.

Rosberg v úvodu k nezastavení

Třicetiletý německý formulový závodník měl v prozatímním průběhu mistrovství světa ve formuli 1 na růžích ustláno. Nejmenší náskok, který si v cíli prvních čtyř závodů dovezl do cíle, byl osmivteřinový hned v prvním australském představení královské disciplíny motosportu. To na zádech udržel svého stájového kolegu a obhájce mistrovské trofeje Lewise Hamiltona. Oba jezdce Mercedesu doplnil na stupních vítězů Sebastian Vettel z Ferrari. Z velké části zůstalo obsazení stupňů vítězů stejné i po závodě v Bahrajnu, kde vítězného Rosberga z Ferrari doplnil s desetivteřinovou ztrátou druhý Kimi Räikkönen a Hamilton s půlminutovou ztrátou skončil třetí.

Zvýhodňování údajně stejných jezdců?

Velké neshody pak provázely v sezoně dominující stáj Mercedesu, když úřadující mistr Hamilton kritizoval tým, který dle jeho názoru upřednostňuje právě Němce. Ten argumentoval výraznou nespolehlivostí svého monopostu, zatímco Rosberga v sezoně netrápila nejmenší závada. O důvod více k nevoli měl i po čínské velké ceně, kterou Rosberg vyhrál s úctyhodným náskokem 37 vteřin, zatímco Hamilton dojel více než minutu a čtvrt později na sedmém místě. Uvolnil tak místo na stupních vítězů, které s druhým Vettelem obsadil Rus Daniil Kvyat z Red Bullu.


Oba závodníci z pódia si v následujícím závodě rozhodně nic nedarovali a Kvyat před domácími fanoušky na Ruské velké ceně Vettela v závodě doslova sestřelil, za což byl následně od Red Bullu vyhozen. Dvojici z Mercedesu tak na stupních vítězů doplnil třetí Räikkönen a Rosberg zakulatil svůj prozatímní bodový zisk na 100 bodů.

Dramatické okamžiky a změny ve Španělsku

Jak tým Red Bull zvládá sportovní sázení na jedničku se milovníci rychlých vozů přesvědčili při velké ceně Španělska, kde z Toro Rosso povýšeného Verstappena nezastavil nikdo a nic, než zavlál nad okruhem šachovnicový prapor. Úlohu měl nicméně výrazně usnadněnou, když úvodní kolo hrubě nezvládla dvojice Mercedesů. Po té, co Hamilton vybojoval pole position jej hned v prvních zatáčkách Rosberg předjel. Přehršel motivace pak vedl Brita k neúspěšnému a navíc pro tým katastrofálnímu manévru. Při předjíždění se dostal mimo trať, poslal svůj vůz do smyku a nekontrolovaně sestřelil zadní částí monopostu vedoucího Němce. Tím ukončil snahu celého týmu a dal k dispozici premiéru na nejvyšším ze stupňů vítězů pro jiné závodníky.
Tuto šanci maximálně zužitkoval mladičký Nizozemec  Verstappen, který dokázal zvítězit jako nejmladší jezdec historie formule 1. Přitom si vůbec nepočínal jako nováček, ba naopak. Až do posledních okamžiků udržel na zádech druhého matadora Räikkönena, který za ním dojel se ztrátou pouhých šesti desetin. Třetí místo bralo další Ferrari s Vettelem. Poprvé v sezoně tak zvítězil někdo jiný než tým Mercedes, který navíc nebral po závodě ani jediný bod.

I přesto si Rosberg v celkové klasifikaci drží suverénní náskok 39 bodů na druhého Räikkonena, třetí Hamilton ztrácí další 4 body. V poháru konstruktérů drží suverénní náskok před Ferrari také samotný Mercedes. Jaké změny ovšem týmy nachystají do příštích závodů je velkou otázkou, jelikož minimálně u stříbrných šípů bude třeba si ujasnit týmové pozice. Jak rudé monoposty z Maranella tak i třetí v pořadí Red Bull mohou nejistot prozatímního suveréna využít, poprvé hned na konci května při dalším závodě v Monte Carlu.


 

 
Zpět


Čtěte také další články z této kategorie:

V cíli Dakaru jsou poprvé všechny kamiony od MKR Technology

Kvartet severočeských renaultů míří do poslední etapy

Ve zkrácené etapě Huzink těsně pod pódiem

Do 9. etapy vyjely všechny kamiony, hybrid dojel 5.“Zatímco vy vstupujete na přechod, my už běžíme po druhé straně...”

© 2012 -2016 PatRESS.cz - Powered by Prestissimo.cz