rss
PatRESS News

Zpět

Horská výzva není pro padavky

11. únor 2014

Loňští účastníci Horské výzvy. ČR - Milovníci kurzů přežití Beara Gryllse se mohou zaradovat. V Česku totiž vznikl zcela nový seriál outdoorových závodů, při kterém se právě rady britského dobrodruha z televizní stanice Discovery mohou hodit. Rock Point - Horská výzva, tak se jmenuje "tour" pěti závodů startujících v horách po celé republice. Seriálu navíc už příští týden předchází  nejextrémnější zimní outdoor-survivalový závod dvojic ve volném terénu  - Zimní výzva. Tohle není pro žádné padavky, a právě proto se PatRESS.cz stal partnerem těchto akcí.
            Na běžecký maraton si dnes troufne skoro každý trochu zdatnější běžec. Huntovat tělo v městské zástavbě, dýchat vzduch velkoměst a ničit si kolena na tvrdé dlažbě je fenoménem posledních let. Horská výzva je ale něco zcela jiného - nádherné scenérie českých hor, vzduch neznečištěný výfukovými plyny, přírodní cesty. Prvotní krása je však vykoupena extrémní zátěží, je to prostě výzva. "Neběžíte rovně v davu jako ovce. Účastníci, závodící vždy ve dvojicích, musí projevit svůj um, všeobecnou připravenost. Musí si poradit s náročnými stoupáními a srázy na členitých cestách. Mnozí jsou vyčerpaní, ale nachází v sobě opravdové bojovníky, kteří se nevzdávají. Vzájemně se musí umět podpořit, pomoci jeden druhému. O tom je Horská výzva," sdělil hlavní organizátor Pavel Zitta.
            Závod vznikl v loňském roce, ale letos mu pořadatel dal opravdový punc profesionální akce pro amatérské účastníky. Od dubna do srpna si prakticky ve všech koutech České republiky bude moci každý sáhnout na samé dno svých sil, poznat své možnosti. Seriál se rozrostl na 5 závodů - odstartuje v Jeseníkách, pokračuje na Šumavě, v Krušných horách, na Slovensku a uzavře se v Krkonoších. Novinkou jsou tři délky tratí, aby do přírody mohly zamířit i celé rodiny s dětmi. "Účastníci jistě také uvítají, že zázemí jsme nově přesunuli ze skiareálů do přilehlých měst a obcí, kde se všichni budou těšit větší pozornosti diváků, ale hlavně budou blíže službám a kulturnímu zpestření," upozornil Pavel Zitta na změny, které závodníkům mají především ulehčit - bude snadnější zaparkovat, nakoupit si či se ubytovat.
            Horská výzva má letos propracovaný systém  záchytných bodů na trati, zkvalitňuje občerstvení, bude možné online sledovat mezičasy, v cíli budou maséři, bar či catering. "Pokud by někdo v závodě přecenil své síly, bude připraveno vícero svozových bodů. Snažíme se myslet na vše, aby účastníci sice poznali hranice svých možností, ale nemuseli se bát, že někde zůstanou sami a umřou vyčerpáním. Stejně tak je pro nás důležitá ochrana přírody. Při plánování jednotlivých tras jsme byli maximálně ohleduplní," připomněl podstatná fakta Zitta.
            Celý seriál se skládá z pěti jednotlivě bodovaných závodů. Připraveny budou vždy tři tratě - Long, Half a Short, kdy první dvě jsou vždy určeny pro dvojice závodníků s možností kombinací pohlaví (muži, ženy, mix). Krátká trať je zaměřena na jednotlivce včetně dětí do 15ti let nebo pro účastníky se psy (dogtrekking). Jednotlivé trasy vždy měří zhruba 15, 34 a 65 km. "Závody jsou určeny pro všechny věkové i výkonnostní kategorie. Povoleny jsou samozřejmě i trekové hole, ale jinak se každý musí spolehnout jen na běh či chůzi. Povinnou výbavou jsou ale mobilní telefony a pro závody Long a Half ještě čelovka s náhradními bateriemi. Bezpečnost účastníků je u nás na prvním místě," upozornil Pavel Zitta.
            Seriál, který v Česku nemá obdoby, je zcela jistě zajímavý nejen svojí podstatou, kterou je ona "výzva", ale také cenami. Celkový vítěz dlouhé trasy najde v obálce pětitisícovku a přitažlivé finanční odměny pokračují až do pátého místa. "Zkuste tedy překonat sami sebe a zjistěte, jak silní ve skutečnosti jste. Získáte tím mnohem víc, než byste vůbec tušili," nabádá k účasti organizátor Pavel Zitta.
            Radost mohou mít i milovníci sněhu a zimy - samotnému seriálu totiž předchází jednorázová Zimní výzva. Nejextrémnější zimní outdoor-survivalový závod dvojic ve volném terénu, bez zajištění, konaný na území ČR odstartuje už příští týden (22. února) v Šumperku. A že to nebude žádná legrace už naznačují samotné délky tras - krátká měří 154 km a dlouhá dokonce 229 km. Závodu se letos zúčastní na padesát odvážlivců.
 
Rock Point - Zimní výzva
Start závodu: 22.února 2014 v 19:00hod. - Šumperk (Pavlínin dvůr)
Trasy:
SHORT (154Km) - Šumperk - Rokytnice v O.horách ( časový limit 96hod.)
LONG (229Km) -  Šumperk - Trutnov (časový limit 120hod.)
 
Termíny závodů seriálu Rock Point - Horská výzva:
1. závod 11. - 12.04.2014 - Jeseníky
2. závod 09. - 10.05.2014 - Šumava
3. závod 13. - 14.06.2014 - Krušné hory
4. závod 11. - 12.07.2014 - Slovensko
5. závod 08. - 09.08.2014 - Krkonoše
www.horskavyzva.cz
  Loňští účastníci Horské výzvy. Loňští účastníci Horské výzvy.

tagy: Rock Point, outdoor, závody, Horská výzva, Zimní výzva,
Zpět


Čtěte také další články z této kategorie:

Horská výzva zná termínovku pro rok 2020

Hokejoví reprezentanti se podepíší v Porsche Plzeň

Vyhlášení elit uzavřelo na Pálavě letošní Rock Point – Horskou výzvu

Závěrečná Rock Point – Horská výzva v sobotu vzpomene i na Karla Gotta“Zatímco vy vstupujete na přechod, my už běžíme po druhé straně...”

© 2012 -2016 PatRESS.cz - Powered by Prestissimo.cz