rss
PatRESS News

Zpět

Inženýři rozvádí kilometry drátů

1. února 2012

Miloš Schmied (MKR Technology)
Židovice – Kilometry kabelů teď instalují elektroinženýři aktuálně nejlepšího českého truckracingového týmu v Česku MKR Technology do svých závodních speciálů. Ve všech čtyřech tahačích, které staví pro novou sezónu, totiž během zimy musí kompletně znovu rozvést elektřinu. Aby vše fungovalo a jezdec mohl mít celý truck pod kontrolou, odvádí inženýři precizní mravenčí práci.
            „Elektrika se v autě stará prakticky o všechno – o motor, chlazení brzd, světla, veškeré ovládání ventilů vzduchu a vody, informace přináší řada čidel. Vyjmenovat by se toho dalo hodně a dráty by se daly skutečně spočítat na kilometry,“ usmál se jeden z elektroinženýrů MKR Technology Miloš Schmied.
            Rozvedení elektřiny trvá na jediném voze zhruba týden, kdy si elektroinženýři musí poradit s hrubými konstrukčními nástrahami až po čisté zapojení a ověření funkčnosti. „U prototypu to bylo mnohem déle, to jsme prolamovali ledy,“ podotkl Schmied, když připomněl, že svoji práci dělí do tří fází. Nejprve rozvádí kabely v šasi, pak v kabině a nakonec celou soustavu spojí v jeden funkční celek.
            Jednotlivé systémy pak sbírají data o teplotách, rychlosti a všech potřebných údajích, které lze změřit. „Nově používáme i kamery, které tato data doplní. Vše se sleduje, zaznamenává a následně analyzuje, takže si celou jízdu umíme už i s obrazem propojit a přesně vidíme, kde se stala chyba, nebo kde je potřeba provést změnu,“ vysvětlil Schmied.
            Všechny tahače teď mechanici po kompletním rozebrání zase dávají dohromady, a proto je potřeba nově rozvést také elektřinu. Přitom se redukují nepotřebné stávající systémy a vymýšlí nové. „Prakticky zjednodušujeme a modernizujeme to, co jsme vyvinuli, čímž zvyšujeme stabilitu a efektivitu jízdních vlastností vozu,“ řekl elektroinženýr Schmied.
            

Miloš Schmied (MKR Technology)

Zima je právě nejideálnějším obdobím, jak s touto částí vozu nejlépe pracovat. S problémy si ale inženýři musí poradit i během sezóny. Zejména po velkých kolizích mají plné ruce práce. „Vše je samozřejmě udělané tak, abychom mohli vůz vždy připravit. Vnitřní hlavní rozvody jsou chráněné šasim a na ty jsou napojeny periferie, které jsou v případě kolize rychle vyměněny. Chápu, že si laik na první pohled může myslet, že není možné se v té spleti kabelů vůbec vyznat, ale právě proto si sami celý systém připravujeme stále lépe a co nejjednodušeji. V harmonii musíme být také s mechaniky, protože uvnitř vozu prochází mimo elektřiny také voda, vzduch a olej. Společně vyvíjíme co nejefektivnější a nejlepší celek,“ upozornil Schmied.
            Právě množství kabelů a stovky spojů ukazují, že elektroinženýři musí odvést precizní práci. Jediné špatné zapojení může mít fatální následky. „To je má noční můra, která se nesmí stát. Tady se nehraje na pokus-omyl. Všechno musí šlapat. Při špatném zapojení se totiž klidně může odpálit celá řídící jednotka za několik desítek tisíc. Selhání ventilů za desetikoruny může způsobit škodu za statisíce,“ otáčí při pomyšlení na možný přehmat oči v sloup Schmied.
            V židovickém technologickém centru MKR Technology celý mechanický tým chystá oproti loňsku čtyři tahače. Všechny musí být připraveny a vyladěny do prvního závodu, který se jede druhý květnový víkend vůbec poprvé v tureckém Istanbulu a severočeský tým hodlá útočit na nejvyšší příčky evropského šampionátu závodních tahačů.

 

 tagy: MKR Technology, Kress, truckracing, Schmied, inženýři, tahače
Zpět


Čtěte také další články z této kategorie:

Maroko skončilo vítězstvím i slzami

Po bronzu je van den Brink už druhý

Van den Brink je už celkově třetí

Kamion MKR ovládl v Maroku 5. etapu.“Zatímco vy vstupujete na přechod, my už běžíme po druhé straně...”

© 2012 -2016 PatRESS.cz - Powered by Prestissimo.cz