rss
PatRESS News

Zpět

Kolomý nejdřív dotahoval De Rooye, pak ho zdržela hořící pneumatika

6. leden 2014

Tatra 815 Buggyra Martina Kolomého při 1. etapě.
Rosario/San Luis - První etapu Rallye Dakar mají posádky  za sebou a ihned nebyla nouze o dramatické chvilky. Ty si prožil pilot týmu Tatra Buggyra Racing Martin Kolomý, kterému dokonce začala hořet zadní pneumatika. Dvě vynucené zastávky ho nakonec připravily o průběžné šesté místo, když byl klasifikován jako dvaatřicátý.
            Kolomý svůj závod rozjel na výbornou. Před osmdesátým kilometrem dokonce dojel De Rooye, který startoval dvě minuty před ním a v etapě byl nakonec klasifikován jako čtvrtý. Právě v tu chvíli přišla první zastávka. Ta druhá zhruba o padesát kilometrů dál. "Byla to zatracená smůla. Praskla nám pružina na pakně a způsobila přibrzďovaní zadního kola, které se vzňalo a začalo hořet. Naopak po dlouhém skoku a dopadu na přední kolo nám prasknul chladič řízení. Naštěstí se nám vždy vše poměrně rychle podařilo vyřešit. I když jsme na úvod trochu ztratili, nemá smysl zoufat. První etapa byla spíš seznamovací, takže vůbec nelze dělat jakékoli závěry. Jelo se mi úžasně, auto fungovalo, tak věřím, že ztrátu dokážeme stáhnout," řekl pilot Tatry 815 Buggyry Martin Kolomý.
            Přestože v součtu kilometrů jezdci absolvovali třetí nejdelší trať celého závodu, měřený úsek byl naopak třetím nejkratším. Úvodní den byl tedy co do časů enormně vyrovnaný a tým Tatra Buggyra Racing ukázal, že o čelo hodlá bojovat. Po prvním měřeném úseku mu patřila šestá pozice s minimální ztrátou. "Trasa, i když patřila k těm kratším, byla technicky dost náročná. Na šotolinových a kamenitých cestách se nedalo moc předjíždět, ale mně tyhle cesty vyhovují. Jízdu jsem si užíval," podotkl Kolomý.
            Úvodní etapa z Rosaria do San Luis se nesla v tradičním schématu dlouhých argentinských přesunů. Jezdci před měřenou částí museli absolvovat čtyřsetkilometrový přesun. Časová prověrka se jela v horách Sierra Cordoby, kde klikaté kamenité cesty lemují strmé srázy. V kategorii kamionů, která startovala až jako poslední, byl nejrychlejší Rus Mardějev na kamazu, když sto osmdesátikilometrový měřený úsek zvládnul za dvě a tři čtvrtě hodiny. Martin Kolomý kvůli potížím na trati za vítězem zaostal o šestatřicet minut a v cíli mu patřila dvaatřicátá pozice. Pro start do 2. etapy proto pilot "tlouštíka" s číslem 502 využije po bystré reakci týmu jednoho ze svých tří žolíků, takže ve skutečnosti bude vyjíždět z výhodnější jedenácté pozice. "Podrobnou studií pravidel jsme zjistili, že jezdec, který se umístí v předchozím ročníku Dakaru do desátého místa, má během toho následujícího trojici jokerů. Když tedy etapu dojedu z nějakého důvodu takhle vzadu, mám možnost startovat hned za první desítkou. Žádost jsme stihli podat tak tak, pouhých pět minut před uzávěrkou. Teď už jen doufám, že ty zbylé dva žolíky nebudu potřebovat," usmál se Martin Kolomý.
            První závodní den se dařilo také posádkám s motorem Gyrtech. Jaroslav Valtr zajel devátý nejrychlejší čas, Artur Ardavičus šestnáctý.
            Pondělní 2. etapa posádky vyveze ze San Luis do San Rafael. V součtu na jezdce čeká 765 km, z nichž jsou rovné čtyři stovky měřených. "Startem z dvaatřicáté pozice bychom jen nabírali ztrátu, proto jsme se rozhodli pro žolíka. Teď musíme fičet a časy stáhnout," dodal odhodlaně Martin Kolomý z týmu Tatra Buggyra Racing.
 
Výsledky - 1. etapa (180 km): 1. Mardějev (RUS) Kamaz 2:46:52, 2. Loprais (CZE) Tatra +0:10, 3. Van Vliet (NED) MAN +0:21, 4. De Rooy (NED) +1:33, 5. Nikolaev (RUS) Kamaz +4:00, 9. Valtr (CZE) Liaz +9:18, 16. Ardavičus (KAZ) Tatra +16:22, 20. Vildman (CZE) Liaz +21:38, 29. Vrátný (CZE) Tatra +32:29, 32. Kolomý (CZE) Tatra Buggyra +36:09, 44. Tománek (CZE) Tatra +51:49, 60. Kazberuk (POL) Tatra +1:07:51.
 

 Vysílání Regionální televize Litoměřicko
 
  

Tatra Buggyra Racing video 

Posádka - Martin Kolomý a René Kilián. Dakar jsou především krásné průjezdy.

tagy: Buggyra, Tatra, Dakar, Martin Kolomý,
Zpět


Čtěte také další články z této kategorie:

V cíli Dakaru jsou poprvé všechny kamiony od MKR Technology

Kvartet severočeských renaultů míří do poslední etapy

Ve zkrácené etapě Huzink těsně pod pódiem

Do 9. etapy vyjely všechny kamiony, hybrid dojel 5.“Zatímco vy vstupujete na přechod, my už běžíme po druhé straně...”

© 2012 -2016 PatRESS.cz - Powered by Prestissimo.cz