rss
PatRESS News

Zpět

Loučení v Krkonoších chutnalo hořce

12. srpen 2014

Při Rock Point - Horské výzvě vyniknou krásy českých hor. Pec pod Sněžkou - Velkou debatu rozvířila náhlá změna trasy posledního závodu seriálu Rock Point - Horská výzva v Krkonoších. Ještě týden před startem se většina běžců těšila na přechod nejvyšší české hory. Na Sněžku se ale účastníci nepodívali. Pořadatelé totiž od správy Krkonošského národního parku nezískali nezbytná povolení, a díky tomu si od některých vysloužili označení "neseriózní organizátor". Oprávněně?
            "Plně chápu rozhořčení závodníků, kteří mají nárok být na nás naštvaní. Nikdy jsme se nesnažili svést vinu na jiné. Jednoduše jsme si hrozně přáli vrátit se na Sněžku a zprostředkovat závodníkům nevšední zážitek z jejího přechodu. Až do poslední chvíle jsme se pro to snažili udělat maximum," řekl hlavní organizátor seriálu Rock Point - Horská výzva Pavel Zitta.
            Pořadatelé o vstupy do první zóny národního parku v Krkonoších včetně Sněžky požádali 23. dubna letošního roku, 4. června KRNAP žádost označil za nepřijatelnou. "Díky tomu, že jsme stále měli více než dva měsíce na přípravy, vedli jsme další jednání a hledali možnosti a všechny dostupné prostředky, abychom rozhodnutí zvrátili. Měli jsme signály, že by se nám to mohlo povést, a tak jsme prakticky do poslední chvíle bojovali, ale nakonec marně. Za tím, že jsme se nehodlali vzdát, ale někteří jen vidí naši vypočítavost, jak nalákat závodníky," mrzí takový pohled Zittu.
            Horská výzva přitom přes Sněžku vedla v prvních dvou ročnících. Loni už KRNAP přechod nepovolil a stejně tak letos. "Trošku nás mrzí dvojí metr správy. Na jednu stranu říkají, že přihlíží k tradici, ale pak vám ji ani neumožní budovat. Každý významný podnik si svoji pozici musel postupně vydobýt. V Alpách si třeba váží velkého závodu Ultra-Trail du Mont Blanc, který startuje z masivu nejvyšší evropské hory, a na nevoli se tam nenaráží, vždyť to podporuje místní ekonomiku a cestovní ruch," podotkl Zitta.
            Celý seriál Rock Point - Horská výzva se jde ve čtveřici českých hor (Jeseníky, Šumava, Krušné hory a Krkonoše), v nichž pořadatelé musí zajistit povolení ve všech lokalitách. Organizátoři tak naráží na zcela rozdílné přístupy jednotlivých správ. "Třeba v Krušných horách jsme našli společnou řeč ihned. Snažili se nám vyjít vstříc, hledali jsme možnosti, vzájemně jsme si naslouchali, jednali spolu jako rovný s rovným. Všechna povolení tak byla otázkou jen několika dnů. Vždyť naším záměrem rozhodně není jakkoli ublížit přírodě, ale ukázat krásy horských zákoutí a naopak učit lidi se v horách chovat," upozornil Pavel Zitta.
            Zittovo tvrzení dosvědčuje fakt, že pořadatelé série Rock Point - Horská výzva společně se sdružením Progressum vytvořili v Česku unikátní projekt Green Way, kdy skupiny dobrovolníků vždy odznačují a čistí nejen okolí trasy závodu, ale současně zbavují odpadků i vytipované turistické lokality v dané oblasti. "Svým rozsahem jde o jednu z největších akcí podobného rázu v Česku. Vždy nasbíráme mnoho pytlů odpadu a zkušenost říká, že po závodnících nacházíme naprosté minimum, což ukazuje, že účastníci seriálu opravdu patří k disciplinovaným, což pořadatele může jen těšit," sdělil šéf projektu Green Way Zdeněk Suchý ze sdružení Progressum.
            Ke smůle organizátorů náladu v Krkonoších nevylepšila ani skutečnost, že v cíli nastaly problémy s výsledky. "Společně s pořadateli jsme v některých směrech pochybili, a tak se stalo, že ve výsledcích došlo k chybám, za které se všichni závodníkům omlouváme. Naštěstí se je následně podařilo odstranit, ale černou kaňku to samozřejmě zanechalo. S realizačním týmem jsme ihned začali řešit, co je třeba udělat, abychom se podobným situacím příště vyhnuli," podotkl Marek Blažek ze Sportovního servisu, který pro Rock Point - Horskou výzvu zajišťuje zpracování výsledků.
            V nejvyšším pohoří Česka měl letošní ročník unikátního seriálu horských běhů a trekingu dvojic velkolepě vyvrcholit. Peripetie slavnostnější závěr zhatily. "Je to smůla. Krkonošská výzva měla být pro všechny sladkou tečkou na závěr letošního ročníku seriálu, místo toho měla poslední zastávka příchuť trochu nahořklou. Všechny nás to mrzí, ale zase z toho pro nás plynou velká ponaučení, protože dál hodláme pracovat na tom, aby si Rock Point - Horská výzva získala zasloužené renomé a pokud možno všichni byli spokojení a rádi se vraceli," dodal s notnou dávkou bojovnosti hlavní pořadatel Pavel Zitta.

>>Fotogalerietagy: Rock Point, outdoor, závody, Horská výzva, Zitta, Krkonoše, Sněžka, KRNAP,
Zpět


Čtěte také další články z této kategorie:

Horská výzva zná termínovku pro rok 2020

Hokejoví reprezentanti se podepíší v Porsche Plzeň

Vyhlášení elit uzavřelo na Pálavě letošní Rock Point – Horskou výzvu

Závěrečná Rock Point – Horská výzva v sobotu vzpomene i na Karla Gotta“Zatímco vy vstupujete na přechod, my už běžíme po druhé straně...”

© 2012 -2016 PatRESS.cz - Powered by Prestissimo.cz