rss
PatRESS News

Zpět

Motl se nezapomenutelně zapsal na evropském šampionátu házené

26. ledna 2012

Jiří Motl
Bělehrad /Lovosice – Na tuhle velkou premiéru v reprezentačním trikotu asi nikdy nezapomene jak on tak jeho fanoušci. Lovosický házenkář Jiří Motl naběhl jako hráč do svého prvního zápasu lednového Mistrovství Evropy v Srbsku, avšak souhrou nešťastných náhod se česká reprezentace octla v přečíslení a nejlepší střelec a navíc jediný zástupce české extraligy dostal hned dvouminutový trest. Mohlo by se zdát, že v těsném jednobrankovém vedení nad Německem to byla fatální chyba, jenže právě tento moment dokázal výběr trenéra Liptáka pořádně nakopnout, ačkoli turnaj nakonec nedopadl podle očekávání, když Česko v něm po následné prohře se Švédskem a Makedonií předčasně ukončilo své působení.
 
Jiří, jaká vlastně ve vaší šatně byla toho času nálada?
Nebyla nijak dobrá. V kabině vůbec nikdo nemluvil, zavládlo v ní hrobové ticho. Všichni jsme byli smutní, že jsme nepostoupili. Byl to hodně nepříjemný moment. Místo oslav a postupu do další fáze pro nás turnaj skončil velmi nešťastně. Nikdo si to nechtěl připustit, bylo to hodně velké zklamání.
 
Vraťme se ale na tvůj začátek, ten se asi také nevydařil podle představ, že?
Bohužel. Právě při utkání s Německem, kdy jsme vedli o pouhou branku, se za stavu 20:19 stala právě ta nešťastná situace, že jsem do hry naskočil jako sedmý hráč a v tu chvíli z toho byly dvě minuty. Nejraději bych se neviděl, ale nevím proč, tak právě tenhle okamžik se to zlomilo a my udělali šňůru 5:0. Kluci si pak dělali legraci, že je tenhle moment pořádně nakopl. Takový start se ale na ME nestává.
 
Jak ta situace vůbec vznikla?
Trenér Lipták mi řekl, ať se připravím. V tu chvíli byla přerušená hra a Karel Nocar šel střídat, jenže jsem nezpozoroval, že na palubovku už vběhnul Pavel Horák. Když jsme si toho všimli a kluci na mě řvali, neuniklo to pozornosti a už bylo pozdě.
 
Co se ti v tu chvíli honilo hlavou? Na evropském šampionátu už jsi byl, ale teď jsi poprvé dostal příležitost hrát a najednou takový začátek?
Proklínal jsem se, že jsem takhle hloupě oslabil náš tým. Po zápase jsem klukům poděkoval, že to zvládli. Přijali to a spíš si z toho pak dělali legrácky.
 
Byl to nejtěžší okamžik kariéry?
Neřekl bych nejtěžší, ale upřímně řečeno, málokdy se člověk cítí tak blbě jako v případě této události.
 
Neodrazilo se to na tvém postavení v týmu, že by tě třeba trenér dále méně nasazoval?
Díky tomu, že jsme ten zápas dokázali tak senzačně vyhrát, jsme se už k tomu nevraceli. Asi by to ani nemělo smysl, takže jsme se soustředili na další zápasy. Žádný vliv to nemělo. Byla to prostě jen zbytečná chyba.
 
Jak jinak jsi sám se sebou na ME spokojený?
V obraně jsem asi nezklamal. To je důležité. Více mě mrzí, že jsem se nedostal do žádné střelby. Je škoda, že jsme nepostoupili, bylo by více příležitostí, protože jsem se cítil dobře. Karel Nocar, za kterého jsem zaskakoval, odehrál jeden z nejlepších turnajů, takže ani nebyl důvod ho střídat. Spojené to bylo s jeho únavou, takže když si šel „odfrknout“, snažil jsem se ze sebe dostat, co se dalo.
  
Jaký byl vůbec průběh šampionátu pro reprezentaci?
Od začátku soustředění jsme se soustředili hodně na Německo. Byl to důležitý soupeř pro vstup do turnaje a jeden z kandidátů na olympiádu. Chtěli jsme ho odsunout za sebe, což se zpočátku podařilo. Švédi ale byli nad naše síly a všichni jsme museli uznat, že prostě byli lepší. Bohužel, pak tam byla Makedonie, kterou až neskutečně hnalo publikum, které jí vytvořilo doslova domácí atmosféru.
 
Makedonští fanoušci vám zpočátku také hodně fandili, že?
První dva zápasy nám fandili. To samozřejmě bylo hodně příjemné. Naopak, když jsme se utkali s jejich týmem, to už nás vypískali a německy na nás řvali, ať jedeme domů. Po zápase ale zase za námi chodili, fotili se, byli příjemní a dokonce říkali, že je naše vypadnutí mrzí. Jsou hodně temperamentní a jejich tým si troufám říci, že z nich hodně těžil.
 
Co vůbec celková atmosféra evropského šampionátu?
Ta byla perfektní. S extraligou se vůbec nedá srovnat, a když to porovnám třeba se šampionátem v Norsku, tak tam chyběla divácká kulisa úplně, protože všichni chodili akorát na Nory. Tady to bylo jiné.
 
Teď už tě ale čekají povinnosti doma v extralize…
... Přesně tak. Kluci během ledna makali a od 8. února zase doma začínáme po zimní pauze. Pro další úspěch vůbec nechce nic předbíhat. Musíme se soustředit jen sami na sebe a jít od zápasu k zápasu. Uvidíme, kam až letos dojdeme.
 


tagy: házená, Lovosice, Motl, reprezentace, mistrovství, Srbsko, Bělehrad,
Zpět


Čtěte také další články z této kategorie:

Lovci slaví stříbro

Lovosice fantasticky srovnaly sérii

Toman: Začali jsme běhat, kluci mě mají hodně rádi

Lovci vyklepli Frýdek“Zatímco vy vstupujete na přechod, my už běžíme po druhé straně...”

© 2012 -2016 PatRESS.cz - Powered by Prestissimo.cz