rss
PatRESS News

Zpět

Na Dakaru přisla po volném dni maratonská etapa

14. leden 2018

Kamion Gerda Huzinka při 7. etapě Dakaru. Po volném dni přišla maratonská etapa
Uyuni – Po pátečním dnu volna se Dakar rozjíždí do své druhé poloviny a opět ve velkém stylu. Při sobotní 7. etapě nejen, že posádky vyjedly do vysoké nadmořské výšky, ale především se musí obejít bez externí pomoci. Etapa se jede jako tzv. „maratónská“, kde se každý na dva dny spoléhá jen sám na sebe.
            „Není to sranda, jdeme z extrému do extrému, takže je to opravdu pořádný záhul. Volný den je odpočinkem jen pro posádky, ale mechanici jedou stále naplno. Bylo potřeba udělat servis a kontroly, na které během etap nezbývá čas. Důležité je, jít štěstíčku naproti. Je určitě fajn, že maratonská etapa přichází po dni volna, protože technika je rozhodně lépe připravena, což potvrdil i výsledek etapy,“ sdělil Mario Kress, hlavní konstruktér severočeského týmu MKR Technology.
            Sedmý závodní den probíhal jako první celý na území Bolívie. Po startu v La Paz byl nejprve připraven tří set kilometrový přejezd k měřené téměř tři sta sedmdesátikilometrové speciále. Takřka z třetiny ji sice tvořil písek, ale extrém je především v nadmořské výšce. Už od začátku se posádky pohybují ve výšce přesahující 3 7OO metrů s tím, že se postupně vyšplhají ještě o dalších více než dvě stě metrů výše. Řidší vzduch a nedostatek kyslíku se projevuje nejen na lidském organizmu, ale také na funkci techniky. Nejrychleji si s etapou poradil holandský pilot van Genugten, který o dvě minuty porazil Argentince Villagru. Lídr Nikolajev ztratil necelých pět minut, takže si i nadále s přehledem udržuje průběžné vedení. Oba severočeské kamiony z dílny MKR Technology se za sebou zařadily hned za elitní desítkou. Gerd Huzink dojel jedenáctý, Janus van Kasteren hned za ním. Oba se ztrátou jen lehce přes dvacet minut.
            Průběžné hodnocení vede právě Rus Nikolajev s Kamazem před Argentincem Villagrou. Gerd Huzink nyní uzavírá elitní top ten a Janus van Kasteren je aktuálně patnáctý.
            Týmy na Dakaru zažívají velké změny. Rozpálenou poušť ve velmi krátké době místy vystřídal sníh. V 8. etapě navíc jedou posádky ještě výš. Etapa z Uyuni do Tupizy má v součtu 561 km, na kterých je 381 měřených a kamiony se při ní dostanou nad čtyři tisíce metrů nad moře, když dokonce překročí hranici čtyř a půl tisíce kilometrů. Dlouho se tak budou pohybovat v místech, kde horolezci mívají základní tábory při zdolávání velehor. Dakar se tak přehoupne do druhé poloviny.
 
Výsledky – 7. etapa –La Paz – Uyuni (369 km)
1. van Genugten (Ned) Iveco 4:10:40
2. Villagra (Arg) Iveco +2:01
3. Nikolaev (Rus) Kamaz +4:54
4. Kolomý (Cze) Tatra +5:49
5. Macík (Cze) Liaz +6:11
11. Huzink (Ned) Renault Trucks +24:56
12. van Kasteren (Ned) Renault Trucks +26:38
 
Celkově:
1. Nikolaev (Rus) Kamaz 23:43:01
2. Villagra (Arg) Iveco +49:47
3. Viazovich (Blr) Maz +2:29:08
4. Macík (Cze) Liaz +3:15:35
5. van Genugten (Ned) Iveco +4:24:05
10. Huzink (Ned) Renault Trucks +5:44:58
15. van Kasteren (Ned) Renault Trucks +19:17:38 Kamion Gerda Huzinka při 7. etapě Dakaru. Janus van Kasteren při 7. etapě Dakaru.

tagy: Dakar 2018
Zpět


Čtěte také další články z této kategorie:

V cíli Dakaru jsou poprvé všechny kamiony od MKR Technology

Kvartet severočeských renaultů míří do poslední etapy

Ve zkrácené etapě Huzink těsně pod pódiem

Do 9. etapy vyjely všechny kamiony, hybrid dojel 5.“Zatímco vy vstupujete na přechod, my už běžíme po druhé straně...”

© 2012 -2016 PatRESS.cz - Powered by Prestissimo.cz