rss
PatRESS News

Zpět

Nikolajev získal dakarský zlatý hattrick

18. leden 2019

Tým Riwald s kamionem od MKR Technology v cíli 41. Dakaru. Lima /Židovice – Je dobojováno! Letošní 41. ročník nejslavnější dálkové rallye na světe je u konce. Pořadatelé slibovali jeden z nejtěžších Dakarů v historii a řada posádek včetně severočeského konstruktérského týmu MKR Technology to jistě potvrdí. Vždyť z jednačtyřiceti kamionů se do cílové Limy dostalo pouhých čtrnáct. Ti, kteří měli více štěstí, mohli ve druhém týdnu závodu pokračovat alespoň v „malém“ Dakaru. A v něm byl třetím nejrychlejším kamionem Gert Huzink právě s renaultem ze Židovic.
            „Přiznávám, že pro mě je závěr velmi smutný. V předposlední etapě zradil motor Januse van Kasterena, který nakonec zůstal přes noc v dunách. Místo, abychom slavnostně dojeli do cílové Limy, jsme se ho vydali hledat. Byl to konec, který si nikdo z nás takhle ani nechtěl představit. Už na začátku jsem říkal, že je ale zásadní Dakar dokončit hlavně ve zdraví, protože Dakar umí být sakra nevyzpytatelný. Máme štěstí, že ve zdraví to bylo, ale všichni samozřejmě chceme víc - udělat výsledek a to se nám tak úplně nepovedlo. Radost ale můžeme mít z Gerta Huzinka, který kamion dovezl do cílové Limy a tím situaci zachránil,“ shrnul se smíšenými pocity letošní Dakar Mario Kress, šéf severočeského konstruktérského týmu MKR Technology.
            Závěrečná 10. etapa z Pisca do Limy už byla spíše symbolická. I tak ale posádky musely urazit téměř tři sta šedesát kilometrů, na kterých bylo sto dvanáct měřených. Za půl druhé hodiny si s nimi poradil vítězný Holanďan van Genugten. Do poslední etapy už nenastoupil Janus van Kasteren z týmu Mammoet Rallysport. Jeho renault zradil v předposlední etapě závodní agregát, a posádka místo, aby si vychutnala slavnostní dojezd, čekala v dunách, kam se pro ni vydal podpůrný mechanický tým. 
Na trase však tzv. „malý“ Dakar absolvovaly posádky, kterým nevyšel první týden, ale pořadatelé jim umožnili startovat v tom druhém. A právě v této soutěži dovedl severočeský kamion do cílové Limy holandský pilot Gert Huzink z týmu Riwald. Přestože kategorie se hodnotila hromadně, v poslední etapě dojel Huzink mezi kamiony třetí a taková mu nakonec patřila i konečná příčka.
Závěrečný díl, ale na celkové pódium hlavní soutěže neměl vliv, takže zlatý dakarský hattrick a své čtvrté vítězství v kariéře oslavil Rus Eduard Nikolajev, který tentokrát zvítězil o pětadvacet minut před krajanem Sotnikovem. „Letošní Dakar pro nás byl opět velká škola. Každý rok je úplně jiný a člověk vždy přijde na to, že závod může být vždy ještě těžší než si minule myslel. Dostali jsme hezkých pár facek a máme na čem pracovat. Zásadní je, že máme lidi, o které se vždy můžeme opřít. Ti tu opět makali do úmoru a za to jim patří velký dík,“dodal Mario Kress.
 
Výsledky – 10. etapa – Pisco - Lima (359/112 km):
1. van Genugten (Ned) Iveco 1:28:21
2. Loprais (Cze) Tatra +3:11
3. Sotnikov (Rus) Kamaz +5:23
4. van den Heuvel (Ned) Iveco +6:05
5. de Rooy (Ned) Iveco +7:56
 
Výsledky - celkově:
1. Nikolaev (Rus) Kamaz 41:01:35
2. Sotnikov (Rus) Kamaz +25:36
3. de Rooy (Ned) Iveco +1:34:44
4. Villagra (Arg) Iveco +5:49:08
5. Loprais (Cze) Tatra +5:59:51
 

tagy: Dakar 2019
Zpět


Čtěte také další články z této kategorie:

MKR Technology pošle na Dakar kvartet kamionů s prvním hybridem na světě

Severočeši v Holandsku představili první hybridní rallye kamion na světě

Mario Kress staví v Židovicích nový dakarský speciál

Van den Brink dojel Silk Way čtvrtý“Zatímco vy vstupujete na přechod, my už běžíme po druhé straně...”

© 2012 -2016 PatRESS.cz - Powered by Prestissimo.cz