rss
PatRESS News

Zpět

Paloncý: Zimní výzva je v první řadě neopakovatelný zážitek

4. březen 2014

Pavel Paloncý a Filip Šilar v cíli závodu. Trutnov - Tahle dvojka letos neměla na nejextrémnějším českém zimním outdoor-survivalovém závodě dvojic konkurenci. Pavel Paloncý ze Šumperka s Filipem Šilarem z Frýdku-Místku Rock Point - Zimní výzvu 2014 s přehledem ovládli, když do cíle přiběhli s náskokem více než jednoho dne. Nakonec třísetkilometrový závod ze Šumperka do Trutnova zvládli za 59 hodin!
 
Chlapi, kdy během závodu přišla největší krize?
Filip: Především jsem rád, že to máme za sebou. Nějaké extra krize vlastně ani nebyla, spíš jsme za poslední třetinou už usínali za chůze. To bylo hodně nebezpečné.
 
Mnozí si stěžovali na ostrý nástup, jak to tedy bylo?
Pavel: Závod jsem šel už loni, takže jsem s tímhle počítal. Tenkrát jsme šli v protisměr, takže kde závod gradoval, byl letos začátek. Mně osobně ale přišla nejtěžší ta druhá část v horách, ta byla dlouhá.
 
Co tedy říkáte tomu, že jste šli stylem start-cíl?
Filip: S Pavlem jsme to tak trochu plánovali. Tím, že na horách není sníh a nebylo možné se trochu sklouznout, jsme si byli jistí, že treky máme asi nejlepší z celého startovního pole. Sázeli jsme na to, že půjdeme vlastní závod.
 
Zdá se mi to, nebo jste snad jako jediní spokojení, že sníh na trase prakticky nebyl?
Pavel: Pozor, ne že bychom byli spokojení, jen jsme věděli, co to při závode udělá. Také  bych byli raději, kdyby sněhu napadlo tolik, že bychom si v Orlických horách zabruslili, ale bohužel to tak nebylo, takže jsme věděli, že to bude trekové a nohy si neodpočinou. Sice to je naše silná stránka, ale rozhodně není žádná radost celý závod jít pěšky.
 
Co vlastně člověka vede k tomu, že jde takovou porci kilometrů?
Filip: Asi to budou ty zážitky z trati, ze spolupráce a všech těch příprav před závodem. Spíš jde celkově o dlouhodobý trénink, než o závod jako takový.
 
Dokážete si užít trasu a prostředí, kterým procházíte?
Pavel: Rozhodně. Stačí vzpomenout třeba na druhou část závodu - z Jeseníků znám spoustu míst, ale do některých koutů, kudy závod vedl, by mě nenapadlo jít. V některých místech jsem byl vážně jen jednou a bylo to fakt hezké, navíc vyšlo počasí a díky tomu jsem si to skutečně užil.
 
Jak reaguje tělo na takovou zátěž?
Pavel: Každý to má asi jiné. U mě funguje - pořád jít a jít a udržovat si vysoký adrenalin, který to všechno drží. Když v cíli opadne, najednou je člověku zima, má hlad. Měli jsme trošku problém s tím, že jsme brzy neměli s kým závodit a chyběl nám adrenalin, který jsme zvyklí mít. Museli jsme se hecovat sami, o to to bylo těžší.
 
Co dělají nohy a puchýře?
Filip: Nohy samozřejmě bolí a bolí opravdu každého, protože už v první etapě se rozmočily. Vznikají otlaky a puchýře, ale chce to prostě skousnout a tu bolest prvotně nevnímat.
Pavel: Nohy reagují úplně jinak, když jdete první závod a nebo desátý. Je tam strašně velký časový vývoj. Nohy fungují, pak si člověk na chvilku odpočine - nejednou ho bolí, takže se zase musí zmrzlý rozcházet, když už se podaří rozejít, zase na chvilku ztuhne. S tímto koloběhem se každý musí naučit pracovat, protože se strašně rychle střídá.
 
Co následuje a jak probíhá regenerace?
Pavel: Je to právě jen o tom, že vše musí jít ve správném pořadí. Člověk se musí najíst, dát si sprchu a vyspat. Každý upřednostňuje něco jiného. Určitě se ke slovu dostanou nějaké masáže, protahování, zkusím se proklusnout. Většina lidí nechce běhání strašně dlouho ani vidět, stejně tak já, ale to proklusnutí strašně pomáhá. Pomáhají kompresní věci, dobrá strava, pivo.
 
Loni jste spolu nešli a Pavel skončil druhý. Jak jste se pro letošní Zimní výzvu dali dohromady?
Pavel: Původně jsme spolu měli jít také loni. Závodíme spolu ve čtyřčlenném týmu...
Filip: ...jezdíme nejrůznější adventure závody. Minulý rok mi to s Pavlem nevyšlo, protože jsem měl studijní povinnosti a nemohl jsem se dostavit na start, takže za mě vlastně zaskočili.
 
To je tedy důvod proč jsi byl loni druhý a letos už první?
Pavel: Klidně bychom to také tak mohli říct, ale tento rok jsme měli dost problémů právě kvůli podmínkám, které na trase panovaly, takže srovnávat ty dva ročník vlastně ani nejde.
 
Co pro vás je Rock Point - Zimní výzva?
Filip: Je to opravdu pěkný zimní závod pro velmi odvážné.
Pavel: Mně se to těžko shrnuje, protože letošní zimní výzva, byla víc jarní, zatímco ta loňská byla dvakrát zimní, ale vždy je to v první řadě neopakovatelný zážitek.

>>Fotogalerie

Paloncý se Šilarem při startu v Šumperku. Ředitel závodu Pavel Zitta gratuluje vítězné dvojici Paloncý/Šilar.

tagy: Rock Point, outdoor, závody, Horská výzva, Zimní výzva, extreme,
Zpět


Čtěte také další články z této kategorie:

Horská výzva zná termínovku pro rok 2020

Hokejoví reprezentanti se podepíší v Porsche Plzeň

Vyhlášení elit uzavřelo na Pálavě letošní Rock Point – Horskou výzvu

Závěrečná Rock Point – Horská výzva v sobotu vzpomene i na Karla Gotta“Zatímco vy vstupujete na přechod, my už běžíme po druhé straně...”

© 2012 -2016 PatRESS.cz - Powered by Prestissimo.cz