rss
PatRESS News

Zpět

Pascal je po 5. etapě Dakaru pátý, šestá etapa zrušena

7. leden 2017

Renault Trucks Pascala de Baara. Oruro - Holanďan Gérard de Rooy vyhrál  na Dakaru druhou etapu po sobě. Zvítězit dokázal i v páteční páté prověrce, po níž se posunul do čele věhlasné rally. Skvěle ale bojují jeho krajané jedoucí se severočeskými Renaulty z dílny MKR Technology. Pascal de Baar se totiž posunul už na průběžné páté místo. O víkendu si navíc všichni nečekaně odpočinou. Zrušená sobotní etapa přinese tolik potřebný čas na servis.
            "Řada favoritů z ostatních kategorií musela závod předčasně ukončit. Dakar je neúprosný pro každého. Že jsme stále ve hře, je opravdu velké štěstí, a i když už Martin nemůže pomýšlet na vytouženého beduína, je pro nás nesmírně důležité pokračovat. Data a všechny poznatky mají cenu zlata, takže dál budeme dělat maximum, abychom dojeli do cíle a ještě se pokusili o nějaký dílčí úspěch. Situaci ale skvěle zachraňuje Pascal. Klobouk dolů před jeho výkonem," shrnul situaci Mario Kress, autor projektu MKR Adventure.
            Pátá etapa z Tupizy do Orura byla jednou z nejnáročnějších v letošním ročníku. V součtu měla téměř sedm set kilometrů, z nichž bylo čtyři sta čtyřicet měřených, rozdělených do dvou sektorů. Posádky projížděly po bolivijském Altiplanu, tedy rozsáhlé náhorní plošině oddělující horské masivy západních a východních And. Jde o druhý nejrozsáhlejší úvar tohoto typu na Zemi. Nejlépe si s nástrahami písečných dun poradil Holanďan de Rooy, který za sebou nechal dvojici kamazů s piloty Nikolajevem a Mardějevem. Pascal de Baar ztratil na dvanácté příčce necelou půl hodinu. Martin van den Brink etapu překonal jako čtyřicátý s takřka šestihodinovým mankem, jelikož se u něj nepodařilo vyřešit problém s technikou a jeho speciálu jednoduše chybí výkon. "Pascal se role lídra zhostil na výbornou. Díky tomu i přes všechny problémy, které nás potkaly, je v týmu nálada výborná. Nikdo nepolevuje. Je to pro nás stále velmi dobrá zkušenost," podotkl Kress.
            De Rooy se posunul do čela závodu. Za ním je trojice ruských kamazů v pořadí Nikolajev, Sotnikov a Mardějev a ihned za ně se na pátou příčku probojoval Pascal de Baar z týmu Mammoet Rallysport. Van den Brink je momentálně jednačtyřicátý.
            V sobotu měla být původně na programu nejdelší měřená speciálka. Pět set třináct kilometrů ale všichni nakonec zvládnou bez časoměřičů. Oblast totiž zaplavila voda a pořadatelé etapu kvůli špatnému počasí zrušili. Všichni se tak přesunuli do osm set kilometrů vzdáleného bivaku v La Paz, kde je navíc v neděli čeká volný den. "Máme náhle dva dny k dobru, které bych sice nenazval jako dny volna, ale určitě díky nim máme prostor udělat velký servis a snažit se dát kamiony do co nejlepšího stavu. Počasí je tu ale šílené, v bivaku je hrozně vody, což nám zrovna nenahrává, ale nejsme z cukru. Budeme bojovat a víkend využijeme k tomu, abychom se co nejlépe připravili na pondělí a na poslední týden," uzavřel Mario Kress.
            V pondělí na závodníky čeká 7. etapa z La Paz do Uyuni o celkové délce 622 km. Měřená část má polovinu.
 
Dakar 2017
Výsledky – 5. etapa (Tupiza-Oruro, 438 km):
1. de Rooy (Ned) Iveco 2:39:12
2. Nikolaev (Rus) Kamaz +11:58
3. Mardějev (Rus) Kamaz +14:04
4. Macík (Cze) Liaz +16:15
5. Viazovič (Blr) MAZ +17:43
12. de Baar (Ned) Renault Trucks +29:23
34. Llovera (And) Tatra +5:21:22
40. van den Brink (Ned) Renault Trucks +5:58:53

 
Celkově:
1. de Rooy (Ned) Iveco 14:06:07
2. Nikolaev (Rus) Kamaz +2:23
3. Sotnikov (Rus) Kamaz +6:36
4. Mardějev (Rus) Kamaz +16:32
5. de Baar (Ned) Renault Trucks +32:25
29. Llovera (And) Tatra +9:58:21
41. van den Brink (Ned) Renault Trucks +23:32:48

 
 
 
 

tagy: Dakar2017
Zpět


Čtěte také další články z této kategorie:

Hybrid vyhrál Preproloog

MKR Technology pošle na Dakar kvartet kamionů s prvním hybridem na světě

Severočeši v Holandsku představili první hybridní rallye kamion na světě

Mario Kress staví v Židovicích nový dakarský speciál“Zatímco vy vstupujete na přechod, my už běžíme po druhé straně...”

© 2012 -2016 PatRESS.cz - Powered by Prestissimo.cz