rss
PatRESS News

Zpět

Pilot Martin Kolomý: Sen je Dakar vyhrát

2. leden 2014

Pilot Martin Kolomý se loučí před odletem na Dakar.
Praha - Není cesty zpět! Ve středu v podvečer posádka týmu Tatra Buggyra Racing odletěla do dějiště letošního ročníku závodu Rallye Dakar. Na pražském Letišti Václava Havla vládla u členů posádky uvolněná atmosféra, takže i pilot Martin Kolomý si stále držel svůj typický úsměv.
 
Martine, co se ti těsně před odletem honí hlavou?
Musím přiznat, že jsem absolutně bez nervů. Vždyť Dakar už jedeme poněkolikáté. Nejvíc si přeji, abychom byli na místě co nejdříve, ať si můžeme převzít auta, odzkoušet pár věcí, ale hlavně, ať už jsme na startu samotného závodu.
 
Máte informace, zda vše dorazilo tak, jak mělo?
Kluci ze spřáteleného týmu mi volali, že mám akorát defekt na jednom kole a jinak je všechno v pořádku. Jsem tedy relativně klidu, protože vím, že pořadatelé to mají zmáknuté. Kdysi se stávalo, že kvůli špatným baterkám některá auta nešla nastartovat, ale doufám, že to nebude náš případ.
 
Jak moc jsi už studoval trasu závodu?
Zatím jsem ji pořádně nestudoval, protože pořadatelé stále chodí s nějakými novinkami. Aktuální itinerář dostaneme až po přejímkách, takže doufám, že už v něm budou uvedeny všechny změny a my se budeme moci pořádně připravovat. Jelikož do startu zbývá skoro pět dnů, věřím, že trať nastudujeme dostatečně.
 
Letošní Dakar má být skutečně dlouhý. Jaký by tedy měl být z tvého pohledu?
Pořadatel tvrdí, že bude opravdu hodně dlouhý, ale na druhou stranu už přichází zvěsti, že se bude zkracovat. Díval jsem se na aktuální počasí a hodně prší. Doufám tedy, že zůstane zachovaná délka tras, aby byl závod co nejtěžší a my mohli kamion pořádně odzkoušet.
 
Ty říkáš - čím delší, tím lepší. Je to tak?
Určitě, mně delší trasy vyhovují. Mám rád, když jsou na výdrž a přibližují se maratónským závodům a ne těm rallyovým, které tolik nemusím. Doufám proto, že to pořadatelé dodrží a opravdu budeme mít přes těch devět tisíc, abychom si co nejvíce zajezdili. Čím víc pak bude terénních etap, tím víc budu spokojenější.
 
Co říkáš konkurenci?
Konkurence je zdravá. Co jsem se díval,  je pět nových kamazů, nové MANy a Iveka, k tomu kluci z Česka, takže to určitě bude hodně zajímavý závod a rozhodně bude s kým závodit.
 
Jde z někoho, podle tvého soudu, větší respekt?
Silní jsou všichni, mají obrovské zázemí, ale dá se bojovat se všemi, což jsem si vyzkoušel v minulých ročnících. Stejně je to nejvíc o štěstí. Závod je to dlouhý a rozhoduje nejen spolehlivost pilota, ale i spolehlivosti techniky. Jak říkám, konkurence je zdravá, takže to budou pěkné závody.
 
Pilot s návazností na Česko ale přece jen vypadl, že?
Z Čechů jedou určitě všichni, ale přišla informace, že Marcel Schoo, tedy pilot holandského týmu jedoucí s tatrou, má doma určité rodinné problémy, a tak ho za volantem vystřídal jeho  mechanik. V posádce ale pojede jeho osmnáctiletý syn a říká se, že to bude nejmladší účastník. Kamion tedy pojede, jen posádka bude v jiném složení.
 
Nikdy neříkáš plány a cíle, ale je to už tvůj pátý Dakar za volantem...
Určitě má každý z nás velký sen Dakar vyhrát. Je to ale opravdu o štěstí, nicméně věřím, že jednou se ten sen splní.
 
Jak je po Silvestru naladěna posádka?
Všichni jsou naladěni výborně, jsou odpočatí a je na nich vidět, že nebyli v žádném stresu, tak věřím, že to všechno bude fungovat a toho pátého takhle vstoupíme do kabiny a osmnáctého ve stejné formě z ní vylezeme.
 
Váš maskot je zubatá žába. Cestuje celou dobu s vámi?
Jasně, že je s námi. Letí s nám v tašce, před odletem jsem ji balil. Je to takový náš maskot. Kdysi nám ji z hecu dala parta kamarádů a ono to došlo tak daleko, že po závodě žábu dražíme a výtěžek dáváme do dětských domovů. Od té doby, co ji vozíme, se nám přestaly vyhýbat technické závady a nehody, a tak doufám, že nám přinese štěstí i tentokrát. 

Fotogalerie z odletutagy: Buggyra, Tatra, Dakar, Martin Kolomý,
Zpět


Čtěte také další články z této kategorie:

MKR Technology pošle na Dakar kvartet kamionů s prvním hybridem na světě

Severočeši v Holandsku představili první hybridní rallye kamion na světě

Mario Kress staví v Židovicích nový dakarský speciál

Van den Brink dojel Silk Way čtvrtý“Zatímco vy vstupujete na přechod, my už běžíme po druhé straně...”

© 2012 -2016 PatRESS.cz - Powered by Prestissimo.cz