rss
PatRESS News

Zpět

Pilot van den Brink: Kamion vzplál strašně rychle

5. leden 2016

Reprofoto - Martin van den Brink si zkázu sám natočil. Termas de Rio Hondo – Neskutečná smůla a souhra náhod vyřadila kamion pilota Martina van den Brinka z letošního Dakaru. Hned v první rychlostní prověrce, tedy v oficiální 2. etapě letošního ročníku, jeho speciál zcela shořel a s tím vyhasly i všechny touhy o fantastickém umístění.
„Z auta prakticky nic nezbylo, takže není možné přesně určit, co se stalo a kde se opravdu stala chyba. Ze zpětné vazby od Martina se můžeme domnívat, že požár způsobilo přehřátí levé zadní brzdy,“ sdělil Mario Kress, hlavní konstruktér a šéf projektu MKR Adventure.
Van den Brinkův kamion si přitom v etapě vůbec nevedl špatně. Po třetím měřeném úseku se dle posledních informací měl nacházet na osmé příčce, když přišel osudný moment. Podle všeho za vším stála právě přehřátá zadní brzda, která už neumožnila správně dobrzdit, a v pravotočivé zatáčce kamion vyletěl z cesty a prakticky nouzově zastavil. Mechanik Richard Mouw už jen viděl, jak od kola vyšlehly plameny. „Jak kamion zastavil, zcela se v tu chvíli přerušila veškerá cirkulace a přívod vzduchu k rozžhaveným brzdám. Tak málo stačilo k tomu, aby celý kamion vzplál,“ popsal zlomovou situaci Mario Kress.
Posádka stihla vyskočit a snažila se plameny uhasit. S ohnivým kohoutem to byl ale marný boj. „Šlo to strašně rychle. Oheň se ihned neskutečně rozšířil. Pomoc přišla také od Kamazu, když se nám snažil pomoci i Dmitry Sotnikov, ale nemohli jsme už nic dělat. Je neuvěřitelné, jak celý kamion rychle vzplanul. Pak už jsme jen z bezpečného povzdálí mohli sledovat, jak naše celoroční práce dohořívá. Na památku jsem si tak akorát udělal jen několik jeho posledních fotek,“ řekl sklesle pilot Martin van den Brink, který je ve své domovině paradoxně členem dobrovolných hasičů.
I přes usilovný boj několika posádek se závodní kamion s číslem 509 zachránit nepovedlo. Škody jsou fatální a 38. ročník Rally Dakar tím pádem skončil už na samém začátku. Celou posádku vrtulník přenesl do cílového Termas de Rio Hondo, kde ji ale čekalo vřelé uvítání. „Moc bych chtěl poděkovat všem, kteří se nám snažili pomoci. Cítil jsem tu beznaděj a především velkou podporu od konkurentů a musím přiznat, že mě to opravdu dojalo. Mezi sebou na trati bojujeme, ale i ti největší soupeři se zachovali velmi solidárně. Z toho jsem měl skutečně slzy v očích,“ přiznal van den Brink.
Že druhá etapa rozhodně nebyla procházkou růžovým sadem, svědčí i skutečnost, že mimo renaultu z dílny MKR Technology na trati shořela další dvě vozidla. „Byla to velmi rychlá etapa, na které ale bylo hodně zatáček. Celá trať byla značně náročná na brzdy. Jen těžko můžeme na někoho svalovat vinu. Měli jsme prostě obrovskou smůlu. Škody jsou nyní rozsáhlé, ale zásadní je, že se nikomu nic nestalo. To by teprve byla tragédie. Teď věříme našim partnerům a kamarádům, protože se musíme začít dívat dopředu a budeme se dál snažit ukázat, že máme na to být v elitě,“ sbírá znovu síly Mario Kress, který prožil jednu z nejhorších nocí, stejně jako celý jeho tým.
Dakar tím ale nekončí. V soutěži je stále druhý kamion s pilotem Pascalem de Baarem. Ten kvůli pomoci parťákovi klesnul v etapě ze 13. na 18. příčku. „I když je to teď velmi těžké, musíme naši pokleslou hlavu zase vztyčit a pokusit se o co nejlepší výsledek s Pascalem. Tím, že budeme smutnit, ničemu nepomůžeme. Prostě musíme jet dát,“ začíná burcovat tým Mario Kress.
Celý tým tak stále zůstává na místě. Zatímco ostatní se chystali k úterní 3. etapě, posádka Martina van den Brinka se vrací odklidit ohořelý vrak. „Neopustíme přece Argentinu a její krásné hory takto. Musíme po sobě udělat pořádek,“ upozornil na skutečnost holandský pilot.
Třetí etapa z Termas de Rio Hondo má cíl v Jujuy. Posádky musí zvládnout přes šest set padesát kilometrů, kde přesně 314 má měřená rychlostní prověrka.
 

tagy: Dakar2016, Rally Dakar, MKR Technology,
Zpět


Čtěte také další články z této kategorie:

V cíli Dakaru jsou poprvé všechny kamiony od MKR Technology

Kvartet severočeských renaultů míří do poslední etapy

Ve zkrácené etapě Huzink těsně pod pódiem

Do 9. etapy vyjely všechny kamiony, hybrid dojel 5.“Zatímco vy vstupujete na přechod, my už běžíme po druhé straně...”

© 2012 -2016 PatRESS.cz - Powered by Prestissimo.cz