rss
PatRESS News

Zpět

Plzeňský David Kilián míří s bratrem opět na Dakar

21. listopadu 2013

Posádka - bratři René a David Kiliánovi s Martinem Kolomým.
Plzeň - S technikou tento týden vyjeli na slavný Dakar. Při poslední možné zastávce v Česku se ale nezapomněli zastavit v Plzni - ve své domovině. S bruntálským pilotem Martinem Kolomým totiž posádku tvoří plzeňští bratři René a David Kiliánovi. Na náměstí Republiky navigátor David v úterý blíže představil jejich náročnou štaci s nově postavenou Tatrou 815 Buggyrou.
 
Davide, jak sis jako Plzeňák užíval před odjezdem atmosféru domácí návštěvy?
Byla to moc příjemná návštěva. Musím přiznat, že jsem vážně nečekal, že by se přišlo podívat tolik lidí. Přesto, že se to auto staví na druhém konci republiky, byl zástup v Plzni veliký a to mě mile překvapilo.
 
Auto stavíte na Moravě, jak to tedy přesně je s vaší návazností na Plzeň!?
S bráchou jsme oba plzeňští rodáci. Mám radost, že jsme auto postavili tady na náměstí, tedy přímo v obvodu Plzeň 3, odkud pocházíme. Byla to pro nás srdcová záležitost. Máme tu takovou malou živnost na opravu aut. Samozřejmě si vždycky musíme najít čas a jezdit s tatrou pomáhat našemu hlavnímu mechanikovi do Bruntálu.
 
V jaké se tedy auto nachází kondici?
Po testovacím závodě El Chott v Tunisu se ukázalo, že auto je v bezvadné kondici. Všechno fungovalo, jen nás trochu zlobila přední ložiska, ale to se vyřešilo a z auta máme velmi dobrý pocit.
 
Co přinesla nová intenzivnější spolupráce s truckracingovým týmem Buggyra?
S Buggyrou přišel další posun. Oni spoustu let dělají okruhová auta, kde využívají elektroniku, což pro Dakar na jednu stranu není zrovna ideální, ale bez ní to už dnes nejde. Všechno se zrychlilo a rozdíly jsou po těch čtrnácti dnech úplně minimální, takže ta technologie a ty drobnosti, které oni mají vychytané, jsou prostě vidět. Všechno je jednodušší a doufejme, že nám to přinese ještě lepší umístění.
 
Lze očekávat útok na dakarský titul?
Martin, ale i my říkáme, že nikdy nejedeme vyhrát. To v Česku říká někdo jiný. Samozřejmě zaútočit na titul bychom chtěli. Minimálně bychom rádi zopakovali letošní umístění, ale bude to hodně těžké. Všichni posilují, Rusové jsou silní a přidali další kamion. Další zprávy říkají, že i MANy budou fungovat velmi dobře, a samozřejmě tu jsou i další české posádky - takový Jarda Valtr jede také s motorem od Buggyry. Konkurence je obrovská a my bychom v ní chtěli obstát. Jestli je to na vítězství, se uvidí.
 
Plzeň je poslední zastávkou v Česku při cestě na Dakar. Co teď bude následovat?
Odjíždíme přímo do přístavu Le Havre, kde se nalodíme, a veškerá technika zhruba měsíc popluje do Argentiny. Tam my přiletíme, takže zatím budeme mít dost času přemýšlet, co jsme ještě zapomněli (usmál se). Sám bych ještě chtěl zapracovat na fyzičce. Začal jsem se učit řeč, abych byl z posádky nejlepší, takže kvůli jazyku chodím do školy. Není to tedy tak, že technika se nalodí a posádka má havaj. I když je toho ještě dost, tak do tří do rána už šroubovat samozřejmě nemusíme.
 
Jak se vlastně jako posádka a především s bratrem doplňujete? Vyskytnou se "ponorky"?
S bráchou fungujeme výborně. Je to i díky tomu, že spolu máme tu malou živnost a vídáme se každý den. Jsme tedy zvyklí fungovat také jako posádka v kamionu. Martin je navíc člověk s otevřenou myslí pro všechny, je nekonfliktní typ, co se pořád směje. Směje se, i když je nějaký problém. To je takový jeho zvláštní dar, který samozřejmě všem pomáhá. My s bráchou se známe, takže nějaké ponorky nezažíváme. Víme, co od sebe můžeme čekat, takže když řekne, že chce dvanáctku, tak mu nepodám pivo, ale klíč. Máme to naučené z běžného života a funguje nám to výborně i v kabině. 

>>Fotogalerie z návštěvy v Plznitagy: tahače, truckracing, Dakar, Buggyra, Kolomý, Kilián, rozhovor,
Zpět


Čtěte také další články z této kategorie:

V cíli Dakaru jsou poprvé všechny kamiony od MKR Technology

Kvartet severočeských renaultů míří do poslední etapy

Ve zkrácené etapě Huzink těsně pod pódiem

Do 9. etapy vyjely všechny kamiony, hybrid dojel 5.“Zatímco vy vstupujete na přechod, my už běžíme po druhé straně...”

© 2012 -2016 PatRESS.cz - Powered by Prestissimo.cz