rss
PatRESS News

Zpět

Prezident Landa: Chtěli jsme do Lovosic dostat evropský tým

5. září 2012

Prezident HK .A.S.A. Město Lovosice Ondřej Landa
Lovosice - Postup do 2. kole evropského poháru mají lovosičtí házenkáři sice jistý, ale jak bude vypadat následující průběh historického postupu? Některé zvěsti říkají, že tým HK .A.S.A. Město Lovosice z finančních důvodů hledá alternativu. Jaká je opravdová realita, jak je výhodné hrát evropskou soutěž a uvidí lovosičtí fanoušci opravdu zkušený tým Vardar Skopje v severních Čechách? Na to už odpovídá předseda klubu Ondřej Landa, který má za sebou nyní také první rok prezidentování, v němž loni nahradil Václava Kubíčka, takže se může poprvé trochu ohlédnout a začít zvolna bilancovat.
 
Ondro, po postupu do 2. kola Evropského poháru se spekulovalo o jeho podobě, proběhne tedy program dle předem ohlášeného termínu?
            Proběhne, ačkoli jsme se samozřejmě snažili optimalizovat náklady, protože je třeba říci, že pohár je ztrátová záležitost. Tady se platí prakticky za vše - i zápisné za kolo. Rozhodně paralelu s nějakým fotbalem nebo obdobnými sporty pohár EHF nesnese. Oslovili jsme proto soupeře, jestli by byl ochoten, což pravidla připouští, sehrát utkání na jednom území s tím, že bychom se o náklady podělili. Soupeř této variantě nakloněn nebyl, pro což mám také pochopení, jelikož první kolo nehrál a je nasazený až do druhého. Minulou sezónu vypadl poměrně brzy, takže z tohoto důvodu si myslím, že se chce ukázat doma stejně, jako to chceme my. I kdyby přišla nabídka, abychom vše sehráli u něj, zamítli bychom ji, protože to primárně děláme pro diváky, které bychom o tento zážitek nechtěli ochudit. Rozhodli jsme se tedy hrát ve standardním režimu - jedno kolo u nich, protože tam se začíná, a odvetu pak u nás.
 
Když fotbalisté hrají Ligu mistrů tak to je nejen velký svátek, ale i obrovská finanční návratnost. Znamená to, že v házené to tak není?
            Bohužel, v házené, pokud jde o pohár EHF, který můžeme jako v případě fotbalu srovnat s pohárem UEFA, to tak není. My prakticky celou soutěž hradíme, což nás stojí poměrně velké finanční prostředky. Návratnost tu není, nedostáváme peníze z využití marketingových práv a ani dostávat nebudeme. Důvody proč ani Zubří, ani Karviná, ani Dukla, tedy týmy z první čtyřky tuto soutěž nehrají, jsou jednoznačně finanční. Rozdíl nás a těch tří jmenovaných je právě ten, že u nás s pohárovými soutěžemi nemáme žádné zkušenosti. Karviná hrála prakticky každý rok, Dukla se o to také snažila a Zubří loni udělalo skvělý výsledek, když mu o gól unikl další postup. Všechno souvisí s tím, že oni ty zkušenosti mají a do jisté míry jsou jak oni tak jejich diváci i částečně nasyceni. U nás to tak není. Evropský pohár je pro nás něco nového a věříme, že i diváci si přijdou na své, proto jsme se rozhodli to riziko podstoupit.
 
Existuje vůbec fáze, ve které se pohár vyplácí, nebo jde opravdu jen o získání zkušeností?
            V reálných myšlenkách, tedy tam, kam jsme schopní se probojovat, se nikdy nedostaneme do fáze, kdy by se nám vrátila alespoň část. Popravdě řečeno, nemám to srovnání s ostatními celky, možná kluby ze zahraničí finanční stránka tolik netrápí, ale u nás za vše hovoří fakt, že jsme v letošní sezóně jedinými českými účastníky.
 
Co tedy vedlo Lovosice k účasti v evropském poháru, když to z pohledu finanční stránky představovalo značnou zátěž?
            Hlavně se nám naskytla příležitost, která nevíme, zda se může do budoucna opakovat, ačkoli doufáme, že ano - naši podmínkou pro účast v evropských pohárech bylo, že alespoň jednou budeme hrát doma, což je rozdíl od předchozího našeho účinkování ve vyzývacím poháru Challenge Cupu, kdy se jelo na kvalifikační turnaj do srbského Čačaku. Tady v poháru EHF bylo od počátku garantováno, že budeme hrát alespoň jedno utkání doma, a proto jsme se rozhodli, že se přihlásíme a přivezeme do Lovosic evropský tým. Fakt, že se tu budou moci hrát dva zápasy, tedy teď se Skopjí, už považuji za něco, co je do určité míry nadstavbou a určitě milým překvapením.
 
Jaké jsou šance na postup do třetího kola?
Šance je těžké hodnotit a určitě by to byla lepší otázka na trenéra, nicméně Vardar Skopje je zkušený tým, hraje kvalitní soutěž a to o lecčems vypovídá. Pro nás je 2. kolo poháru EHF velká zkušenost, výzva a věřím, že se kluci poperou.
 
Teď budou mít vaši fanoušci další zpestření a to v podobě fotbalového utkání s televizním týmem Slavoj Houslice. Co to, že se házenkáři převléknou za fotbalisty?
            Primárně to vyvstalo ze skutečnosti, že jde o charitativní akci na pomoc Adámkovi Jírovi, chlapci, který je z přilehlého okolí, konkrétně z Třebenic. Slovo dalo slovo a není ani překvapení, že atraktivním celkem, který na Lovosicku dělá výsledky, je právě náš tým a myslím si, že ne nutně se podobné charitativní akce musí nutně omezovat na fotbalisty. Počítám, že i pro samotné aktéry z protistrany to může být zajímavá zkušenost zahrát si proti házenkářům a v neposlední řadě je třeba říci, že házenkáři jsou poměrně slušnými fotbalisty (usmál se).
 
Extraliga je na začátku, nemůže fotbalem utrpět, kdyby se hráči zranili?
            Řekl bych, že oni sami se toho nebojí. Obavy spíš mají lidé z realizačního týmu, kteří zápas budou sledovat s odstupem. Věřím, že k tomu všichni přistoupí zodpovědně a v hlavách budou nosit, že účelem akce je charita a ne nějaké přehnané sportovní výkony.
 
Sezónu začínáte ve velkém stylu - postup v evropském poháru, charitativní akce, kluci jsou dosud neporaženi v extralize - to se musí partnerům asi hodně líbit, že?
            Je pravda, že to je velký styl a je pravda, že nás to stojí také peníze. Musím říci, že podpora sponzorů trvá i nadále. Samozřejmě nikdy nebude dostatek příležitosti všem zodpovědně poděkovat. Rád bych věřil tomu, že veřejnost bude to snažení všech - od trenérů minižáků a jejich svěřenců až po muže a lidi v extralize, vnímat nějak pozitivně. Zkrátka tak, že i tady je snaha zapadnout a nebo dokonce být aktivní součástí kulturního života v Lovosicích a samozřejmě být i vyslancem našeho města - nechci říci honosně v cestách po Evropě, protože se to teď soustředí spíš na Balkán, ale ani to nevadí, protože v Rijece se nám podařilo navázat kontakty s tamním klubem, který se také vyznačuje dlouhodobou prací s mládeží. Věřím, že třeba na konci této sezóny, tedy někdy v červnu příštího roku, se nám podaří uspořádat nějaký výměnný pobyt. Asi atraktivnější to bude pro nás, ale myslím si, že tohle je účel, který by klub s takovou podporou z města či ze strany sponzorů, měl plnit. Nechci to hodnotit sám, ale doufám, že i ostatní nějakým způsobem vidí, že se o to minimálně snažíme.
 
Máš za sebou první rok prezidentování, jaký byl?
            Musím říci, že jsem byl překvapený, jak obrovské množství práce to vůbec je. Nechci říci, že jsem tu roli podceňoval, ale pravda je, že pokud se věci obecně mají dělat dobře, tak je potřeba tomu ten čas věnovat. Původně  jsem si myslel, že to bude především příležitost využít zkušenosti z mého civilního zaměstnání, ale vlastně to tak není. Je to pro mě nová zkušenost se vším všudy. I ten rok byl málo, abych mohl říci, že teď už vím, co a jak by se mělo dělat, aby byl klub vedený tak, aby co nejvíce lidí bylo spokojeno. Primárně to hodnotím jako velkou zkušenost, ale jako ve škole bych se známkovat nechtěl.
 
Co se povedlo?
            To, co se povedlo, není zásluha má, to by bylo hodně odvážné, ale pokud se podíváme na tým jako celek, tak už u nejmenších se nám povedly úspěchy prakticky ve všech soutěžích, které se nějakým způsobem konaly na oficiální úrovni, tzn. v minižácích jsme měli výsledky v Krušnohorské lize, i když je třeba vnímat, že úspěchy u dětí jsou něco, na co by se neměla upínat přehnaná pozornost. U dětí je spíš třeba budovat vztah k tomu sportu a ke kolektivnímu pojetí a to bych řekl, že se tu daří, ačkoli to žádný turnaj nezměří. Druhá věc je, že i tak se povedl mladším žákům úspěch v desetiboji, starší žáci v žákovské lize potvrdili, že práce s mládeží je na dobré úrovni, mladší dorost skvěle uhájil první ligu, která se poprvé hrála v celorepublikovém sloučeném režimu, tedy Čechy a Morava a konkurence byla větší než doposud, staršímu dorostu se podařilo postoupit zpět do nejvyšší soutěže a nový tým mužů B, nikoli proti očekávání, postoupil ze severočeské divize do 2. ligy. Sezónu mužského "áčka" pak někdo může hodnotit jako neúspěšnou. Mnozí si slibovali, jak to po tom druhém místu z předchozí sezóny půjde snadno a konečně zazvoní zlato. Pravda je taková, že rozhoduje momentální forma a jak se tomu týmu vyhýbají zranění a v tom jsme štěstí neměli. Co ale hodnotím mimořádně pozitivně, je herní projev našeho celku v závěru loňské sezóny, kde se ukázalo, že nejsme tým s úzkým kádrem. Dokázali se skvěle zapojit i mladí hráči a to si myslím je slušným příslibem do budoucna a já věřím, že se to projeví už i v této sezóně.
 
Je pravda, že rozšiřujete práci s mládeží?
            Je to tak. Požádali jsme v jednom z grantových projektů o přidělení statutu Sportovních center žactva. Na sportovní centra žactva jsme sice nedosáhli, ale byl nám přidělen nižší stupeň. Do budoucna bychom rádi naplňovali představy svazu, protože úkolem těchto projektů je zintenzivnit práci s mládeží a angažovat osoby, které jsou dostatečně schopné se tomu věnovat na plný úvazek. Jsem přesvědčený, že personálně máme práci s mládeží dostatečně pokrytou. Rádi bychom přivítali v důsledku tohoto projektu další nové děti a potenciální hráče. K tomu by měly přispět i související náborové akce, které budou doprovázet ne nutně tento projekt, ale projekty, které všeobecně souvisí s mládeží a které vypisuje ČSH. I to jsou zdroje peněz, o které se snažíme, aby přitekly do klubu.
 


tagy: házená, Lovosice, Evropský pohár, rozhovor, Ondřej Landa, prezident,
Zpět


Čtěte také další články z této kategorie:

Lovci slaví stříbro

Lovosice fantasticky srovnaly sérii

Toman: Začali jsme běhat, kluci mě mají hodně rádi

Lovci vyklepli Frýdek“Zatímco vy vstupujete na přechod, my už běžíme po druhé straně...”

© 2012 -2016 PatRESS.cz - Powered by Prestissimo.cz