rss
PatRESS News

Zpět

Rock Point - Horská výzva je fantastický zážitek, říká Vabroušek

4. duben 2014

Petr Vabroušek a Zbyněk Cypra. Kouty nad Desnou - Tenhle člověk je vážně neuvěřitelný a před jeho výkony je třeba smeknout. Jeden z nejznámějších českých triatlonistů stále rozšiřuji paletu závodů, při nichž chce uspět. Několikrát šel slavného havajského Ironmana, ale v posledních letech se pouští i do extrémních běhů. Jen tak si na podzim v rekordním čase vyhrál maraton i stokilometrový ultramaraton na Antarktidě. Minulý víkend doběhl na devátém místě mexického Ironmana a za týden už bude v Jeseníkách stát na startu úvodního závodu letošního seriálu Rock Point - Horská výzva. Jak ale sám říká, trénovat ho moc nebaví. No, povídání s Petrem Vabrouškem prostě stojí za přečtení.
 
Petře, ty jsi především výborný triatlet, co to, že jsi začal pokořovat extrémní běžce v maratonech a věnovat se dalším především extrémním podnikům?
Ironman je pořád číslo jedna. Nekoná se ale bohužel každý víkend, a tak si ty ostatní víkendy zpestřuji tréninkovými závody v okolí. Kdysi si ke mně domů přijel Zbyněk Cypra pro stehenní a lýtkové kompresní návleky (zastupuje značku SLS3 - pozn. red.) a při diskusi o jeho sportování jsme si docela sedli a dohodli se, že nějaký ten závod spolu zkusíme. Od té doby už za sebou máme kvartet závodů, dvě Horské výzvy a dvě Beskydské sedmičky. Když se navíc vloni objevila možnost vyrazit na Antarktidu, neváhal jsem ani minutu a můj první běh na sto kilometrů se rázem odehrál právě tam.
 
Zvyklý jsi byl spíš na teplo, ale pak ses vydal na Antarktidu. Jak se tělo vyrovnává s teplotními extrémy?
I na tropické Ironmany se během zimy připravuji výhradně ve Zlíně, tedy v domácích mrazivých podmínkách. Tělo si na ty šoky prostě muselo zvyknout. Je to nepříjemné, ale beru to vždy jako výzvu. U Antarktidy to bylo jen v opačném gardu, ale také jsem před ní nejel nikam na ledovec. Zalezl jsem jednoduše do mrazícího boxu - připravoval jsem se v mrazírnách.
 
Co to, že sis na úvodní závod seriálu Rock Point - Horská výzva prakticky odskočil mezi závody v Mexiku a na Taiwanu?
Kdepak, na závod Horské výzvy to mám kousek, pojedu ze Zlína. To do Mexika a na Taiwan si musím odskočit letecky. Nikde nezůstávám příliš dlouho. Pokud cestuji bez rodiny, tak přiletím tři čtyři dny před závodem a hned po něm zase letím domů.
 
Loni jste na Rock Point - Horské výzvě zvítězili, jdete letos prioritně za obhajobou?
Prioritně ne, jdeme závod od závodu a užíváme si to. V době konání dalších dílů Horské výzvy už mám triatlonovou sezonu v plném proudu a dostat se na start bude dost náročné.
 
Co se ti na RP-HV líbí, v čem je tento závod jiný?
Pro mě je to velká změna proti výrazně individuálnímu pojetí Ironmana. Tady jsme na to dva a se Zbyňkem jsme si opravdu sedli. Je to pro mě především zábava a doplňkový trénink. Zbyněk tento můj přístup akceptoval, takže po většinu závodu z něj srší vtipy a občas i zpěv. (usmál se)
 
Co bys poradil těm, kteří sbírají odvahu se podobného podniku zúčastnit?
Určitě neváhat a přihlásit se. Třeba pro začátek na nejkratší variantu trati. Až ochutnají atmosféru na trati a fantastické zážitky z okolní horské přírody, nebudou litovat! Celou trať je v limitu možné absolvovat i chůzí, na trati jsou občerstvovačky a jde se ve dvojicích, takže se není čeho bát!
 
Co bys naopak poradil těm, kteří by tě chtěli porazit?
To by nejdřív museli porazit Zbyňka a to jen přes mou mrtvolu! (usmál se)
 
Jak si člověk tvého typu při závodě RP - HV rozloží síly, co a kdy jí, jak pije?
Zpočátku netlačíme na pilu a jdeme prvních pár hodin na pohodu a zapracování. Postupně, jak soupeři slábnou, začínáme zrychlovat a dotahovat se do popředí. Jít a píst je potřeba neustále. Množství a optimální složení je dost individuální – to si musí každý vyzkoušet na sobě. Minimálně by to mělo být půl litru tekutin a 50 gramů sacharidů každou hodinu.
 
Jak už tu padlo, kalendář máš fest našlapaný náročnými sportovními podniky, takhle si ho sestavuješ sám?
Ano. Jsem svým pánem, a tak závody volím podle chuti. Nerad moc trénuji, přes týden se dost flákám, a proto o víkendu vždy uvítám co nejdelší a nejtěžší závod. Pak mám důvod přes týden se zase poflakovat. Díky tomu mám spoustu času na rodinu.
 
Jak příjemné je pro tebe startovat na domácí půdě?
Určitě hodně. Pár hodin před startem jsem doma a pár hodin po závodě už jsem doma zas.
 
Rodina z tebe asi musí mít radost, že?
To doufám. Jaká jiná práce by mi umožnila každý den snídat, obědvat i večeřet doma se svou rodinou? Denně jsme s dětmi venku…
 
Co tě žene dál jít do všeho stále tak naplno?
Žiju svůj sen…
 
Přijde mi, že si stále kladeš vyšší a vyšší cíle, jaký je ten opravdu nejvyšší a kde se dozvíme o tom, co zrovna plánuješ?
Žádný konkrétní cíl není. Závody beru tak, jak přijdou. V hledáčku jich mám spoustu, a když se objeví příležitost, jdu po ní. Každý se informace o výsledcích či plánovaných závodech dozví na mých stránkách www.petrvabrousek.eu nebo www.facebook.com/PetrVabrousek.
  Petr Vabroušek a Zbyněk Cypra. Petr Vabroušek a Zbyněk Cypra.

tagy: Rock Point, outdoor, závody, Horská výzva, Zimní výzva, extreme, Vabroušek, rozhovor,
Zpět


Čtěte také další články z této kategorie:

Rock Point – Horská výzva se rozšíří o závod na Vysočině

Pálavským závodem vyvrcholila letošní Rock Point - Horská výzva

Rock Point – Horská výzva finišuje na Pálavě

Horská výzva byla po řádění vichru opravdovou výzvou“Zatímco vy vstupujete na přechod, my už běžíme po druhé straně...”

© 2012 -2016 PatRESS.cz - Powered by Prestissimo.cz