rss
PatRESS News

Zpět

Rock Point - Horská výzva uklízela i hory Šumavy

15. květen 2014

Green Way aneb očista českých hor. Železná Ruda - Outdoorový závod Rock Point - Horská výzva se tentokrát představil na Šumavě. Druhý díl seriálu horských běhů a trekingu přilákal na šest stovek dobrodruhů, kteří se detailně seznámili s krásou krajinných zákou tí západních Čech. Sportovní výkon ale nebyl jediným cílem akce. Po závodě se na trať vydali dobrovolníci z projektu Green Way, kteří mimo odznačení trati uklízeli frekventovaná turistická místa a trasy. Do cíle přinesli několik pytlů odpadu.
            "Co nás těší, že závodníci přistupují k akci velmi zodpovědně, protože na trati jsme po nich sbírali minimum odpadu. Velké množství ho je ale po běžných turistech," sdělil autor projektu Green Way Zdeněk Suchý.
            Pořadatelé seriálu Rock Point - Horská výzva se pro letošní ročník spojili se sdružením Progressum a společně vytvořili zmíněný, v Česku unikátní, projekt Green Way, který se zabývá sběrem odpadu na českých horách. Závod na Šumavě tak byl druhou akcí. Předcházel mu úvodní díl v Jeseníkách. "Je zajímavé srovnávat znečištění těchto lokalit. Šumava je na tom podstatně lépe. Přemýšleli jsme, jestli je to tím, že jde o národní park, protože závodní trať vedla jen na území CHKO, nebo je to opravdu dáno disciplínou místních obyvatel a případně blízkostí hranic s Německem. V Jeseníkách byly totiž odpadky hlavně zahraničního rázu, především viditelně z Polska," popisuje rozdíly Suchý, který se svým týmem a dalšími dobrovolníky zúčastní i následujícího závodu v Krušných horách (13. a 14. červen).
            Rock Point - Horská výzva je tak velkou sportovní akcí, při které se pořadatelé snaží o celkový pozitivní dopad na danou lokalitu konání. Mimo následného sběru odpadků se v rámci akce pro širokou veřejnost konají i hudební koncerty nebo promítání outdoorových snímků na jednom z největších nafukovacích pláten v ČR. Na Šumavě zahrály kapely Mrazák, Pissycat, Bags, Vees nebo Čutací meruna. "Tím, že se krásně vyčasilo, byla velmi pěkná divácká kulisa a areál Špičák opravdu dlouho plný. Lidé se bavili a tak to má být," podotkl hlavní pořadatel Rock Point - Horská výzva Pavel Zitta.
             Horská výzva je především netradiční extrémní závod dvojic, při které běžci poznávají krásy českých hor. Na Šumavě, která byla druhým dílem seriálu, na ně čekal výběr ze tří možných tratí (Long - 69 km, Half - 38 km a Short - 15 km) a na každé kvartet kategorií (muži, ženy, mix a dogtreking). Běžci „Longu“ se na devětašedesátikilometrovou trasu vydali ze skiareálu Špičák jen pět minut před páteční půlnocí. Ze Špičáku zamířili do Hamrů, obešli vodní nádrž Nýrsko do Oldřichovic a k Hojsově Stráži, přes Šukačku na Javornou a přes Pancíř zpět do cílového skiareálu. Na těžké kopcovité trati na ně čekal kvartet občerstvovacích stanic. Dobře připravený závod přitáhl i partu neslyšících běžců. "Za to, že můžeme tak náročnou akci připravit v tak krásném prostředí patří velké poděkovaní za spolupráci s Lesy ČR a Lesní správou Klatovy a Železná Ruda, stejně jako panu starostovi a představitelům Železné Rudy. Bez nich a celé řady důležitých partnerů bychom jen těžko mohli takový podnik zorganizovat," upozornil na velkou pomoc Pavel Zitta.
            Díky tomu se běžci na Šumavě poměřili i na poloviční trati Half, která měřila osmatřicet kilometrů. Účastníci se vyhnuli smyčce kolem nádrže Nýrsko na Oldřichovice. Vůbec poprvé dostaly na Šumavě šanci i méně zdatné dvojice, pro které byl určen patnáctikilometrový okruh. "Věřím, že závod připravujeme tak, aby si na své přišli úplně všichni, kteří mají chuť se aktivně hýbat v čisté přírodě. Závod tentokrát kolidoval s Pražským maratonem, což určitě některé běžce odvedlo, ale fakt je, že Rock Point - Horská výzva má trochu jinou myšlenku, takže jsem rád, že ji s námi sdílelo tolik účastníků," uzavřel druhou zastávku seriálu pořadatel Pavel Zitta.
            A jak si vedli závodníci na nejprestižnější dlouhé trati? Nejrychlejší byla stejná dvojice jako v Jeseníkách: Vojtěch Krajíček a Martin Strelka, kteří trasu zvládli v čase 6:35:47 hod. "V Krušných horách bohužel nebudeme, takže zlatý hattrick se nám získat nepodaří, ale tím seriál nekončí," dodal vítězný Strelka.
  Závod startoval před půlnocí. Na Šumavě běželo na šest stovek účastníků.

tagy: Rock Point, outdoor, závody, Horská výzva, Green Way, Progressum, Zitta, Šumava,
Zpět


Čtěte také další články z této kategorie:

Rock Point – Horská výzva se rozšíří o závod na Vysočině

Pálavským závodem vyvrcholila letošní Rock Point - Horská výzva

Rock Point – Horská výzva finišuje na Pálavě

Horská výzva byla po řádění vichru opravdovou výzvou“Zatímco vy vstupujete na přechod, my už běžíme po druhé straně...”

© 2012 -2016 PatRESS.cz - Powered by Prestissimo.cz