rss
PatRESS News

Zpět

Tento čtvrtek odstartuje Závod míru juniorů

29. dubna 2013

I letos přijede Dán Niklas Eg.
Terezín – Už tento týden odstartuje cyklistický Závod míru juniorů (2. -5.5.). Nejlepší juniorští závodníci se na severu Čech setkají v rámci dvaačtyřicátého ročníku, aby se utkali o jeden z aktuálně nejprestižnějších žlutých trikotů juniorského světa cyklistiky. I letos tentokrát na mladé jezdce čeká přes čtyři sta náročných kilometrů a boj o cenné body do světového poháru.             „V loňském roce jsme byli z finančních důvodů přinuceni tento tradiční závod o jeden den zkrátit. Čtyřdenní podobu jsme se už rozhodli zachovat, abychom i nadále mohli zajistit vysokou úroveň, kterou se nám za ta léta podařilo vybudovat. Může nás jen těšit, jak vysoko je náš závod hodnocený a i letos uděláme maximum pro jeho hladký průběh,“ sdělil ředitel májových etap Svatopluk Henke.
            Ne náhodou mezinárodní cyklistická federace UCI označila Závod míru za nejlepší podnik pro juniorské cyklisty na světě. Díky tomu parta pořadatelů kolem Svatopluka Henkeho má před sebou každoročně těžký úkol a už teď je jasné, že i letos ho plní na výbornou. Některé etapy proto doznaly určitých změn. Cyklisté poprvé šlápnou do pedálů ve čtvrtek 2. května. Slavnostní zahájení proběhne na litoměřickém Mírovém náměstí ve 14:30 hodin, kde bude zhruba po dvou a půl hodinách také cíl a letošní první vyhlášení. V pátek mladí jezdci musí zvládnout tradičně hned dvě zkoušky. Nejprve je dopoledne naplánovaný souboj s chronometrem v Třebenicích. Odpoledne přijde na řadu „Roudnická“ část. „Právě Roudnická etapa zaznamenala první změny. Start bude na zdejším Karlově náměstí a cíl pak na Masarykově třídě. Přestože jsme upravili letošní trať, tak sprinterskou prémii v Hoštce jsme nevynechali,“ podotkl Henke.
            V sobotu se junioři dostanou přes hranice na německé území. Těžká kopcovitá etapa je po startu v Teplicích zavede do Zinwaldu. Během ní cyklisté budou muset dvakrát vystoupat na Komáří Vížku a naplánovány jsou také dvě sprinterské prémie v Duchcově a v Dubí. Čtyřdenní boj o žlutý trikot jezdci uzavřou tradičně v Terezíně. „Závěrečnou etapu jsme předloni pozměnili, když jsme peloton odklonili ze stoupání na Kamýk a Sebuzín na novou trasu na okruh u Ploskovic, Maškovic a Třebušína. Tato trasa si ale získala takovou oblibu, že už jsme ji zachovali. Divácky velmi atraktivní je především výjezd nad Pohořany,“ upozornil Svatopluk Henke, když současně připomněl, že i letos se na přípravách podílela policie České republiky. „Policii patří velké poděkování. Díky úzké spolupráci s ní vybíráme trasy tak, aby mohly být stále velmi atraktivní, ale především z hlediska bezpečnosti co nejlépe zajištěné,“ připomněl podstatný fakt ředitel Henke.
            Závod míru je opět zařazen do nejvyšší světové soutěže pro juniory – Juniors Nations´ Cup. Do tohoto nejprestižnějšího poháru patří letos pouhých šest závodů. Májové etapy jsou navíc jen jednou ze čtyř etapových akcí. Do Čech se tak sjedou nejlepší juniorští závodníci z celého světa. Letos je přihlášeno jednadvacet šestičlenných družstev včetně výběru české reprezentace. Otazník visí jen nad dvaadvacátým Irskem. Opět lze očekávat, že se tu objeví takový závodník, kterého jednou bude obdivovat nejeden cyklistický fanoušek. „Vzpomeňme třeba na účast Petera Sagana či Fabiena Cancelaru, kteří aktuálně patří k nejsledovanějším cyklistům planety. Náš závod navíc zpestří další doprovodné akce. V sobotu je třeba připraven charitativní závod z Dubí na Cínovec nebo pak v Zinwaldu další závod pro děti,“ dodal ředitel Závodu míru juniorů Svatopluk Henke.
            Na startu se objeví silní Dánové s loňským vítězem Niklasem Egem. „Kartami budou tradičně míchat Slovinci, Rusové, Angličani a Belgičané. Jak se do dění zapíše šestice českých jezdců, se nechme překvapit. Když bude některý do desítky, budu spokojený,“ dodal Henke.
 
 
Závod míru juniorů 2013 - fakta a čísla:
Pořadatel: CK Slavoj Terezín
Termín: 2. 5. - 5. 5. 2013
Ředitel závodu: Svatopluk Henke
Hlavní rozhodčí:Max Michaud (Francie)
Velitel trati: Jan Sedlák
Celková délka: 401,9 km
Rozpočet: 1,6 mil. Kč
Mediální partneři: ČT 1, ČT4-Sport, Deník, Český rozhlas, TV Litoměřicka, PatRESS.cz, Litoměřicko24.
Pod záštitou hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka. Čestný ředitel závodu – ředitel policie Ústeckého kraje Tomáš Landsfeld.
Hlavní sponzoři: Cross, Vars, Lufft, NTD, Ústecký kraj, Euroregion a jednotlivá města.
 
Etapy:   
1. etapa -  2.5. - 14.30 - 16.50 - Litoměřice (silniční závod) 100,2 km
2.1/2 etapa - 3.5. - 9.00 - 12.00 - Třebenice (časovka jednotlivců) 11,6 km
2.2/2 etapa - 3.5. - 16.00 - 17.30 - Roudnice n./L. (silniční závod) 63,0 km
3. etapa - 4.5. - 13.30 - 15.40 - Teplice - Zinwald (silniční závod) 81,9 km
4. etapa - 5.5. - 9.00 - 11.20 - Terezín (silniční závod) 99,8 km
 
Zahraniční týmy:
Potvrzeno 21 šestičlenných týmů reprezentujících zemi:
Belgie,Rusko, Dánsko, Slovinsko, Finsko, Velká Británie, Německo, Kazachstán, Rakousko, Holandsko, Norsko, Lotyšsko, Polsko, Maďarsko, Srbsko, Francie,Itálie, ČR,Slovensko,Ukrajina, USA. Otazník ještě visí nad 22. zemí – Irskem.
 
Zajímavosti z pelotonu:
Na start se postaví loňský vítěz Dán Niklas EG a chybět nebude ani loni čtvrtý muž v pořadí, jeho kolega Mads Pedersen. Český reprezentant Pavel Camrda je synem někdejšího cyklokrosaře Pavla Camrdy a synovcem Karla Camrdy - amatérského mistra světa v cyklokrosu (1988) a profesionálního vicemistra světa (1992). Adam Ťoupalík je bronzový junior z MS v cyklokrosu v Louisville 2013.
 
Česká účast:
Potřetí v historii, tedy podle zavedených pravidel UCI, se zúčastní pouze jediný reprezentační výběr z Česka. Možné není ani někdejší smíšené družstvo Euroregionu. Do závodu tak odstartuje jen šestice českých jezdců.
Reprezentace ČR: Adam Ťoupalík (ČEZ Cyklo Team Tábor), Luděk Lichnovský (Mapei Cyklo Kaňkovský), Adam Sekanina (Moravec Team, SCM Brno), Pavel Camrda (NÖ Rad Union), Michal Schlegel (TJ Favorit Brno), Matouš Hynek (SKC Tufo Prostějov).
 
 
www.zmj.cz
Budou letos slavit opět Dánové? Jak se asi povede českým reprezentantům?

tagy: cyklistika, Slavoj Terezín, cyklisté, Závod míru, junioři,
Zpět


Čtěte také další články z této kategorie:

MTB Tour v Litoměřicích ovládl Vít Řehák

MTB Tour dává závodníkům žolíka a divákům pestrý program

MTB Tour láká na Ježka i na historicky nejatraktivnější tratě

Lovosice znovu ožívají cyklistikou“Zatímco vy vstupujete na přechod, my už běžíme po druhé straně...”

© 2012 -2016 PatRESS.cz - Powered by Prestissimo.cz