rss
PatRESS News

Zpět

Tým MKR napsal v Zolderu hollywoodský příběh

24. září 2013

Vítězná radost u týmu MKR Technology.
Most – Obrovskou houževnatost a touhu nevzdat se za žádných okolností projevil severočeský truckracingový tým MKR Technology v belgickém Zolderu. Hned úvodní závod osmé zastávky Mistrovství Evropy závodních tahačů zastavila ošklivá „Nehoda roku“, po které byly dva tahače doslova sešrotovány. Jeden z nich patřil Markusu Bösigerovi. Za normálních okolností by pro švýcarského pilota hájící české barvy víkend skončil už se sobotním prvním závodem, ale tým nehodil flintu do žita. Se souhlasem svých soupeřů z Česka dovezl rezervní tahač, přes noc ho upravil a v neděli s ním Bösiger dokázal vyhrát. Slzy smutku vystřídaly slzy radosti.
                Závodní okruh v Zolderu přinášel severočeské stáji MKR Technology většinou nadprůměrné bodové zisky. Tentokrát poskytnul prostor pro dramatické scény a příběh hodný hollywoodskému snímku. Důležitý moment přišel hned se startem sobotního hlavního závodu. Fin Mika Makinen se ukázal jako „Demolition MAN“, když zprava vrazil do renaultu Markuse Bösigera, který v plné rychlosti „vletěl“ do postranní bariéry. Po silné ráně se pět a půltunový tahač na cílové rovince ještě roztočil. O Bösigerovo zadní kolo se doslova katapultoval tahač mladého maďarského pilota Benedeka Majora, který následně též prorazil betonovou zeď. Trucky se nedostaly ani do první zatáčky, když zavlála červená vlajka a závod byl zastaven. Oba tahače byly zdemolované a jejich další účast nepřipadala v úvahu. „Je vidět, že kabina je udělaná výborně, protože dokázala odolat neskutečnému náporu. Jen proto jsme oba živí. V tu chvíli nemůžete vůbec nic udělat, takže jediné, na co spoléháte, jsou všechny bezpečnostní prvky,“ oddechl si Markus Bösiger, pilot MKR Technology.
                Po novém startu hlavní závod ovládl Španěl Antonio Albacete, před Majorovým kolegou Norbertem Kissem a třetím Markusem Oestreichem. Čtvrté místo bral Bösigerův týmový parťák Adam Lacko. Rodák z Čeladné se tím nakonec postarala o nejlepší český výsledek sobotní části.
                Z bezpečnostních důvodů se kvůli proražené bariéře na cílové rovince nesmělo předjíždět. Následující hendikepový závod nakonec vyhrál Jochen Hahn, před Reinertem a Kissem. Zatímco v hlavním závodě předčasně skončil David Vršecký, v hendikepovém smůla potkala Lacka. Tomu se doslova přeštípla hadička k tlumiči, takže mu kompletně vytekl olej. Lacko byl po třech okruzích přinucen zajet do boxu. „V měřených trénincích i kvalifikaci se dařilo. Auto jelo pěkně. V hlavním závodě jsem zajel solidní čtvrtou příčku, ale z hendikepu jsem kvůli přeštípnuté hadičce musel odstoupit. Je to škoda, protože jinak bych na třetím, čtvrtém místě byl opět schopný dojet,“ dodal Adam Lacko.
                Přestože byl Bösigerův tahač zdemolovaný, jeho stáj bojovat nepřestala. Tým měl ve svém technologickém centru v Židovicích rezervní výstavní truck. Hned co všichni soupeři ukázali svoji lidskou stránkou a povolili jeho použití, začal souboj s časem. Takovou výzvu by kdekdo vzdal, ale tým MKR to ještě víc semklo. Povede se ho dovézt do Zolderu a zprovoznit jako regulérního „závoďáka“? U MKR o tom nikdo nepochyboval. Nemožné se stalo skutečností a Markus Bösiger vyjel na trať už do zahřívacích okruhů, takže nechyběl ani v kvalifikaci. „Je to nepopsatelný moment. Děkuji celému týmu za to, co pro mě udělal. Takhle by se každý neobětoval. Kluci z Česka v průběhu noci přivezli rezervní tahač, který nad ránem zprovoznili – vyměnili na něm půlku věcí, aby s ním bylo možné závodit,“ řekl dojatě Markus Bösiger.
Nedělní kvalifikaci překvapivě vyhrál David Vršecký. Pro českého konkurenta byl start z první lajny výbornou pozicí pro nadcházející vítězství v hlavním závodě. Po sobotní nehodě se totiž nesmělo na startovní rovince v prvním kole předjíždět, takže vedoucí jezdec se vždy vyhnul počátečnímu tvrdému boji o pozice. V elitní desítce se proto po rozhodujícím super pole v samotném závodě příliš nezměnilo. Jen Adam Lacko o pozici klesnul z páté na šestou příčku, když ho překonal vedoucí muž šampionátu Španěl Albacete. Vyhrál tedy Vršecký před Oestreichem a Kissem. Bösiger projel cílem osmý, čímž si zajistil start z první lajny posledního hendikepového závodu.
                Stejně jako Vršecký i zkušený Markus Bösiger maximálně zužitkoval svoji startovní pozici. Švýcarský pilot před sebe už nikoho nepustil, přestože se za ním odehrávaly velké souboje. Jednu chvíli to vypadalo na splněný sen -  oba piloti MKR Technology Bösiger a Lacko jeli za sebou na prvních dvou příčkách. Lackovi ale praskla zadní pneumatika, takže své místo ztratil. Za Bösigerem tak dojel druhý Albacete a třetí Kiss. „Adamova pozice byla neudržitelná, ale Adam dokázal, že je velký bojovník, takže se z druhého místa propadl jen na šesté. Nevzdal se a o tom byl vlastně celý víkend v Zolderu. Jsem hrdý na všechny kluky v týmu, protože tu do jednoho předvedli heroický výkon,“ dodal spokojeně šéf týmu MKR Technology Mario Kress.
                V Zolderu tentokrát stáj MKR bodové žně zrovna nezažila, ale celému truckracingovému světu ukázala, jak obrovskou týmovou silou oplývá. Po belgickém podniku na vedoucí příčce poodskočil Antonio Albacete (340), druhý je Jochen Hahn (319) a třetí Markus Oestreich (274). Pod pódiem je David Vršecký (241). Adam Lacko je pak v průběžném hodnocení šampionátu šestý (181) a jeho kolega Markus Bösiger (146) hned za ním. „Velký dík patří všem našim soupeřům. Bez jejich svolení bychom náhradní tahač přivézt nemohli. Kdyby šlo o vedoucí příčky, asi by tak otevření nebyli, ale stejně je třeba pamatovat na fakt, že bez jejich podpory bychom takový příběh napsat nemohli,“ poděkoval konkurentům Mario Kress.

                Do konce celého mistrovství zbývají dva podniky. Už za necelé dva týdny přijde na řadu předposlední díl ve španělské Jaramě (5.-6.10.).

>>Fotogalerie

Po sobotní nehodě byl Bösigerův tahač do šrotu. V neděli ale Markus Bösiger slavil vítězství.

tagy: MKR Technology, truckracing, tahače, Lacko, Bösiger, Zolder, nehoda roku,
Zpět


Čtěte také další články z této kategorie:

V cíli Dakaru jsou poprvé všechny kamiony od MKR Technology

Kvartet severočeských renaultů míří do poslední etapy

Ve zkrácené etapě Huzink těsně pod pódiem

Do 9. etapy vyjely všechny kamiony, hybrid dojel 5.“Zatímco vy vstupujete na přechod, my už běžíme po druhé straně...”

© 2012 -2016 PatRESS.cz - Powered by Prestissimo.cz