rss
PatRESS News

Zpět

Vítězný Šilar: Byl to super závod

29. září 2015

Jakub Šilar v Litoměřicích zvítězil Litoměřice – Úřadující vítěz Českého pohár v MTB maratonu v Litoměřicích potvrdil svoji letošní formu. Jakub Šilar jako ambasador nového cyklomaratonu MTB Tour České středohoří přijel, viděl, zvítězil.

Jakube, jaký byl 1. ročník MTB Tour České středohoří pro vítěze?
Pro mě byl takový podzimní. Měl jsem problém s nachlazením, a jak přišel podzim, člověk dýchá studený vzduch a není to úplně ono. Dnes bylo po ránu takové „vlezlo“. Zezačátku jsem se vůbec nemohl zahřát. Stále mi byla zima, přestože zima moc nebyla – počasí vyšlo, bylo sucho, ale já se nemohl dlouho dostat do své provozní teploty. Zezačátku to nebylo ono, ale jak jsem se chytnul, už to bylo dobrý.

Tím, že jsi do cíle přijel zcela sám, to vítězství vypadalo jako srandička. Jaká je tedy pravda?
Úplná sranda to nebyla. Nejsem místní, trasu jsem neznal a místy to bylo rozbité. Bylo velké riziko defektu, takže jsem z kopce moc letět nemohl. Některé výjezdy byly těžké, třeba na padesátém kilometru bylo stoupání fakt výživné a dlouhé. Lehké to vítězství opravdu nebylo.

S čím jsi jako ambasador závodu a současně vítěz Českého poháru do Litoměřic přijel?
Přijel jsem s tím, že jedu na úplně nový závod, na první ročník. Vždycky to bývá zajímavé, protože máš novou trať. Když si vzpomenu, v tomto regionu jsem závodil akorát kdysi jen na silnici při Závodě míru juniorů. I dnes jsem poznával místa, kde se tehdy závodilo. Vůbec jsem tedy nevěděl, do čeho jdu. Nová lokalita, nové místo, noví lidé, nové zážitky.

Vítězství tak bylo povinnost nebo spíš bonus?
Tím, že jsem teď bojoval se chřipkou a nachlazením, tak spíš bonus. Když se ale člověk postaví na startovní čáru jako závodník tak samozřejmě chce vyhrát.

Kde se lámal chleba, jak se závod vlastně vyvíjel?
Já se akorát den před závodem podíval na profil trati, kde mě hned zaujalo na nějakém čtyřicátém kilometru, že začíná dlouhý výjezd. Zezačátku jsem se proto nikam nehnal a nechal jsem to vyloženě na tohle místo, protože jsme byli upozorněni, že dolů je těžký rozbitý sjezd. Troufám si ale říci, že v technice mám vůči soupeřům navrch, takže jsem to nechal na tohle místo a tam za to vzal. Očekával jsem ale, že to do cíle budu mít už jen nějakých čtyřiadvacet kilometrů, ale ono to bylo třicet.

Tím, že šlo o první ročník, co bys pořadatelům pochválil, či naopak vytknul?
Na první ročník to byla opravdu top organizace – super značení, lidé po trati, motorkáři se chovali jako kdyby už tyhle závody běžně jezdili - tedy, ne že bych je celý závod neviděl, prostě stále jsem je měl před sebou. Po organizační stránce to bylo vážně super. Jediné co bych osobně zkusil, tak vyhrát si trochu více s tratí. Klidně bych jí zkrátil, ale udělal zajímavější a hravější, udělat ji moderní. V Čechách se drží trend kola pro život, aby závod objely rodiny s dětmi, ale pak jsou tu závodníci, bikeři, kteří chtějí techniku, zábavu, chtějí si hrát v terénu. Vytipoval bych proto pár míst, tři čtyři singlíky, které ani nemusí být dlouhé. Dnes tomu odpovídala pasáž na nějakém čtyřicátém kilometru – vjelo se do jehličí, jel se těžký výjezd po kořenech a pak následoval sjezd. Přesně takové pasáže bych přidal, aby to bylo hezký a aby se lidé měli proč vracet. Jinak fakt parádní závod.

  Jakub Šilar na trati.

tagy: cyklistika, Litoměřice, závod, MTB Tour, České středohoří, cyklomaraton, Šilar, rozhovor,
Zpět


Čtěte také další články z této kategorie:

MTB Tour v Litoměřicích ovládl Vít Řehák

MTB Tour dává závodníkům žolíka a divákům pestrý program

MTB Tour láká na Ježka i na historicky nejatraktivnější tratě

Lovosice znovu ožívají cyklistikou“Zatímco vy vstupujete na přechod, my už běžíme po druhé straně...”

© 2012 -2016 PatRESS.cz - Powered by Prestissimo.cz