PatRESS News

Zpět

Vyhrál Závod míru, teď je mistrem světa

29. září 2014

Michal Kwiatkowski v roce 2008 při Závodě míru juniorů. Ponferrada - Před šesti lety jako mladý junior vyhrál podruhé v Terezíně Závod míru. Teď se stal elitním mistrem světa. Čtyřiadvacetiletý polský jezdec Michal Kwiatkowski se ve španělské Ponferradě dokázal fantasticky prosadit mezi největšími adepty na duhový trikot a získal historicky první zlatou medaili světového šampiona v silniční cyklistice pro svoji zemi.
            "Bylo úžasné sledovat tohoto houževnatého cyklistu, jak naprosto nečekaně všem vypálil rybník. Zatímco soupeři kalkulovali, Kwiatkowski za to vzal, zariskoval a nakonec jednoznačně zvítězil. Rozhodně klobouk dolů před jeho výkonem. Michal měl letos opravdovou fazónu a tohle byla nádherná tečka za sezónou. Mám vždy velkou radost, když můžu sledovat vývoj a především úspěch jezdců, kteří tu jako ušáčci zápolili na severočeských silnicích. Člověk k nim získá jakýsi vřelejší vztah. Vždyť je to také vizitka organizátora," podotkl tiskový mluvčí Závodu míru juniorů Patrik Pátek.
            Kwiatkowski byl rozhodně velkým překvapením silničního závodu s hromadným startem ve španělské Ponferradě. Na elitní jezdce čekalo těžkých 254,8 kilometrů, které navíc ztížil déšť. Polský mladík rozhodl až v závěrečném čtrnáctém okruhu. Pouhých šest kilometrů před páskou nastoupil ze skupiny pronásledovatelů, aby sám dohnal čtveřici uprchlíků. Ve sjezdu na mokré silnici nejprve kvartet dotáhl, v následném stoupání si vytvořil menší náskok, který už v dalším dramatickém sjezdu navýšil natolik, že slavit mohl začít už několik desítek metrů před páskou.
            Do elitní desítky se probojovali další dva cyklisté, které v předchozích letech mohli fanoušci cyklistiky sledovat při májových etapách Závodu míru juniorů. Němec John Degenkolb, který v Ponferradě skončil devátý, "brázdil" severočeské silnice v roce 2006, desátý Francouz Nacer Bouhanni byl účastníkem mírových etap o dva roky později.
            Juniorský Závod míru ale za sebou mají i všichni tři čeští reprezentanti, kteří letos na mistrovství světa startovali - Petr Vakoč, Zdeněk Štybar a Jan Bárta. Z českých borců si nakonec nejlépe vedl nejmladší z nich. Petr Vakoč dojel devětadvacátý a byl pátým nejmladším závodníkem celého pelotonu, který čítal 203 závodníků.

MS Ponferrada - výsledky mužů (254,8 km): 1. Michal Kwiatkowski (Polsko) 6:29:07, 2. Simon Gerrans (Austrálie) +0:01, 3. Alejandro Valverde Belmonte (Španělsko), 4. Matti Breschel (Dánsko), 5. Greg Van Avermaet (Belgie), 6. Tony Gallopin (Francie), 7. Philippe Gilbert (Belgie) všichni +0:04, 8. Alexander Kristoff (Norsko) +0:07, 9. John Degenkolb (Německo), 10. Nacer Bouhanni (Francie), 29. Petr Vakoč +0:14, 83. Zdeněk Štybar +7:01, 91. Jan Bárta (všichni ČR) +15:23.
  Michal Kwiatkowski ochutnal kuchyni terezínské ZŠ. Michal Kwiatkowski v roce 2008 při Závodě míru juniorů.

tagy: cyklistika, Závod míru juniorů, Terezín, závod, etapa, Kwiatkowski, Mistrovství světa,