rss
PatRESS News

Zpět

Závod míru bude o den kratší, startuje za týden

25. dubna 2012

Terezín – Už příští týden odstartuje cyklistický Závodu míru juniorů (3. – 6. 5). Historickou pátou desítku májových etap cyklisté otevřou sice podle zvyku na litoměřickém náměstí, avšak netradičně o den později. Neustálý růst cen a finanční náročnost totiž pořadatele donutila závod trochu zkrátit. I tak na cyklistický výkvět čeká přes čtyři sta náročných kilometrů a boj o cenné body do světového poháru.  
Jako mladí jezdci svádí každoročně boj o žlutý trikot, tak stejně urputně musí zápolit i pořadatelé z CK Slavoj Terezín, kteří se podnik se čtyřicetiletou historií snaží připravovat s největší precizností. Ne náhodou mezinárodní cyklistická federace UCI označila májové etapy za nejlepší závod pro juniorské cyklisty na světě. Aby mohla být kvalita podniku zachována, rozhodli se pořadatelé původně pětidenní martýrium o den zkrátit. „Je pravda, že každý rok s financemi bojujeme. Vždy se nám podařilo je sehnat, ačkoli o té náročnosti, nervech a bezesných nocích nemá smysl vyprávět. Letos jsme ale pocítili, že jsme na všech pět dnů už krátcí. Dlouho jsme čekali a připravovali různé varianty, až jsme se definitivně museli rozhodnout. UCI nám vyšla vstříc a mladí cyklisté se o ztrátu takové tradice bát nemusí. Jsme opět připraveni,“ oddechl si ředitel Závodu míru juniorů Svatopluk Henke.
            Zatímco jindy by peloton májové etapy otevřel tradičně ve středu, letos bude zahájen ve čtvrtek. Tím ale výrazné úpravy končí. Slavnostní zahájení totiž opět proběhne na litoměřickém Mírovém náměstí ve 14:30 hodin, kde bude zhruba po dvou a půl hodinách také cíl a letošní první vyhlášení. „Přestože, jako každý rok, se změny dotkly i jednotlivých etap, letos jsme samozřejmě stáli před rozhodnutím, kterou vynecháme. Černý Petr nakonec padl právě na čtvrteční, tzv. „Litvínovskou“ etapu. Velkou roli hrálo i historické pouto. Jen málokdo si dokáže Závod míru představit bez Litoměřic či snad Terezína. Tradiční je také přejezd do Německa a přihlédnout jsme museli i k organizační náročnosti,“ vysvětlil rozhodnutí Henke.
            Letos cyklisté najedou lehce přes čtyři sta kilometrů. Na úvod je připravena právě litoměřická etapa. V pátek mladí jezdci musí zvládnout tradičně hned dvě zkoušky. Nejprve je dopoledne naplánovaný závod s chronometrem v Třebenicích a odpoledne další etapa s cílem v Roudnici nad Labem. Tentokrát ale start proběhne nově v České Lípě. V sobotu se pak junioři dostanou přes hranice na německé území. Nejdelší stotřináctikilometrová etapa je po startu v Teplicích nově zavede do Dippoldiswalde. Čtyřdenní boj o žlutý trikot jezdci uzavřou tradičně v Terezíně. „Loni jsme kvůli stavebním úpravám v Sebuzíně peloton odklonili ze stoupání na Kamýk a Sebuzín na novou trasu na okruh u Ploskovic, Maškovic a Třebušína. Ta se nám osvědčila. Především výjezd nad Pohořany byl divácky velmi atraktivní, a i díky lepšímu zajištění bezpečnosti jsme u této změny zůstali. Také letos patří velký dík za výbornou spolupráci s policií České republiky, bez které bychom závod jen těžko mohli tak kvalitně zajistit,“ připomněl podstatný fakt ředitel Henke.
            Závod míru je opět zařazen do nejvyšší světové soutěže pro juniory – Juniors Nations´ Cup. Do tohoto nejprestižnějšího poháru patří letos pouhých sedm závodů. Májové etapy jsou navíc jen jednou ze čtyř etapových akcí. Do Čech se tak sjedou nejlepší juniorští závodníci z celého světa. Letos se má představit osmnáct šestičlenných družstev včetně výběru české reprezentace. Sestava českých mladíků bude upřesněna až koncem tohoto týdne, aby byla přichystána nejoptimálnější varianta. „S trenéry se aktuálně vyhodnocují výsledky po víkendových pohárových závodech a také po etapovém závodě Kroz Istru v Chorvatsku, kde si někteří naši jezdci nevedli nijak špatně,“ dodal ředitel ZMJ Svatopluk Henke.

 

Závod míru juniorů 2012 - fakta a čísla:
 
Pořadatel: CK Slavoj Terezín
Termín: 3. 5. - 6. 5. 2012
Ředitel závodu: Svatopluk Henke
Hlavní rozhodčí:Michael Robb (Irsko)
Velitel trati: Jan Sedlák
Celková délka: 401,9 km
Rozpočet: 1,6 mil. Kč
Mediální partneři: ČT 1, ČT4-Sport, Deník, Český rozhlas, TV Litoměřicka, PatRESS.cz.
Pod záštitou hejtmanky Jany Vaňhové
Hlavní sponzoři: Cross, Vars, Lufft, NTD, Ústecký kraj, Euroregion.
 
Etapy (celkově: 401,9 km):
1. etapa - 3.5. - 14.30 - 16.50 - Litoměřice (silniční závod) 100,2 km
2.1/2 etapa - 4.5. - 9.00 - 12.00 - Třebenice (časovka jedn.) 11,6 km
2.2/2 etapa - 4.5. - 16.00 - 17.50 - Č. Lípa – Roudnice n./L. (silniční závod) 76,6 km
3. etapa - 5.5. - 13.30 - 16.00 - Teplice - Dippoldiswalde  (silniční závod) 113,7 km
4. etapa  - 6.5. - 9.00 - 11.30 - Terezín (silniční závod) 99,8 km
 
Zahraniční týmy:
Potvrzeno 18 šestičlenných týmů reprezentujících zemi: Belgie, Francie, Německo, Dánsko, Rusko, Rakousko, Itálie, ČR, Polsko, Slovinsko, Norsko, Kazachstán, Velká Británie, Estonsko, Slovensko, Švédsko, Ukrajina, USA.
 
Zajímavosti z pelotonu:
Na start se postaví i úřadující juniorský mistr světa v bodovacím závodě na dráze (2011) Němec Domenic Weinstein. Silný bude tým Dánska, kterému v sestavě nemá chybět Soren Andersen (loni celkově 6.), nebo Slovinska s jezdcem Matejem Mahoricem (loni celkově 11.).
 
Česká účast:
Podruhé v historii, tedy podle již zavedených pravidel UCI, se zúčastní pouze jediný reprezentační výběr z Česka. Možné není ani někdejší smíšené družstvo Euroregionu. Do závodu tak odstartuje jen šestice českých jezdců. Sestava bude teprve upřesněna.
 
Širší nominace ČR: Michael Vakoč (Dukla Praha), Šimon Matějů (ČEZ Cyklo Team Tábor), Jan Urbášek (TJ Uničov), Adam Valeš (Dukla Praha), Luděk Lichnovský (Mapei Cyklo Kaňkovský), Ondřej Ponikelský (Mapei Cyklo Kaňkovský). Michael Kukrle (TJ Uničov), Petr Fiala (Mapei Cyklo Kaňkovský), Radovan Doležel (TJ Kovo Praha).
 
 
 
Aktuální info:
www.zmj.cz

 tagy: Závod míru juniorů, Terezín, Henke,
Zpět


Čtěte také další články z této kategorie:

MTB Tour v Litoměřicích ovládl Vít Řehák

MTB Tour dává závodníkům žolíka a divákům pestrý program

MTB Tour láká na Ježka i na historicky nejatraktivnější tratě

Lovosice znovu ožívají cyklistikou“Zatímco vy vstupujete na přechod, my už běžíme po druhé straně...”

© 2012 -2016 PatRESS.cz - Powered by Prestissimo.cz