rss
PatRESS News

Zpět

Závod míru juniorů byl i letos výjimečný

12. květen 2016

Vítěz 45. ročníku Christopher Blevins. Terezín – Pětačtyřicátý ročník Závodu míru juniorů je minulostí. Po vynucené roční pauze způsobené rekonstrukcí Tyršova mostu v Litoměřicích tradiční akce opět vyvrcholila v Terezíně, baště juniorské cyklistiky. Na start se postavilo přesně sto třicet jedna nejlepších cyklistů z celého světa, po čtyřech náročných dnech byl v cíli nejrychlejší jediný – Christopher Blevins. Žlutý trikot získal jako druhý Američan v historii ZMJ.
            Napínavý, dramatický, náročný, plný kolizí a opět výjimečný. Přesně takový byl 45. ročník Závodu míru juniorů. Na juniorský peloton čekal kvartet těžkých dnů, během kterých musel zvládnout přesně 372,5 kilometru. Závod tradičně odstartoval v Litoměřicích úvodní stokilometrovou prověrkou, kterou ve spurtu odskočené dvojice vyhrál jeden z adeptů na celkové prvenství Dán Rasmus Pedersen. Během druhého dne se jezdci museli tradičně „porvat“ se dvěma prověrkami. Nejprve pro ně byla připravena jedenáctikilometrová časovka jednotlivců v Třebenicích a odpoledne šedesátikilometrový závod v Roudnici nad Labem. V souboji s chronometrem byl suverénní Nor Iver Knotten a druhým místem překvapil aktivní Kazach Ilya Gorbushin, který se v úvodní etapě blýskl sedmdesát kilometrů dlouhým sólovým únikem, který ale peloton zmařil. Gorbushin si nakonec ze Závodu míru odvezl zelený trikot pro nejaktivnějšího jezdce a kazašský „nároďák“ byl současně nejlepším týmem letošní soutěže. To už ale předbíháme, protože po časovce došlo k výměně trikotu lídra. Pedersena vysvlékl Francouz Alexys Brunel, který ho dokázal udržet i po odpolední „roudnické“ etapě, kterou v hromadném dojezdu vyhrál Slovinec Tadej Pagočar. „S ohledem na to, co se nyní děje ve světě má pro nás Závod míru mnohem větší a hlubší význam, takže jsem sem nepřijel ochutnávat vyhlášené dortíky, ale hodlám ho celý vyhrát,“ netajil své plány francouzský reprezentant.
            S královskou etapou se startem v Teplicích a cílem v německém Altenbergu vždy přichází rozhodující momenty a i tentokrát se v Krušných horách a především na dvou výjezdech Komáří Vížky lámal chleba. Do těžké etapy mladé jezdce vyslal primátor města a senátor Jaroslav Kubera, jenž na start sám přijel na kole a v cyklistickém dresu. Ve 3. etapě ale zaútočil Rus Evgeny Kazanov, který svoji sólovou jízdu dovedl do vítězného konce v Altenbergu. Pouhých jednadvacet vteřin za ním ale na čtvrté pozici přijel americký cyklista Christopher Blevins a právě ten svlékl vedoucího Francouze z trikotu lídra. Američan si svoji pozici v poslední etapě uhájil. Přes množství nástupů a pokusů o únik se na terezínské „Champs-Élysées“ přihrnulo celé čelo pohromadě. Závěrečný spurt ovládl Holanďan Nils Eekhoff. „Sen se stal skutečností a já jsem nesmírně šťastný. Jako druhý Američan jsem zvítězil na Závodě míru a navíc rok po mém kolegovi, který kvůli jinému závodnímu programu nemohl přijet trikot obhájit. Zúročil se tu náš tvrdý trénink, ale velkou zásluhu na mém vítězství mají mí kolegové. Klukům z týmu patří velký dík,“ zářil americký sympaťák Christopher Blevins, který, jak sám přiznal, se snaží více soustředit na biky a závody v terénu.
            A co Češi? Ti rozhodně nebyli do počtu a v poslední etapě jim jen těsně uniklo pódium. V konkurenci nejlepších jezdců z celého světa rozhodně obstáli, přestože jejich touhy byly větší než nakonec samotný výsledek. Od začátku byl lídrem české reprezentace stanoven Jakub Otruba. Muž s číslem jedna chtěl vylepšit své loňské dvanácté místo. Letos skončil třináctý se ztrátou tří minut a jednadvaceti sekund. „Tři dny před závodem mi sundali sádru z levé ruky. Příprava díky tomu nebyla úplně optimální, takže když k tomu přihlédnu, mohlo to tu dopadnout i hůř, ale pravda je, že jsme si všichni přáli víc. Zklamaný úplně nejsem, ale hrozně unavený určitě,“ přiznal Jakub Otruba.
            Českému týmu se ale problémy nevyhnuly. Domácí reprezentace hned při první etapě přišla po pádu o Davida Zadáka. „To mě mrzelo. Jako prvoročákovi jsem mu věřil. David je výborný časovkář. Určitě by tu ukázal svůj výkon. Že v něm potenciál rozhodně je, ale předvedl při té nešťastné první etapě. Kdy měl defekt po druhé vrchařské prémii a hodně ztratil, než se k němu dostal mechaničák. I přesto se pak dokázal vrátit do balíku, jenže před cílem přišly pády a David v nich zůstal,“ posteskl si reprezentační kouč Tomáš Konečný.
            Stejný osud jako Zadáka v poslední etapě postihl i jeho kolegu Tomáše Bártu, který skončil závod předčasně po nešťastném střetu s odstaveným motocyklem stojícím na krajnici v protisměru. V samotném závěru se ale o vylepšení reputace českého výběru postaral Tomáš Čapek, který v hromadném dojezdu spurtoval o vytoužené pódium, ale nakonec skončil jen těsně pod ním na čtvrté příčce. „Strašně jsem chtěl vyhrát nebo být na pódiu. Ty brambory mě trochu mrzí, ale i tak jsem hrozně rád, že se povedly. Vždyť je to světový pohár,“ podotkl v etapě nejlépe umístěný domácí jezdec Tomáš Čapek.
            Trenér Konečný ze své premiéry na juniorském Závodě míru zklamaný být nemusí. „Pro mě Závod míru pojem, na kterém jsem vyrostl. Je to srdeční záležitost. Dnešní kluci už to tak nevnímají. Je to zkrátka jeden ze závodů světového poháru. Určitě se mi líbilo, že náš tým fungoval jednotně. Něco jsme si řekli a kluci se to snažili to plnit. Klukům se snažím předat své zkušenosti a celkově vytvořit partu. Těch závodů před námi je ještě dost. Sezóna je dlouhá a já věřím, že se to bude posouvat,“ sdělil Konečný.
            Letošní ročník se ale nesl ve znamení ošklivých pádů. Nejen čeští jezdci v nich skončili. Hned dojezd úvodní etapy poznamenalo několik kolizí, po kterých dvanáctku cyklistů musela sanitka převézt do nemocnice. Mezi nimi byl i stříbrný junior s mistrovství světa Francouz Clément Bétouigt-Suire jako nejvíce pomlácený se zlomeným nosem a klíční kostí. Velmi dramatická nehoda se dokonce odehrála i v časovce jednotlivců, při které z dosud neznámých důvodů rakouský jezdec zavrávoral a ke vší smůle trefil značku mimo trať. Nepříjemné kolize vyvrcholily v poslední etapě střetem s odstaveným motocyklem. „Musely být nějaká skvrny na Slunci. Vždyť ve stejném termínu se odehrála i ošklivá hromadná nehoda na závodech Europe Tour v Lucembursku. Nepamatuji si, že bychom tu kdy měli takové kolize navíc s takovými zraněními. Že by se někdo vážně zranil při časovce, je mimořádně výjimečné. Bezpečnost je to, na co tu maximálně dbáme. Spolupráce s policií je skutečně příkladná a všem složkám patří velké díky. Bohužel někdy přijdou situace, kterým nemůžete ani předejít a ani zabránit jako tomu bylo letos. Ve všech případech šlo o nešťastné souhry okolností. To člověka samozřejmě velmi mrzí a doufám, že všichni kluci budou zase brzy fit. Nebýt těchto okolností, mohli bychom být s uplynulým ročníkem opravdu velmi spokojeni,“ dodal ředitel Závodu míru juniorů Svatopluk Henke.
            Na startu letos stálo sto jedna třicet cyklistů z dvaadvaceti týmů a jedna dvaceti zemí světa. Vůbec poprvé se tu představilo Mexiko a Chorvatsko. V pelotonu byl též úřadující mistr světa Rakušan Felix Gall, který celkově dojel devátý. V cíli v Terezíně bylo klasifikováno sto patnáct závodníků, z nichž nejrychlejší byl zmíněný Američan Christopher Blevins. „V juniorech člověk může být výjimečný, ale pak přijdete do chlapů a ten nárůst je značný. Málokdo to ustojí. Když tam ale ti kluci dají to srdíčko, tak se jim to v cyklistice vrátí. Je to sport, který musíte oddřít, ale i tady jsme určitě mohli vidět budoucí hvězdy světového pelotonu,“ je přesvědčený kouč Tomáš Konečný, že i ten letošní ročník ZMJ přinesl jezdce, ke kterým bude jednou vzhlížet celý svět.
  Závod míru umí být krásný. Závod míru má i své stinné stránky.

tagy: ZMJ2016,
Zpět


Čtěte také další články z této kategorie:

Svět opustil vítěz poslední etapy ZMJ Andreas Byskov Sarbo

Vítězný Francouz Toumire si uvědomuje sílu Závodu míru juniorů

Tiberi vyhrál suverénně královskou etapu, Toumire žluťáka udržel

Italové ovládali celý čtvrtek“Zatímco vy vstupujete na přechod, my už běžíme po druhé straně...”

© 2012 -2016 PatRESS.cz - Powered by Prestissimo.cz