rss
PatRESS News

Zpět

Závod míru juniorů odstartuje 4. května

28. duben 2017

Také letos ZMJ odstartuje na litoměřickém náměstí. Terezín/Litoměřice – Letos už po šestačtyřicáté! Na severu Čech se v prvním květnovém týdnu setkají nejlepší juniorští cyklisté z celého světa. Ve čtvrtek totiž odstartuje mezinárodní etapový Závod míru juniorů (4. - 7. 5.). Tradičním prvním etapovým městem budou opět Litoměřice a během náročných čtyř dnů budou mladí cyklisté opět bojovat o jeden z aktuálně nejprestižnějších žlutých trikotů juniorského světa cyklistiky. Na jezdce čeká téměř čtyři sta náročných kilometrů a boj o cenné body do světového poháru.  Třeba i tentokrát mezi nimi bude nový fenomén typu Petera Sagana a Fabiana Cancellary, kteří svoji hvězdnou kariéru májovými etapami též zahájili. Letos navíc bude na startu i domácí odchovanec Jan Kašpar.
            „Jsem velmi rád, že v porovnání s předchozím rokem, nepřichází žádné výrazné pořadatelské změny. V uplynulých letech se nám podařilo vše zajistit a připravit tak, že jen navazujeme na velmi zdařilý koncept. Společně s Policií ČR jsme přichystali bezpečné, ale přitom atraktivní trasy, které oceňují nejen závodníci a jejich realizační národní týmy, ale také fanoušci a diváci. Je velmi těžké každý rok udržovat tradici májových etap, jejich prestiž a úroveň, ale hrdě mohu ohlásit, že i na ten letošní rok jsme připraveni a jezdce čekají těžké čtyři dny, které tradičně skončí dojezdem v Terezíně,“ oznámil spokojeně Svatopluk Henke, ředitel Závodu míru juniorů.
            V rámci letošního 46. ročníku cyklisté poprvé šlápnou do pedálů ve čtvrtek 4. května. Slavnostní zahájení proběhne na litoměřickém Mírovém náměstí v 14:40 hodin, kde bude zhruba po dvou a půl hodinách také cíl a letošní první vyhlášení. V pátek mladí jezdci musí zvládnout tradičně hned dvě zkoušky. Nejprve je dopoledne naplánovaný souboj s chronometrem v Třebenicích. Odpoledne přijde na řadu „Roudnická“ část. „Start bude obligátně na Karlově náměstí a cíl na Masarykově třídě, kde závod získal více na své atraktivitě. Na trati nebude chybět ani rychlostní prémie v Budyni, Štětí a Hoštce,“ podotkl Henke.
            V sobotu se junioři dostanou přes hranice na německé území. Start těžké kopcovité etapy bude pře teplickou radnici. Sobotní prověrka právem nese označení "Královská". Během ní cyklisté budou muset dvakrát vystoupat na Komáří Vížku a naplánovány jsou také sprinterské prémie v Duchcově a v Dubí. Cíl je v německém Altenbergu.          Čtyřdenní boj o žlutý trikot vyvrcholí v Terezíně. Na peloton čeká dnes už známý okruh u Ploskovic, Maškovic a Třebušína.
            Závod míru je opět zařazen do nejvyšší světové soutěže pro juniory – Juniors Nations´ Cup. Májové etapy jsou jednou z devíti vyvolených akcí. Do Čech se tak sjedou nejlepší juniorští závodníci z celého světa. Přihlášeno je třiadvacet šestičlenných družstev včetně výběru české reprezentace, kterou povede Tomáš Konečný. Také letos se povedlo zajistit výjimku pro start smíšeného česko-německého družstva Euroregionu. „Diplomatickou cestou se nám opět podařilo vyjednat start mix týmu, který bude sestaven ze tří českých a tří německých jezdců. Tým má současně upozornit na výbornou přeshraniční spolupráci,“ dodal spokojeně Svatopluk Henke.
            Na startu nebudou chybět i jména ověnčená prvními světovými úspěchy. Mezi přihlášenými je třeba stříbrný jezdec z mistrovství světa v katarském Dauhá Němec Niklas Markl. Loni si ze závěrečné etapy v Terezíně odvezl bronz. Druhý nejúspěšnější „prvoročák“ loňského celkového pořadí, Švéd Jakob Erikkson, jistě bude chtít vylepšit svoji šestnáctou pozici. Nezajímavá nebude ani sestava českých reprezentantů. Daniel Babor loni získal stříbro ve scratchi na dráhovém mistrovství světa ve Švýcarsku. „Babor by měl být skvělý v dojezdech. O parádní výsledek se nedávno postaral český reprezentant Richard Holec na juniorské verzi Paříž – Roubaix, kde dojel na sedmé příčce. Vacek a Sedláček by měli patřit k tahounům našeho týmu. Věřím tedy, že i české družstvo se dokáže prosadit,“ podotkl Henke, když současně hrdě ohlásil start domácího odchovance Jana Kašpara z Českých Kopist, který poveze trikot Euroregionu. Kašpar bude po dlouhých šesti letech dalším z terezínských odchovanců, kteří se postaví na start prestižního Závodu míru juniorů. Předchozí závodník Matěj Zahálka se navíc při svém druhém startu v roce 2011 senzačně  postavil na pódium. Do cíle v Litoměřicích dospurtoval třetí. „Vážně se těším na to, jak si naši kluci povedou a samozřejmě, jak se bude rvát právě náš Honza. Při svém prvním startu to pro něj bude především zkušenost. Mě ale baví sledovat vývoj všech jezdců, kteří naším závodem prošli. Mnohdy se po letech s některými, co se dostali do profesionálního pelotonu, setkáme a nostalgicky vzpomeneme, jak jim Závod míru pomohl ke startu kariéry. V tu chvíli si člověk uvědomí, že to, co děláme, má vážně smysl. Uvidíme tedy, co přinese ten letošní ročník,“ těší se na 46. ZMJ jeho ředitel Svatopluk Henke.
            Tím, že Závod míru juniorů patří k nejprestižnějším a tradičním akcím kalendáře světové juniorské cyklistiky, zapracoval pořadatelský tým z CK Slavoj Terezín i na patřičném zázemí. Kancelář závodu se loni přesunula do útrob kavalíru 6, kde aktuálně vzniká nové muzeum cyklistiky. „S Terezínem a vedením jeho městského úřadu máme velmi úzkou spolupráci, a společně zde budujeme cyklistickou síň slávy a muzeum cyklistiky. Postupně získáváme cenné exponáty a máme tu i připravené trikoty někdejších jezdců Závodu míru. Chybět nebude třeba i podepsaný dres mistra světa Michala Kwiatkowského nebo Petera Sagana, kteří úspěšně zdolali naše májové etapy,“ poznamenal ředitel Svatopluk Henke.

ZMJ 2017 ve zkratce:
1. et. - 4.5. - 14.40 - 17.00 - Litoměřice (silniční závod) 102,5 km
2.a et. - 5.5. - 9.00 - 12.00 - Třebenice (časovka jedn.) 11,2 km
2.b et. - 5.5. - 16.00 - 17.30 - Roudnice n./L. (silniční závod) 62,4 km
3. et. - 6.5. -13.30 - 15.40 - Teplice - Altenberg (silniční závod) 100,0 km
4. et. - 7.5. - 9.00 - 11.20 - Terezín (silniční závod) 96,4 km
Celkem 372,5 km

Zahraniční týmy:
Potvrzeno 23 šestičlenných týmů reprezentujících zemi: Belgie, ČR, Dánsko, Francie, Chorvatsko, Itálie, Kazachstán, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Rakousko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Srbsko, Švédsko, Ukrajina, USA.
 
Česká účast:
Po šestileté pauze byl loni na ZMJ umožněn start více českým závodníkům než jen jedinému reprezentačnímu družstvu. Také letos UCI umožnila start smíšeného družstva Euroregionu. Do závodu tak odstartuje šestice českých jezdců vedená trenérem Tomášem Konečným a trojice závodníků v česko-německém týmu Euroregionu. Na startu se po letech objevuje také domácí závodník a odchovanec terezínské cyklistiky Jan Kašpar z Českých Kopist.
 
Výběr reprezentace ČR: Daniel Babor (TJ Kovo Praha), Tomáš Bárta (SKC Prostějov), Matouš Měšťan, Vojtěch Sedláček (oba CK Příbram – Fany Gastro), Richard Holec (TJ Favorit Brno), Karel Vacek (Maloja Pushbikers).
 
Mix tým Euroregion: Jan Kašpar (CK Slavoj Terezín), Daniel Rybín (Mapei Merida Kaňkovský), Štěpán Stloukal (Kooperativa SG Jablonec)
 
Startovní listina/Start list


 

tagy: ZMJ 2017
Zpět


Čtěte také další články z této kategorie:

Svět opustil vítěz poslední etapy ZMJ Andreas Byskov Sarbo

Vítězný Francouz Toumire si uvědomuje sílu Závodu míru juniorů

Tiberi vyhrál suverénně královskou etapu, Toumire žluťáka udržel

Italové ovládali celý čtvrtek“Zatímco vy vstupujete na přechod, my už běžíme po druhé straně...”

© 2012 -2016 PatRESS.cz - Powered by Prestissimo.cz