rss
PatRESS News

Zpět

Závod míru juniorů odstartuje 8. května

1. květen 2014

Cyklisté opět Závod míru juniorů zahájí v Litoměřicích. Terezín – Přesně týden zbývá do startu mezinárodního cyklistického etapového Závodu míru juniorů (8. - 11. 5.). Nejlepší juniorští závodníci se na severu Čech setkají v rámci třiačtyřicátého ročníku, aby se utkali o jeden z aktuálně nejprestižnějších žlutých trikotů juniorského světa cyklistiky. Na mladé jezdce čeká téměř čtyři sta náročných kilometrů a boj o cenné body do světového poháru.  
            „Je to s každým rokem stále těžší, ale s klidným srdcem mohu říci, že i letos se nám povedlo kompletní ročník zajistit. Pokračujeme v jeho čtyřdenní podobě, aby závod neztratil nic ze své vysoké úrovně, kterou se nám za ta léta podařilo vybudovat. Může nás těšit, jak vysoko je závod hodnocený a i letos uděláme maximum proto, abychom si punc nejlépe připravené juniorské akce na svět udrželi,“ sdělil ředitel májových etap Svatopluk Henke.
            Cyklisté poprvé šlápnou do pedálů ve čtvrtek 8. května. Slavnostní zahájení proběhne na litoměřickém Mírovém náměstí ve 14:30 hodin, kde bude zhruba po dvou a půl hodinách také cíl a letošní první vyhlášení. V pátek mladí jezdci musí zvládnout tradičně hned dvě zkoušky. Nejprve je dopoledne naplánovaný souboj s chronometrem v Třebenicích. Odpoledne přijde na řadu „Roudnická“ část. „Start bude obligátně na Karlově náměstí a cíl opět na Masarykově třídě, kde závod získal více na své atraktivitě. Na trati nebude chybět ani rychlostní prémie v Hoštce,“ podotkl Henke.
            V sobotu se junioři dostanou přes hranice na německé území. Těžká kopcovitá etapa se startem v Teplicích a cílem v Zinwaldu právem nese označení "Královská". Během ní cyklisté budou muset dvakrát vystoupat na Komáří Vížku a naplánovány jsou také dvě sprinterské prémie v Duchcově a v Dubí. "Teplickou etapu jsme mírně natáhli a stala se z ní nejen nejtěžší, ale se svými sto jedna kilometry také nejdelší zkouška," připomněl Henke.
            Čtyřdenní boj o žlutý trikot jezdci uzavřou tradičně v Terezíně. Závěrečnou etapu pořadatelé před třemi lety pozměnili, když  peloton odklonili ze stoupání na Kamýk a Sebuzín na novou trasu na okruh u Ploskovic, Maškovic a Třebušína. "U zástupců týmů i diváků si tato trasa získala velkou oblibu především pro své klidné, blízké, ale přitom velmi krásné prostředí. Atraktivní bývá především výjezd nad Pohořany,“ upozornil Svatopluk Henke, když současně připomněl, že i letos se na přípravách podílela policie České republiky. „Policii patří velké poděkování. Díky úzké spolupráci s ní vybíráme trasy tak, aby mohly být stále velmi zajímavé, ale z hlediska bezpečnosti co nejlépe zajištěné. Letos je navíc celá trasa stoprocentně opravená, takže na jezdce čekají cesty, o kterých sní snad každý cyklista. Pro bezpečnost je to strašně důležité,“ připomněl podstatný fakt ředitel Henke.
            Závod míru je opět zařazen do nejvyšší světové soutěže pro juniory – Juniors Nations´ Cup. Májové etapy jsou jednou z pěti etapových akcí. Do Čech se tak sjedou nejlepší juniorští závodníci z celého světa. Přihlášeno je čtyřiadvacet šestičlenných družstev včetně výběru české reprezentace. "Pokud nedojde k nějaké nečekané změně, měl by letošní peloton být nejpočetnějším za posledních dvanáct let," upozornil tiskový mluvčí závodu Patrik Pátek s tím, že fanoušci mohou očekávat, že se na startu objeví budoucí hvězda "velké" cyklistiky. „Vzpomeňme třeba na Petera Sagana, Fabiena Cancelaru nebo i na české kluky Kreuzigera s Königem, kteří se řadí k nejsledovanějším cyklistům planety. Už teď je mezi přihlášenými dvojice úřadujících světových šampionů,“ dodal mluvčí Závodu míru juniorů Patrik Pátek.
            Vůbec poprvé se na ZMJ představí reprezentační výběry Alžíru nebo Izraele. Favority bude třeba hledat tradičně mezi Dány, Francouzi nebo Rusy. „Jak se do dění zapíše šestice českých jezdců, se nechme překvapit. Když bude některý do desítky, budu spokojený. Překvapit může Ťoupalík nebo Camrda, kteří tu jeli už loni a za sebou mají zkušenosti z mezinárodního pelotonu,“ dodal Svatopluk Henke.

43. ročník - Závod míru juniorů 2014 - fakta a čísla:
Pořadatel: CK Slavoj Terezín
Termín: 8. 5. - 11. 5. 2014
Ředitel závodu: Svatopluk Henke
Velitel trati: Jan Sedlák
Hlavní rozhodčí: Christian Magiera (GER)
Dopingový komisař: Marko Procikevic (SRB)
Celková délka: 374,9 km
Rozpočet: 1,6 mil. Kč
Mediální partneři: ČT 1, ČT4-Sport, Deník, Český rozhlas, TV Litoměřicka, PatRESS.cz, Litoměřicko24.
Pod záštitou hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka.
Čestný ředitel závodu – ředitel policie Ústeckého kraje Tomáš Landsfeld.
Hlavní sponzoři: Cross, Vars, Lufft, NTD, Ústecký kraj, Changroup, Lafarge, Iveco, Euroregion a jednotlivá města.
                  
Etapa  Dat.   Start     Cíl        Místo                      Typ                       Km    

1.         8.5.     14.30 - 16.50    Litoměřice                silniční závod         98,7 km
2.a       9.5.       9.00 - 12.00    Třebenice                 časovka jedn.        11,6 km
2.b       9.5.     16.00 - 17.30    Roudnice n./L.          silniční závod         63,0 km
3.         10.5.   13.30 - 15.40    Teplice - Zinwald      silniční závod        101,8 km
4.         11.5.     9.00 - 11.20    Terezín                      silniční závod          99,8 km
                                                                                                                                                                                                                 374,9 km
 
Zahraniční týmy:
Potvrzeno 24 šestičlenných týmů reprezentujících zemi: Alžírsko, Belgie, ČR, Dánsko, Francie, Holandsko, Itálie, Izrael, Kazachstán, Lotyšsko, Maďarsko, Německo, Polsko, Rakousko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Srbsko, Ukrajina, USA, Velká Británie, Norsko, Švédsko, Estonsko,
 
Zajímavosti z pelotonu:
Poprvé v historii stojí na startu týmy z Alžíru a Izraele. Mezi přihlášenými je úřadující mistr světa v časovce, loňský vítěz z Florencie, Igor Decraene (Belgie), který loni na ZMJ byl na 19. místě nejlepším "prvoročákem". Přijede i bronzový časovkář Zeke Mostov (USA). V sestavě Německa je úřadující dráhový mistr světa (Glasgow 2013) ve scratchi Manuel Porzner a v týmu Dánska bronzový z omnia Casper Pedersen. Český reprezentant Pavel Camrda je synem někdejšího cyklokrosaře Pavla Camrdy a synovcem Karla Camrdy - amatérského mistra světa v cyklokrosu (1988) a profesionálního vicemistra světa (1992). Adam Ťoupalík je bronzový junior z MS v cyklokrosu v Louisville 2013.
 
Česká účast:
Počtvrté v historii, tedy podle zavedených pravidel UCI, se zúčastní pouze jediný reprezentační výběr z Česka. Možné není ani někdejší smíšené družstvo Euroregionu. Do závodu tak odstartuje jen šestice českých jezdců vedená trenérem Luďkem Kubiasem.
Reprezentace ČR - širší nominace: Adam Ťoupalík (ČEZ Cyklo Team Tábor), Pavel Camrda (RC ARBÖ Wels Gourmetfein), Jan Kovář (Mapei Cyklo Kaňkovský), Marek Šipoš (TJ Kovo Praha), Roman Lehký (KC Kooperativa SG Jablonec), Luděk Helis (SKC Tufo Prostějov), Pavel Gruber (TJ Favorit Brno).

tagy: cyklistika, Závod míru juniorů, Terezín, závod, etapa,
Zpět


Čtěte také další články z této kategorie:

MTB Tour v Litoměřicích ovládl Vít Řehák

MTB Tour dává závodníkům žolíka a divákům pestrý program

MTB Tour láká na Ježka i na historicky nejatraktivnější tratě

Lovosice znovu ožívají cyklistikou“Zatímco vy vstupujete na přechod, my už běžíme po druhé straně...”

© 2012 -2016 PatRESS.cz - Powered by Prestissimo.cz