rss
PatRESS News

Zpět

Závod míru juniorů pojede dvacet čtyři zemí

7. květen 2014

Terezín – Jak příznačné, cyklistický Závod míru juniorů letos odstartuje přesně ve státní svátek na Den osvobození od fašismu. Lépe už snad pořadatelé úvodní etapu závodu, který už třiačtyřicet let šíří mírovou otázku, naplánovat snad ani nemohli. Letošní peloton navíc bude největší za posledních dvanáct let a na startu nebudou chybět ani mistři světa.
            „Definitivní startovní listinu budeme mít až ve středu večer, kdy všechny týmy projdou nezbytnou prezencí a budou jim vydána startovní čísla. Potvrzeno však máme čtyřiadvacet týmů včetně české reprezentace, takže letošní balík bude opravdu obrovský a konkurence pro všechny veliká,“ podotkl ředitel Závodu míru juniorů Svatopluk Henke.
            Poprvé cyklisté šlápnou do pedálů v rámci 43. ročníku májových etap už tento čtvrtek. Tradičně na ně čeká start ve 14:30 hodin na litoměřickém náměstí, kam se nejlepší juniorští cyklisté planety znovu vrátí takřka po sto kilometrech, tedy dle itineráře zhruba krátce před sedmnáctou hodinou. Peloton má tvořit sto čtyřiačtyřicet jezdů ze čtyřiadvaceti zemí. Chybět nebudou tradiční velmoci a průběžní lídři UCI rankingu – Francie, Dánsko, Německo nebo Belgie. Vůbec poprvé v celé historii se na startovní pásce představí také reprezentanti Alžíru a Izraele. Mezi přihlášenými je úřadující mistr světa v časovce, loňský vítěz z Florencie, Igor Decraene (Belgie), který loni na ZMJ byl na 19. místě nejlepším "prvoročákem". Přijede i bronzový časovkář Zeke Mostov (USA). V sestavě Německa pak figuruje úřadující dráhový mistr světa (Glasgow 2013) ve scratchi Manuel Porzner a v týmu Dánska bronzový z omnia Casper Pedersen. „Diváci tu uvidí to nejlepší z aktuálního výkvětu cyklistiky. Závod míru je hodnocen mezi nejlépe připravené podniky světové úrovně věnované právě juniorům, a tak věřím, že nám veřejnost přijde pomoci vytvořit mladým cyklistům i patřičnou kulisu, kterou si jejich výkony zaslouží,“ zve ke startům i podél trati tiskový mluvčí závodu Patrik Pátek s tím, že podpořit budou potřebovat také čeští cyklisté.
Šestičlennou sestavu bude mít samozřejmě i Česká republika, která v dresech s trikolórou vyšle Adama Ťoupalíka, Pavla Camrdu, Jana Kováře, Marka Šípoše, Romana Lehkého a Luďka Helise. Náhradníkem byl jmenován Pavel Gruber. Reprezentaci povede stejně jako v loňském roce, bývalý cyklistický reprezentant a plzeňský jezdec Luděk Kubias. „Sám jsem zvědavý, jak si kluci povedou. Ťoupalík s Camrdou tu byli loni a mají už zkušenosti s mezinárodním pelotonem, takže by se mohli předvést. Když někdo bude do desítky, byl bych spokojený,“ sdělil ředitel závodu Henke.
            Na cyklisty čeká celkem na čtyři sta kilometrů odjetých v severních Čechách a německém Sasku. Závod začíná ve čtvrtek na litoměřickém náměstí, pokračuje v pátek dopolední časovkou v Třebenicích a odpolední půletapou v Roudnici nad Labem. V sobotu je na programu start v Teplicích a cíl v německém Zinwaldu, kdy cyklisté hned dvakrát vystoupají na Komáří Vížku. Závod míru pak tradičně skončí v neděli v Terezíně.

tagy: cyklistika, Závod míru juniorů, Terezín, závod, etapa,
Zpět


Čtěte také další články z této kategorie:

Vítězný Francouz Toumire si uvědomuje sílu Závodu míru juniorů

Tiberi vyhrál suverénně královskou etapu, Toumire žluťáka udržel

Italové ovládali celý čtvrtek

Časovku nejrychleji zalétl Ital Tiberi“Zatímco vy vstupujete na přechod, my už běžíme po druhé straně...”

© 2012 -2016 PatRESS.cz - Powered by Prestissimo.cz