Vyberte stránku
Home 9 Zprávy 9 Cyklistika 9 Do 50. ročníku Závodu míru juniorů odstartují stávající i budoucí šampioni

Do 50. ročníku Závodu míru juniorů odstartují stávající i budoucí šampioni

Litoměřice/Terezín – Do jubilejního 50. ročníku Závodu míru juniorů odstartuje přesně 111 závodníků z 19 týmů a z 18 zemí. Na startu úvodní etapy ve čtvrtek na litoměřickém náměstí bude také devítka českých reprezentantů i budoucí jména „velké“ světové cyklistiky.

Šestici reprezentantů v dresu s českou trikolorou povede trenér Tomáš Konečný, někdejší elitní závodník. Do reprezentačního výběru se dostala šestice závodníků Štěpán Telecký (1), Pavel Novák (2), Milan Kadlec (3), Martin Bárta (4), Tomáš Přidal (5) a Daniel Mráz (6). Většina atmosféru ZMJ zažila už při loňském ročníku, do kterého třeba Milan Kadlec, syn stejného jména někdejšího výborného dráhového cyklisty pražské Dukly, odstartoval jako evropský dráhový šampion v bodovačce. V konečném hodnocení byl nakonec i nejlepším českým reprezentantem a čtvrtým nejlepším „prvoročákem“, když na patnáctém místě na vítězného Nora Hagenese ztratil necelé dvě a půl minuty. Teď ho spolu s pěti kolegy čekají čtyři náročné dny na členitých silnicích v severních Čechách a německém Sasku, které se od loňského profilu příliš neliší. „My do závodu jdeme s jasným cílem, vyhrát. Je to domácí závod, ve kterém se kluci budou chtít předvést. Navíc máme snad nejvyrovnanější tým, jaký jsme kdy měli, takže rozhodně budeme chtít hrát první housle. Máme na to závod tvořit,“ netají ambice českého nároďáku reprezentační kouč Tomáš Konečný.

Reprezentační výběr navíc doplní trojice domácích borců ve smíšeném česko-německém týmu Euroregionu, pro který pořadatelé z CK Slavoj Terezín opět vyjednali výjimku. V týmu pojede Richard Kobr (100), Jan Lukeš (101), Vojtěch Církva (102). Jak už trenér Konečný podotkl, čeští jezdci si nízké cíle nekladou. „Štěpán Telecký s Pavlem Novákem jsou výborní časovkáři a pro mě tedy hlavní adepti a lídři. Kapitánem, který má cit pro závod, je pak Milan Kadlec. Je to výborný závodník a klidně i černý kůň, kterého ale limituje časovka, nicméně klidně může někde odjet a zazářit. Stejně tak další jako Mráz, Přidal nebo i nejmladší Martin Bárta. Všichni můžou překvapit. Pro nás ale bude důležité dobře odstartovat, protože jak ukázala historie, 1. etapa se nesmí podcenit. Vítěz musí být vepředu. My půjdeme pěkně den za dnem a to hlavní bude po časovce,“ je si vědom důležitých momentů Tomáš Konečný, který ví, že Závod míru juniorů umí závodníky katapultovat do světa velké cyklistiky. Příkladem je z posledních let třeba dvojnásobný vítěz Tour de France z let 2020 a 2021 Slovinec Tadej Pogačar či Belgičan Remco Evenepoel, který se rok po svém vítězství na ZMJ (2018) stal nejmladším jezdcem profesionální série UCI World Tour, když uzavřel smlouvu s týmem Deceuninck–Quick-Step.

I tentokrát budou na startu zajímavá jména. Mezi startujícími je úřadující juniorský mistr světa na dráze. Při zářijovém šampionátu v Egyptě zlato ve vylučovacím závodě vybojoval Ital Dario Igor Belletta. Krajan Alessio Delle Vedove pak byl součástí stříbrného stíhacího týmu. Se startovním číslem 86 pak odstartuje loňský druhý muž celkové klasifikace Němec Emil Herzog, který za vítězem zaostal o pouhých 10 vteřin. Ve startovce je i loni druhý nejlepší „prvoročák“ Belgičan Vlad van Mechelen, který byl klasifikován sedmý. Nechybí ani historicky první srbský etapový vítěz Mihajlo Stolic.

Letošní jubilejní 50. ročník Závodu míru juniorů odstartuje ve čtvrtek ve 14:40 hodin na litoměřickém Mírovém náměstí a skončí po téměř čtyřech stech kilometrech a čtyřech etapách nedělním dojezdem v Terezíně. Letos ho diváci budou moci opět živě sledovat v on-line přenosu.

Zahraniční týmy:
Potvrzeno 19 šestičlenných týmů reprezentujících zemi: ČR, Dánsko, Lucembursko, Norsko, Portugalsko, Belgie, Itálie, Nizozemsko, Polsko, Srbsko, Švédsko, Francie, Německo, Slovensko, Slovinsko, Rakousko, Estonsko, Lotyšsko

Česká účast:
Pošesté v řadě UCI umožnila start smíšeného družstva Euroregionu. Do závodu tak odstartuje šestice českých jezdců vedená trenérem Tomášem Konečným a trojice závodníků v česko-německém týmu Euroregionu.

Reprezentace ČR: Štěpán Telecký (1), Pavel Novák (2), Milan Kadlec (3), Martin Bárta (4), Tomáš Přidal (5), Daniel Mráz (6).

Češi v mix týmu Euroregion: Richard Kobr (100), Jan Lukeš (101), Vojtěch Církva (102)

ADRESA

Patrik Pátek/PatRESS
Příchovice 338
334 01 Příchovice
Czech Republic

KONTAKT

patek@patress.cz
+420 776 765 036
IČ: 74421000
www.patress.cz