Vyberte stránku
Home 9 Zprávy 9 Běh 9 Do Jeseníků motivuje i sedmiletý Viki

Do Jeseníků motivuje i sedmiletý Viki

Červenohorské sedlo – Letošní druhá a současně poslední bodovaná zastávka seriálu Horská výzva je na programu už příští víkend (6. a 7. 8.). Milovníci horských běhů a trekingu se tentokrát setkají v Jeseníkách. Atraktivní tratě, které pořadatelé tradičně připravují a jež zahrnují několik místních monumentů však mohou být inspirací nejen pro aktivní běžce, ale také pro jejich doprovod.

„Pro závodníky jsou připraveny klasické tři trasy – Long (64 km), Half (38 km) a Short (14 km), na které je stále možné se přihlásit v místě konání závodu na Červenohorském sedle,“ připomněl zásadní informaci Pavel Zitta, ředitel Horské výzvy.

Jako první se na královskou trasu Long vydají se svými čtyřnohými miláčky dogtrekaři a to půl hodiny před páteční půlnocí. Dvacet minut po nich vybíhá zbytek pole. „Noční běh přitom už není jen dominantou ultra specialistů, kterým jde jen o čas a vítězství, čím dál častěji si kouzlo nočních horských běhů užívají i naprostí amatéři. Samozřejmě nejde o lidi, kteří se z ničeho nic zvednou z gauče a běží, ale jsou to účastníci, pro které hraje prim ten silný zážitek z klidné horské noci a osobního výkonu. Nepotřebují se porovnávat a kohokoli překonávat, překonávají sami sebe a téměř tři tisíce výškových metrů. Osobně mohu potvrdit, že Jeseníky za to stojí,“ pronesl mluvčí závodu Patrik Pátek, když současně připomněl, že zbývající distance vycházejí v sobotu dopoledne – střední trasa Half vybíhá od 9 hodin a nejkratší Short od 10 hodin. Na každé přitom startují jednotlivci, dvojice a dogtrekaři.

Závod jako takový startuje už přímo z horského prostředí. Červenohorské sedlo ve výšce nad tisíc metrů nad mořem nabízí od začátku přímý výhled a vstup do krajiny. Zážitek pak v případě dvou nejdelších tratí umocní výběh na dvě velké dominanty Jeseníků – Praděd a vodní přečerpávací nádrž Dlouhé stráně. Horská výzva ale není jen o běhu. Svým nesoutěžním sedmikilometrovým benefičním Pochodem s Mixitkou i pomáhá. Polovina startovného tradičně poputuje na konto Lukáška Bílého, který už jedenáct let bojuje s následky svého předčasného narození.

Horská výzva je seriál, který má především motivovat. A Jeseníky jsou skvělou příležitostí, jak strávit příjemný víkend v horách a týkat se nemusí jen závodních běžců. Na své si přijde doprovod nebo se přímo nabízí hned nespěchat domů. „Vím, o čem mluvím. Týden před závodem jsme sami v Jeseníkách se třemi dětmi strávili naprosto skvělý týden plný pochodů, poznávání a relaxu. Je tu neskutečné množství možností, kam s dětmi vyrazit,“ podotkl „Plzeňák“ Patrik Pátek, jehož slova potvrdil jeho sedmiletý syn Viki, který i bez lanovky zvládnul cestu z Koutů k nádrži Dlouhé stráně a zpět. „Nahoru k nádrži to byla pořádná výška, ale moc se mi tam líbilo. Škoda, že jsme se tam nemohli koupat, to by bylo jako u moře,“ uchvátila megalomanská stavba sedmiletého chlapce, který ale hned zvážněl: „Myslím, že to zvládnou i další děti, ale musí si dát po cestě přestávku,“ poznamenal s důležitým pohledem Viktor Pátek, který tak může být inspirací i pro ty, kteří váhají se na Horskou výzvu vydat.

Zastávka v Jeseníkách, kterou podporuje i Olomoucký kraj, uzavře bodovanou část seriálu. Poté se body z letošních dvou a loňských dvou závodů sečtou a vyhodnotí při bonusovém závodě v říjnu na Pálavě (9. 10.). „Poslední dva ročníky jsme museli silně improvizovat, stále čekat a podřizovat aktuální situaci a všem nařízením. Nebyla to sranda, ale jsem moc rád, že se nám daří závodu zachovat jeho vysokou úroveň a hlavní myšlenku – tedy motivovat lidi k aktivnímu pohybu v nádherných horách Česka. Vždy se těším na atmosféru, která během akce vládne,“ zve k účasti na Horské výzvě Pavel Zitta, ředitel seriálu.

 

ADRESA

Patrik Pátek/PatRESS
Příchovice 338
334 01 Příchovice
Czech Republic

KONTAKT

patek@patress.cz
+420 776 765 036
IČ: 74421000
www.patress.cz