Vyberte stránku
Home 9 Zprávy 9 Běh 9 Horská výzva v Beskydech ukázala motivační sílu

Horská výzva v Beskydech ukázala motivační sílu

Trojanovice – Fantastické výkony, skvělé obsazení a velká motivace. Přesně v takovém duchu se nesla závěrečná zastávka seriálu Horská výzva. Do Beskyd, kde se poslední díl konal, totiž dorazili velmi zkušení ultratrailisté a řada z nich si Horskou výzvu užila vůbec poprvé. A znát to bylo nejen na časech, ale i na jejich nadšení. Na královské trase Long zazářil polský reprezentant Bartosz Misiak.

Vicemistr Polska na trati ultra trail si s nejdelší trasou Long (64 km) poradil za šest a půl hodiny. Přestože jeho výkon byl mezi přítomnými silně obdivován, Bartosz s ním zcela spokojen nebyl. „Můj cíl by dostat se pod šest hodin, ale to se nepovedlo, protože jsem si dal tři kilometry navíc,“ podotkl v cíli běžec, který navíc podle svých slov nebyl ani dostatečně odpočatý. „Před měsícem se nám narodilo miminko, takže jsem od té doby prakticky bez regenerace,“ usmál se sympatický běžec, který celému startovnímu poli utekl prakticky už po půlnočním startovním „výstřelu“. Na trase však „zakufroval“, když pod Radhoštěm špatně odbočil. Zmíněná chyba pro něj znamenala propad o několik příček. Manko ale i přesto dokázal umazat a do cíle přiběhl s náskokem necelé čtvrt hodiny na druhého Filipa Rejskupa. „Bartosz kolem nás proletěl z kopce do Dolní Bečvy. Myslel jsem, že mě bude bolet za krkem, když se kolem nás prohnal. Byl to fakt vítr, vůbec by s ním nešlo jít,“ vysekl poklonu vítězi stříbrný Filip Rejskup, který do Trojanovic dorazil z Kroměříže. Na Horské výzvě byl poprvé stejně jako celá řada dalších běžců. „Letošní sezóna je hrozně divná. Odpadlo velké množství závodů a já chtěl zkusit něco jiného, protože hrozně rád běhám v přírodě a tu zdejší docela znám, tak jsem si říkal, že Horskou výzvu vyzkouším a přiznám, že se mi moc líbila,“ pronesl druhý Filip Rejskup, když vyzdvihl především práci realizačního týmu. „Určitě patří velké díky všem dobrovolníkům na občerstvovacích stanicíc. Přes noc byla celkem zima a na vrchu i dost foukalo, ale oni byli vždycky pozitivně naladěni a člověka dokázali povzbudit, takže velké díky,“ shrnul Rejskup, jehož slova potvrdil i vítězný Bartosz Misiak. „Je tu taková rodinná atmosféra a to se mi líbí,“ zdůraznil běžec z Českého Těšína.

Trio nejlepších na nejprestižnější královské distanci uzavřel Matej Režný. „Smolná“ brambora patřila Tomáši Hlaváčovi, kterého potkal podobný osud jako vítězného Misiaka. I on se v noci vydal jinou cestou a musel se vracet, což ho stálo cenné minuty i pódiovou příčku. „Co není v hlavě, je v nohách,“ bral situaci sportovně Tomáš Hlaváč, který na Horské výzvě není žádným nováčkem. Mnohokrát ho fanoušci mohli vidět na „bedně“ s jeho manželkou Renatou na nejkratší distanci Short. Tentokrát ale šel sám Long. „Manželka mi doma pak dávala čočku, že jsem ji na trati popoháněl,“ smál se Hlaváč, který uvítal možnost startu jednotlivců na královské trase, jež byla letos premiérově zařazena. „Na Shortu se nám dařilo až mě to překvapilo, ale přiznám, že Short mě tak nenaplňuje jako Long. Myslím, že je lepší se zrušit a být desátý na Longu, než být na bedně na Shortu,“ překvapil svým prohlášením Tomáš Hlaváč, který tím jen potvrdil hlavní myšlenku závodu, že zásadní je překonávat vlastní výzvy.

A tím se řídili i nejlepší dogtrekaři na královské trase. Vítězný Roman Filípek doběhl ve stejném čase spolu s nejlepší dogtrekařkou Jaroslavou Sedlákovou. „S Romanem jsme běželi spolu celých devět hodin a bylo to fajn. Dříve jsme se neznali, viděli jsme se jen v Jeseníkách, dnes mě doběhl pod Javorníkem a už jsme si povídali celý závod,“ popsala, jak se rodí noví kamarádi Jaroslava Sedláková, která si Horskou výzvu zkusila poprvé minulý měsíc právě v Jeseníkách, kde doběhla stříbrná. V Beskydech už bere zlato, které opět ráda věnovala seniorům, o které se se svou fenkou stará v rámci canisterapie. V cíli neskrývala slzy dojetí. „Dnes jsme rozšířily sbírku medailí, které jsme sebraly pro pana Veverku, paní Stodolovou a paní Rotovou. Oni chtějí slyšet vyprávění a celý týden jsou nedočkaví, než přijdu a řeknu jim, jak jsme dopadli. Máme takové téma, díky kterému se dostanou do jiného světa,“ pronesla Jaroslava Sedláková, jak může Horská výzva pomáhat i mimo závod. A pomáhala i jiným způsobem. Díky nesoutěžnímu benefičnímu Pochodu s Mixitkou se podařilo vybrat i třítisícový příspěvek pro Verunku Fojtíkovou, mladou lyžařku, která si po pádu poranila míchu.

A motivaci druhým dává svou účastí i vítěz střední trasy Half Tomáš Kubičík, který, jak sám sdělil, na Horskou výzvu poctivě trénoval, přestože vítězství není tím hlavním cílem tréninku. Zlatý „halfař“ totiž učí žáky druhého stupně ostravské základní školy tělocvik a informatiku. „Snažíme se je s kolegy motivovat. Žáci vás opravdu berou jinak, když vědí, že se sami snažíte, že nemáte jen laxní přístup, ale opravdu něco děláte a něco dokážete,“ otevírá srdce zlatý pedagog, který zbytku pole utekl o více než půl hodinu. Za ním přiběhl až nejrychlejší mix tým s legendárním Standou Najvertem a Janou Adamcovou. „Dvojice jsou úplně jiný sport. Nepochybuji, že kdyby Standa běžel sám, tak mi uteče,“ nezpochybnil kvalitu „soupeřů“ Kubičík.

Ceny se v Beskydech rozdávaly ve dvou desítkách kategorií na třech závodních distancích Long (64 km), Half (43 km) a Short (14 km). Slunečné počasí napomohlo celkové atmosféře, kdy si jak zkušení běžci, tak i úplní amatéři maximálně užívali radost z pohybu. Závod si zaběhl i ambasador Pavel Brýdl, který ve dvojici s mladou běžkyní Barborou Macurovou nezpochybnil své kvality a s úsměvem ovládl trasu Short v kategorii mix týmů. Se Standou Najvertem si pak v cíli notovali, jak děvčata dnes dokáží mužům „zatopit“. To takový Jaroslav Durčák, nejstarší účastník závodu, ve svých osmdesáti čtyřech letech prozradil, že právě jeho dcera může za to, že se přihlásil. Na krátkou trasu přitom potřeboval lehce přes pět a půl hodiny a vysloužil si aplaus před celým amfiteátrem. „Pro nás mladý to nic není,“ usmál se v cíli Jaroslav Durčák, když podotkl: „Žiju v domově důchodců, ale každý týden dělám nějaký výšlap. Narozeniny vždycky slavím na Lysé hoře, takže když mi řekli – Dědo, ty bys to ušel, tak pojď s námi, tak přece nebudu čekat než přijdou. Byl to pěkný výšlap na Javorník a ty cesty, prostě krása,“ pochvaloval si Durčák.

Horská výzva připsala v Beskydech opět řadu emotivních a motivujících kapitol do své historie. Letošní ročník byl kvůli celosvětové pandemii složen ze dvou závodů, které se budou započítávat do celkového hodnocení sezóny 2021. „Velké poděkování patří Moravskoslezskému kraji, městu Frenštát pod Radhoštěm i všem partnerům, kteří nám pomohli připravit plnohodnotný závod. Všem moc děkujeme, že nám zachovali přízeň i běžcům za účast. Dělali jsme, co jsme mohli a věřím, že ten příští rok už zase přinese plnou sérii. Už jsme na tom začali pracovat a během podzimu se budeme snažit dát informace o příštím ročníku. Všem nám držím pěsti, ať je co nejlepší a ať stále máme možnost překonávat své výzvy,“ uzavřel letošní ročník Pavel Zitta, ředitel Horské výzvy.

 

 

 

 

ADRESA

Patrik Pátek/PatRESS
Příchovice 338
334 01 Příchovice
Czech Republic

KONTAKT

patek@patress.cz
+420 776 765 036
IČ: 74421000
www.patress.cz