Vyberte stránku
Home 9 Zprávy 9 Motorsport 9 Hybrid se vrátil do závodu

Hybrid se vrátil do závodu

Al Qaisumah/Židovice – Ve velkém stylu se do hry zvané Dakar vrátil hybridní kamion ze severočeských Židovic. 5. etapu věhlasné rallye tak opět jely všechny tři speciály od MKR Technology a všechny tři přijely seřazené za sebou.

„Byl to velký moment. Podařilo se nám něco neskutečného, když jsme v těchto podmínkách opravili motor, který se zdál, že to má definitivně spočítané. Mám radost, jak to obě posádky Riwaldu vzaly. Kluci si vzájemně před etapou leštili zrcátka a popichovali se, kdo koho v nich bude sledovat a tomu druhému ukazovat záda. To jen svědčí o tom, že na Dakaru stále panuje výtečná nálada a ta je základem každého úspěchu. Možná se soutěž nevyvíjí úplně podle představ, ale stále ještě nejsme ani v polovině a všichni cítíme, jaké máme rezervy,“ pronesl spokojeně Mario Kress, hlavní konstruktér trojice závodních renaultů.
Během pátého závodního dne se posádky přesunuly z Rijádu do Al Qaisumah. Celkově na ně čekalo přes šest set šedesát kilometrů, na nichž měl měřený úsek téměř čtyři sta šedesát kilometrů. „Byla to dlouhá etapa, kamenitá. V první části se hodně bloudilo. Pak přišly takové krátké zrádné duny, na kterých se nedalo moc „surfovat“, ale hrozilo, že pokud do nich vjedete moc rychle, tak byste se překutáleli. Tady je vidět Martinova vyzrálost. Jede opatrněji a neriskuje. Vidíme, že auto má rezervy, ale nesnažíme se je vyždímat,“ podotkl Daniel Kozlovský, palubní mechanik červeného renaultu týmu Mammoet Rallysport, který tentokrát pilot Martin van den Brink přivedl do cíle ve dvanáctém čase. To krajan Gert Huzink z Riwald Dakar byl po dvou dnech nucené pauzy natolik natěšený, že celou etapu byl střídavě na páté a šesté příčce. Huzink dostal povolení na Dakaru pokračovat s tím, že už se ho netýká soutěž o celkové pořadí. Čtvrthodinová penalizace ho ale nakonec posunula na desátou příčku. Mezi něj a van den Brinka se pak vtěsnal třetí z kamionů od MKR Technology s pilotem Pascalem de Baarem.
Průběžný lídr celkové klasifikace Rus Sotnikov si vítězstvím v 5. etapě jen upevnil svoji pozici. Van den Brink klesnul ze sedmé příčky na devátou a de Baar si nakonec polepšil na jedenáctou.
Před sobotním dnem volna na posádky čeká páteční 6. etapa z Al Qaisumah do Ha’il dlouhá šest set dvacet kilometrů, z nichž rychlostní prověrka bude mít takřka čtyři sta padesát kilometrů. Pořadatelé opět slibují náročné pasáže v písku a těžké výzvy v dunách. O víkendu se pak soutěž přehoupne do druhé poloviny.

Výsledky – 5. etapa – Riyadh > Al Qaisumah (456 km):
1. Sotnikov (RUS) Kamaz 5:30:20
2. Vishneuski (BLR) MAZ +1:01
3. Shibalov (RUS) Kamaz +6:56
4. Šoltys (CZE) Tatra +8:26
5.  Loprais (CZE) Praga +10:45
10. Huzink (NLD) Renault Trucks +30:11
11. de Baar (NLD) Renault Trucks +33:54
12. van den Brink (NLD) Renault Trucks +36:16

Celkově:
1. Sotnikov (RUS) Kamaz 20:16:18
2. Shibalov (RUS) Kamaz +33:53
3. Macík (CZE) Iveco +51:11
4. Loprais (CZE) Praga +1:02:25
5. Mardeev (RUS) Kamaz +1:02:51
9. van den Brink (NLD) Renault Trucks +1:51:13
11. de Baar (NLD) Renault Trucks +3:06:18

ADRESA

Patrik Pátek/PatRESS
Příchovice 338
334 01 Příchovice
Czech Republic

KONTAKT

patek@patress.cz
+420 776 765 036
IČ: 74421000
www.patress.cz