Vyberte stránku
Home 9 Zprávy 9 Cyklistika 9 Královskou etapu vyhrál Holanďan Huising

Královskou etapu vyhrál Holanďan Huising

Olbernhau – Holandský reprezentant Menno Huising se stal vítězem „královské“ etapy Závodu míru juniorů. Do německého Olbernhau přivezl odjetou čtyřčlennou skupinu, ve které byl i celkově druhý Němec Emil Herzog. Ten se díky tomu oblékl do žlutého trikotu lídra závodu.

            „Včera jsem spadnul a díky tomu ztratil kontakt s čelem závodu. Řekl jsem si, že už se vlastně nic moc nedá pokazit a já si dnes chtěl, navzdory bolavému kolenu, spravit chuť. Závod míru je moc krásný závod. Loni tu strašně pršelo, ale i když to dnes bylo tvrdé, tak jsem si to moc užil,“ pronesl spokojeně vítěz 3. etapy Menno Huising.

Předposlední závodní den 50. ročníku Závodu míru juniorů pelotonu naservíroval nejdelší a nejnáročnější etapu z Teplic do saského Olbernhau dlouhou přes sto dvacet kilometrů. Cyklisté se museli porvat s těžkým profilem a trojicí vrchařských prémií na Cínovci, v Mníšku a Seiffenu. A právě v prvním stoupání se celé startovní pole začalo dělit. Chvíli po něm se od hlavního pole oddělil právě Holanďan Huising s Portugalcem Morgadou, ke kterým se následně přidal Nor Nordhagen a Němec Herzog. Čtveřice si v závěru nic nedarovala, ale nakonec na cílovou rovinku přijela společně. Spurt kvarteta vyhrál právě holandský reprezentant před druhým Němcem Emilem Herzogem a třetím Portugalcem Antoniem Morgadou. Smolné „brambory“ zbyly na Nora Jorgena Nordhagena. Hlavní pole, které na šestém místě přivedl lídr závodu Lucemburčan Mathieu Kockelmann, přijelo do cíle se ztrátou téměř dvou minut. Kockelmann tak o vedoucí postavení přišel a klesnul na průběžnou čtvrtou příčku. Letos podruhé druhý Emil Herzog měl nakonec v cíli důvod k radosti – oblékl se do žlutého trikotu lídra. „Dnešní etapa bolela. Byla velmi těžká. Nejprve jsem si prohlížel, kdo jak na tom je a chvíli vyčkával. Pak přišla chvíle, kdy jsem zaútočil také. Chtěl jsem vyhrát etapu, ale to nevyšlo, nicméně je z toho žlutý trikot, takže mnohem cennější trofej, kterou budu chtít udržet,“ poznamenal novopečený vedoucí muž průběžné klasifikace Němec Emil Herzog.

Ve hlavní skupině spolu se „žuťákem“ byla také většina českých reprezentantů. V etapě byl nejúspěšnější třináctý Martin Bárta. Svěřenci trenéra Konečného jeli celou dobu velmi aktivně, v úniku ale chyběli a z českého týmu bylo cítit jisté zklamání. „Chtěli jsme víc. Celková síla toho mančaftu je výborná. Kluci jedou skvěle a podávají super výkon, který byl u některých až za hranicí jejich možností. Ale samozřejmě jsme chtěli útočit. Když odjížděl Herzog, tak to byla situace, kdy jsme tam měli být, ale nešlo to. Ujeli nám čtyři lidi, což pro Pavla Nováka byla škoda. Dva lidi ho skočili, on zase skočil Pajura, který se dnes propadl, takže celkově to není špatné a ten projev týmu je výborný. Za to musím kluky pochválit, ale s Pavlem jsme čekali, že zaútočí na pódium, všechny předpoklady k tomu byly, ale bohužel ta čtyřka dnes byla lepší. Chybělo přitom strašně málo,“ má smíšené pocity český reprezentační trenér Tomáš Konečný.

Před závodníky je již jen závěrečná 4. etapa s tradičním startem i cílem v Terezíně. Na jezdce ale čeká těžkých sto kilometrů s kvartetem vrchařských prémií v Pohořanech. Vedoucí Němec Herzog má před druhým Portugalcem Morgadou půlminutový náskok. Šestý Pavel Novák ztrácí necelé dvě a půl minuty.

Výsledky – 3. etapa (Teplice-Olbernhau, 121, 7 km):
1. Menno Huising (NED) 3:05:19
2. Emil Herzog (GER)
3. Antonio Morgado (POR)
4. Jorgen Nordhagen (NOR) – všichni stejný čas
5. Thibaud Gruel (FRA) +1:54
13. Martin Bárta (CZE) 1:57

Celkově:
1. Emil Herzog (GER) 7:10:20
2. Antonio Morgado (POR) +0:29
3. Jorgen Nordhagen (NOR) +0:35
4. Mathieu Kockelmann (LUX) +1:49
5. Kristian Egholm (DEN) +2:23
6. Pavel Novák (CZE) +2:25

ADRESA

Patrik Pátek/PatRESS
Příchovice 338
334 01 Příchovice
Czech Republic

KONTAKT

patek@patress.cz
+420 776 765 036
IČ: 74421000
www.patress.cz