Vyberte stránku
Home 9 Zprávy 9 Motorsport 9 Maratonská pasáž je minulostí, posádky bojují o top ten

Maratonská pasáž je minulostí, posádky bojují o top ten

Neomo /Židovice – Dvoudenní maratonská část letošního Dakaru je u konce. Její pondělní druhou polovinu zvládly dva severočeské kamiony bez problémů, když se oba pohybovaly na hranici první desítky. Třetí však postihly už v předchozí etapě technické potíže, které vstup do dnešní 8. etapy znemožnily. Pro hybridní speciál ze severních Čech je to definitivní konec. Stále ale úspěšně bojují dva renaulty od MKR Technology a v jednom sedí roudnický mechanik Daniel Kozlovský.

  „Měli jsme obrovskou radost, že se nám i v těchto podmínkách podařilo opravit těžce poškozený motor hybridu a Gert mohl pokračovat v rámci Dakar Experience, bohužel po dvou etapách, kdy zajížděl skvělé časy, přišel obdobný problém a napodruhé už je to definitivní. Klobouk dolů před posádkou, která se snažila s technikou porvat. Štěstí nám nepřálo a technika se letošnímu extrému postavila. O to více je skvělé, jak druhou maratonskou část zvládly naše další dva kamiony,“ podotkl Mario Kress, šéf severočeského konstruktérského týmu MKR Technology.
Posádka prvního hybridního kamionu v historii Dakaru strávila noc v dunách, kde se rvala s poklesem tlaku oleje v motoru. Cíl etapy nakonec spatřila a od pořadatelů dostala zelenou pokračovat, avšak při cestě ke startu pondělní 8. etapy si motor postavil hlavu naposledy a pro speciál už musel dojet tým mechaniků. To další dvě posádky kolem pilotů Martina van den Brinka a Pascala de Baara si s maratonskou pasáží poradily na výbornou a všechny potíže zvládly svépomocí. Ztráty v 8. etapě na vítězného Rusa Shibalova byly zanedbatelné. Van den Brink s Roudničanem Kozlovským přijel v desátém čase, de Baar jen dvě pozice za ním. Na programu bylo více než sedm set kilometrů ze Sakaky do Neomu s tři sta padesáti měřenými kilometry.
Soutěž stále se svým kamazem vede Rus Sotnikov. Van den Brink klesl na osmou příčku a de Baar si udržel svoji jedenáctou pozici. Do cílové Džiddy zbývá kvartet etap. Devátá prověrka je pět set osmdesát kilometrů dlouhá smyčka se startem i cílem v Neomu. Speciála, během které se posádky vydají ke břehu Rudého moře a pak pojedou podél jeho pobřeží, má být kvůli své délce a rozmanitosti jednou z nejtěžších v letošním roce. 

Výsledky – 8. etapa – Sakaka > Neom (375 km):
1. Shibalov (RUS) Kamaz 3:19:40
2. Sotnikov (RUS) Kamaz +2:28
3. Karginov (RUS) Kamaz +3:19
4. Vishneuski (BLR) MAZ +7:54
5. Casale (CHL) Tatra +9:13
10. van den Brink (NLD) Renault Trucks +13:12
12. de Baar (NLD) Renault Trucks +18:58

Celkově:
1. Sotnikov (RUS) Kamaz 32:34:18
2. Shibalov (RUS) Kamaz +43:48
3. Mardeev (RUS) Kamaz +1:13:15
4. Loprais (CZE) Praga +1:29:11
5. Macík (CZE) Iveco +1:51:46
8. van den Brink (NLD) Renault Trucks +2:41:19
11. de Baar (NLD) Renault Trucks +5:37:04

ADRESA

Patrik Pátek/PatRESS
Příchovice 338
334 01 Příchovice
Czech Republic

KONTAKT

patek@patress.cz
+420 776 765 036
IČ: 74421000
www.patress.cz