Vyberte stránku
Home 9 Zprávy 9 Motorsport 9 Na Dakaru o dramatické chvíle není nouze

Na Dakaru o dramatické chvíle není nouze

Sea Camp/Chvalín – Tohle nebyl začátek Dakaru zrovna podle představ. I když to vypadalo na stříbrné umístění kamionu Gerta Huzinka, nakonec ani on se z pódia neradoval, když všechny tři severočeské renaulty musely hned v 1. etapě řešit kolize a nechyběly dokonce ani plameny. Nikomu se ale nic nestalo a veškerou techniku se mechanici v bivaku budou snažit připravit na další etapy.

            „Tak nečekaný začátek soutěže jsme určitě nečekali. Ale přesně takový umí být Dakar. Každých pět minut se tu věci mohou změnit, ale my uděláme maximum proto, abychom z aut dostali jejich maximum,“ pronesl po útrapách v úvodní etapě Dakaru konstruktér Mario Kress, který pro letošní 45. ročník věhlasné soutěže připravil trojici renaultů.

S hybridním speciálem si přitom holandský pilot Gert Huzink vedl na výbornou. Do závodu po sobotním prologu odstartoval z deváté pozice a postupně se probojoval až na stříbrnou příčku. Na posledním průjezdovém bodě ztrácel na vítězného Čecha Martina Macíka necelé čtyři minuty a už začal věřit v prvotní úspěch. Ten mu ale překazila zákeřná duna v samotném závěru speciály. „Gert uvízl v duně a než dokázal opravit drobná poškození a dostat se z ní, ztratil téměř hodinu. Je to pech, protože jinak všechno fungovalo výborně,“ poznamenal Mario Kress, jehož slova doplnil právě Gert Huzink. „Jeli jsme ve velmi vysokém tempu: na hraně a někdy i trochu přes hranu, ale všechno sedělo. Dlouho jsme jeli v prachu za Martinem van den Brinkem a pak za Alešem Lopraisem. To druhé místo se zdálo být už na dosah, ale skončili jsme v dunové pánvi s balvany. Dokázali jsme opravit propíchnutí a poškození, které jsme v důsledku toho utrpěli, a mohli jsme se sami dostat z pánve. Do cíle jsme nakonec dojeli potichu ve tmě.“

Gert Huzink byl nakonec klasifikovaný jako čtrnáctý. To oba jeho týmoví parťáci tolik štěstí neměli. Pascal de Baar musel být do bivaku přitažen, protože mu hned po necelých dvaceti kilometrech po nárazu kamenem praskla olejová trubka. Olej se přitom vznítil a způsobil požár kamionu. Ten ale posádka dokázala svépomocí uhasit. „Vyprázdnili jsme čtyři hasicí přístroje, než se nám podařilo plameny uhasit,“ konstatoval Pascal de Baar. Poškození ale bylo takové, že by se posádka sama do bivaku nedostala. Tím také vyhasla šance na celkové solidní umístění. „Uděláme maximum, aby zítra nebo pozítří mohl Pascal dál pokračovat a pokusit se alespoň o dílčí úspěch,“ sdělil Mario Kress.

Třetí posádka z Riwald Dakar Teamu s pilotem Adwinem Hoondertem leží na boku v dunách a snaží se etapu samostatně dokončit.

V pondělí na posádky čeká 2. etapa ze Sea Campu do Aluly dlouhá šest set kilometrů, z nichž je téměř tři sta sedmdesát měřených. Posádky se dostanou do výšky přes tisíc metrů nad mořem a na trati se budou moci pokochat nádhernými kaňony a krajinou. Etapa se bude rozhodovat v dunách, ale na obzoru budou vidět některé z majestátních nabatejských chrámů.

Výsledky – 1. etapa (Sea Camp- Sea Camp) 367 km:
1. Macík (CZE) Iveco 3:47:35
2. Loprais (CZE) Praga +4:46
3. van den Brink (NLD) Iveco +9:13
4. Valtr (CZE) Tatra +10:23
5. van Kasteren (NLD) Iveco +15:22
14. Gert Huzink (NLD) Renault Trucks +57:51
Adwin Hoondert (NLD) Renault Trucks +
DNF Pascal de Baar ((NLD) Renault Trucks

ADRESA

Patrik Pátek/PatRESS
Příchovice 338
334 01 Příchovice
Czech Republic

KONTAKT

patek@patress.cz
+420 776 765 036
IČ: 74421000
www.patress.cz