„Před námi už je jen říjnový bonusový závod na Pálavě, kde rozdáme ceny za celkové pořadí. Moc bych si přál, abychom teď v Jeseníkách uzavřeli to dvouleté podivné období, během kterého jsme kvůli všem vládním nařízením a lockdownům museli dvakrát změnit koncepci seriálu a prakticky jsme ze dvou let udělali jeden. Na druhou stranu jsme alespoň poznali, jak moc lidé mají Horskou výzvu rádi a za to jsme celý pořadatelským tým nesmírně rádi, protože není nic lepšího než pořádat akci pro nadšené účastníky. Ta atmosféra, která tu vládla, je pro nás skvělým hnacím motorem,“ pronesl Pavel Zitta, ředitel seriálu Horská výzva.
V Jeseníkách přitom mnozí přepisovali historii a to na všech třech vypsaných závodních distancích – Long (64 km), Half (38 km) a Short (14 km). O nový rekord se na královské trase Long postaral polský sympaťák Bartosz Misiak. Ten do cíle přiběhl v čase 6 hodin 17 minut. Misiak se přitom na Horské výzvě proslavil svým blouděním, kvůli kterému třeba v předchozím závodě v Beskydech přišel o obhajobu svého vítězství. „Tentokrát jsem si zaběhl jen čtyři kilometry navíc,“ smál se v cíli spokojeně polský reprezentant, který i přesto dokázal druhému Tomáši Kubičíkovi utéct o více než půl hodiny. „Je co trénovat. Bartosz by si to podle mě mohl dát ještě jednou, jak se mi zdál v cíli čerstvý,“ usmál se ostravský učitel, který vůbec poprvé běžel královskou trasu Long. Minulý týden ale skončil osmý na mistrovství republiky ve skymaratonu. Bronz mezi jednotlivci na Longu nakonec bral Radek Hrnčíř. „Jsem na Horské výzvě potřetí, ale teď poprvé na bedně. A musím moc pochválit pořadatele, jak mají vše zvládnuté. Zejména na občerstvovačkách. I když tu byli všichni zmrzlí, tak byli nesmírně pozitivní,“ poznamenal spokojeně bronzový Hrnčíř.
Tím skutečně bronzovým v absolutním pořadí byl ale vítěz kategorie dogtreking Jiří Švancara, který potvrdil slova mnoha účastníků. „Největší boj byl z mého pohledu s mlhou. Kolikrát nebylo vidět, kam člověk šlape, ale pejsek mě táhnul úplně super a to byla určitě výhoda. Je to jen složitější v sebězích, kdy musíš dát pozor, abys o psa nezakopl nebo pes o tebe,“ podotkl zlatý Švancara, za kterým doběhl zklamaný vítěz z Beskyd Marek Svoboda. „Mně někdo vyměnil psa. První půlku šla skvěle, pak zničehonic se začala zastavovat a otáčet. Neměla svůj den a pak to tak dopadne. Je to život, ale je to zklamání a jsem smutný. Mám to tady v Jeseníkách rád, jezdil jsem sem jako děcko a cítím se tu doma a moc jsem si tu přál vyhrát,“ netajil zklamání běžec z Moravan u Brna Marek Svoboda.
Nejrychlejší ženou v běhu se psem byla Zlata Červenáková, avšak absolutní ženskou vítězkou se opět stala Martina Dvořáková, která cílem proběhla s úsměvem a bez známek únavy. „Seběh z Ramzové jsem vzala levobokem a dnes to docela bolelo, ale Jeseníky jsou pro mě nejhezčí a celkově mám prostě radost, že jsem tady,“ zářila vítězka ženské kategorie.
Na trati však závodily i dvojice – nejrychlejší mužskou byli Tomáš Klimša s Davidem Ryšavým, mixem Jana Brydlová a Patrik Tmej a ženskou Radka Zemanová s Vandou Novákovou. „Chtěli jsme bednu a je z toho zlato. Závod mám přitom jako přípravu na sto mil ve Slovinsku,“ prozradil Tomáš Klimša.
Mimo královské distance Long, která vybíhá vždy před půlnocí a běžci celou noc tráví na trase, se v Jeseníkách soupeřilo na dalších dvou tratích. I na nich běžci překonávali především sami sebe. „Horskou výzvu běhám už asi sedm let a po řadě druhých a třetích míst se mi dnes poprvé podařilo vyhrát,“ zazářil na střední trati ostravský dogtrekař Martin Řezáč, který se specializuje na sérii dogmaratonů mistrovství republiky. Historii přepisovali i bratři Miroslav a Petr Bětíkovi, kterým je sice dohromady sto tři let, ale inspirací mohou být pro celou řadu mladých běžců. Do cíle sice na nejkratší trati doběhli druzí za zvučnými jmény Pavel Brýdl a Daniel Roško, ale v součtu to pro ně znamená celkové páté vítězství v seriálu Horská výzva v řadě. „Obvykle se řídíme heslem ‚Není důležité vyhrát, ale zvítězit.‘ Dnes jsme zvítězili sami nad sebou. Brácha měl problémy s kolenem. Vůbec poprvé za celých těch osm let, co běháme Horskou výzvu, mohu říci, že jsme si závod užili. To, že jsme skončili druzí, jsme překousli – vyhráli kluci, kteří jsou mladší a lepší, ale celkovým prvenstvím, jsme si splnili sen,“ byl spokojený Mirek Bětík. Podobný stav zažila i Martina Trojaková, která na stejné distanci zvítězila celkově již potřetí v řadě a uzavřela svoji kapitolu „short“ s tím, že od příštího roku má v plánu přejít na střední trasu.
Horská výzva je plná inspirativních účastníků. Mezi ně patří třeba i čtyřiapadesátiletý Petr Latka z Třince. Královskou trasu Long ve svém věku doběhl sedmý. „Já přitom běhám teprve pár let. Už jsem nechtěl sedět jen za volantem a v kanceláři a sledovat jak chátrám, tak jsem postupně začal běhat a dnes se cítím velmi dobře,“ prozradil Petr Latka.
V Jeseníkách se na třech trasách rozdaly ceny ve dvou desítkách kategorií, kde se blýsknul i legendární Standa Najvert, který běžel Half ve dvojici s Janou Adamcovou. „Když přímo na místě vidím tolik spokojených výrazů, mám z toho radost. Nejsou tu žádné kyselé obličeje, jako jinde, z lidí je patrné, jak pracují endorfiny, jak jsou spokojeni. Ta atmosféra je na Horské výzvě opravdu moc příjemná a jsem rád, protože to je jasný důkaz toho, že podporovat akce podobného typu má smysl,“ shrnul jesenickou výzvu Jan Šafařík, náměstek hejtmana Olomouckého kraje, který nejlepším běžcům královské trasy hrdě předával ceny.
Na Horské výzvě se ale mimo ocenění předával i šek, který si osobně převzal jedenáctiletý Lukášek Bílý. Účastníci na podporu jeho léčby i díky nesoutěžnímu Pochodu s Mixitkou vybrali více než osm a půl tisíce korun.
Horská výzva v Jeseníkách uzavřela svůj 11. ročník. Následovat už bude jen bonusový závod 9. října na Pálavě, kde budou předány i ceny celkovým vítězům spojeného loňského a letošního ročníku.