Vyberte stránku
Home 9 Zprávy 9 Motorsport 9 Poslední etapa ve znamení jedniček

Poslední etapa ve znamení jedniček

Jeddah/Chvalín – S jedničkami zakončil poslední 12. etapu severočeský tým MKR Technology letošní 44. ročník Rallye Dakar. Pilot Pascal de Baar závěrečnou rychlostní prověrku projel v 11. nejrychlejším čase a úspěšně dostal svůj renault do cílové Džiddy. V konečném ranku se po všech peripetiích vyšplhal na čtrnáctou příčku.

Poslední 12. etapa zavedla posádky z Biši do cílového města Džidda, odkud startovní pole před dvěma týdny na letošní štaci vyjíždělo. V souhrnu musel celý konvoj ujet ještě dlouhých skoro sedm set kilometrů. Přestože měřená speciála měla jen lehce přes sto šedesát kilometrů, stále se mohlo cokoli přihodit. Dakar je nevyzpytatelný. Posádka Pascala de Baara cílem projela jen těsně za elitní desítkou. Na jedenácté pozici zaostal deset minut za vítězným Rusem Dmitry Sotnikovem, který svým vítězstvím jen nasadil korunu svému letošnímu kralování a stal se téměř s desetiminutovým náskokem vítězem 44. ročníku. Pascal de Baar je v konečném ranku čtrnáctý. „Přáli jsme si skončit v první desítce. To se sice nepovedlo, ale určitě můžeme mít radost z mnoha věcí. Obě auta, která jsme nasadili, jela spolehlivě a posádky s nimi byly spokojené. Bohužel nás potkalo několik incidentů, které náš sen zhatily, ale tým bojoval a jsem rád, s jakým stylem dojíždíme do cíle,“ poznamenal hrdě Mario Kress, který pro letošní Dakar se svým týmem MKR Technology připravil dva závodní speciály renault pro holandské jezdce Gerta Huzinka a Pascala de Baar. První jmenovaný musel ze závodu odstoupit tři dny před finišem po tvrdé nehodě, při které došlo k výraznému poškození podvozku. Ve hře tak zůstal právě jen Pascal de Baar, který svůj kamion přivedl úspěšně do cílové Džiddy.

Týmy se s rallye loučily tradičním výjezdem na závěrečnou slavnostní rampu připravenou na závodním okruhu Formule 1 v Džiddě. Zatímco v předchozích letech si tento moment posádky užívaly společně i se svým mechanickým týmem a tím všichni udělali za závodem nezapomenutelnou tečku za náročnými dvěma týdny, tentokrát byla situace jiná. Na podium směly jen posádky. „Byla to velká škoda a na klukách bylo vidět velké zklamání. Pro všechny je Dakar extrémně náročný. Ti kluci spí jen pár hodin denně a doslova se těší, až tento moment přijde. Je to i takové poděkování, protože zažít tuhle atmosféru, je prostě unikátní zážitek. Všichni odvedli skvělou práci, za kterou jim děkuji. I když Dakar nebyl takový, jaký jsme si ho přáli, technika držela, auta ukázala, že jsou konkurenceschopná,  bojovnost a nasazení všech bylo fantastické, ale celkový výsledek na Dakaru je o pořádné porci štěstí. A to nám prostě chybělo. Věřím ale, že hvězdy nám jednou budou nakloněny a my si přijedeme pro vytoužený výsledek,“ dodal s typickým odhodláním Mario Kress, hlavní konstruktér týmu MKR Technology.

Výsledky – 11. etapa – Bisha – Jeddah (164 km):
1. Sotnikov (RUS) Kamaz 1:42:41
2. Macík (CZE) Iveco +0:32
3.  Casale (CHL) Tatra +1:01
4. Nikolaev (RUS) Kamaz +1:40
5. Karginov (RUS) Kamaz +2:21
11. de Baar (NLD) Renault +10:42

Celkově:
1. Sotnikov (RUS) Kamaz 41:37:34
2. Nikolaev (RUS) Kamaz +9:58
3. Shibalov (RUS) Kamaz +1:11:11
4. Karginov (RUS) Kamaz +1:49:55
5. van Kasteren (NLD) Iveco +3:08:30
14. de Baar (NLD) Renault +13:36:25

ADRESA

Patrik Pátek/PatRESS
Příchovice 338
334 01 Příchovice
Czech Republic

KONTAKT

patek@patress.cz
+420 776 765 036
IČ: 74421000
www.patress.cz