Vyberte stránku
Home 9 Zprávy 9 Cyklistika 9 Republikovému mistrovství kralovali bratři Zahálkové, zapisují se do historie

Republikovému mistrovství kralovali bratři Zahálkové, zapisují se do historie

Mladá Boleslav/Plzeň – Litoměřičtí bratři Zahálkové kralovali při letošním mistrovství České republiky v silniční cyklistice. Zatímco mladší Štěpán v Plzni vybojoval po dlouhých letech titul pro svůj tým CK Slavoj Terezín v kategorii starších žáků, starší profesionál Matěj k němu aktivně mířil při dlouhém úniku v elitním závodě v Mladé Boleslavi. Na rozdíl od svého mladšího bratra nakonec na pódium nedosáhl, když jeho únik byl před cílem dostižen. I tak byl jeho dojezd ve znamení jedniček, cílem projel jedenáctý před slovenským mistrem Jurajem Saganem.

Pro Litoměřicko a terezínskou cyklistiku jde o velký úspěch a historický milník – žádný z bratrů – cyklistů dosud o mistrovské tituly nikdy nebojoval. Matěj a Štěpán Zahálkovi, rodáci z Litoměřic, jsou tak prvními odchovanci klubu CK Slavoj Terezín, kteří se podobně dokázali prosadit. Zatímco mladší Štěpán stále hájí barvy severočeského klubu, starší Matěj již přestoupil k „profíkům“. Aktuálně je součástí královéhradecké formace Elkov-Kasper a právě v jejím trikotu se během sobotního šampionátu předvedl v nejlepším světle, když byl ze 192 kilometrů dlouhého závodu více než dvě třetiny v úniku čtyřčlenné skupiny. Hlavní pole ho dojelo pouhých 28 km před cílem. I přesto byl v nájezdu do závěrečného okruhu na čele vedoucí třináctičlenné skupiny, ze které později vzešel vítěz. Pro titul si dojel Zahálkův týmový parťák Adam Ťoupalík před Zdeňkem Štybarem a Petrem Vakočem. Matěj Zahálka cílovou pásku protnul nakonec jedenáctý před slovenským mistrem Jurajem Saganem. „Matěj udělal závod. Bylo moc krásný ho sledovat, člověk z toho měl chvílemi husí kůži. Jsme na něj hrdí a moc by si za svoji pracovitost titul zasloužil. Je to jeden z nepoctivějších závodníků, které jsem zažil. Moc jsme mu drželi palce. Byla by vážně pecka, kdyby přidal k bráchově medaili i svoji,“ pronesl hrdě Václav Bureš, viceprezident CK Slavoj Terezín.

Právě mladší ze Zahálků Štěpán vybojoval před týdnem v dresu CK Slavoj Terezín mistrovský titul. Po bronzu z časovky přidal zlato ze silničního závodu. „Vlastně nebylo co řešit. Po prvním kole odjeli tři nejlepší z časovky, ale právě proto, že oba Štěpánovi konkurenti v úniku jsou odkojeni dráhou, měli jsme s Ivem Netíkem, s kterým jsme závod sledovali z mechanického vozu, určitou obavu o spurt. On ale oba překvapil dlouhým spurtem a nedal jim naději. O to více byl jeho dojezd fantastický, krásné ho sledovat. Byl to bombový pocit, vidět náš dres a Štěpána vítězně v cíli. Neskutečné se stalo skutečností,“ řekl dojatě Václav Bureš, který sám patří k historickým nositelům mistrovského trikotu za CK Slavoj Terezín a nyní se o nadějného Štěpána Zahálku stará. „Štěpánovi teď ale nejvíc pomohl právě brácha Matěj, který byl během koronavirové pandemie doma na Litoměřicku. Trénovali spolu, připravoval mu plány a osobně se mu věnoval celé jaro. Viditelně mu to strašně pomohlo,“ měl radost z bratrů Zahálkových Václav Bureš.

Štěpánův historický moment přitom jeho starší bratr živě sledoval z Polska ze závodu Bitwa Warszawska. „Sledovali jsme přenos s klukama z kempru (obytný vůz pozn.red.) ještě chvilku před startem etapy. Prožívali jsme to víc než vlastní závody,“ usmál se Matěj, který o týden později měl šanci na bratrův úspěch navázat. „Přemýšlel jsem na tím, že by to bylo pěkný. Ale jako tým jsme měli nějaké plány a každý své pokyny, ale samozřejmě tu malá naděje byla,“ podotkl Matěj Zahálka, který nakonec předvedl alespoň zmíněný divácky atraktivní únik.

Mladý Štěpán Zahálka se tak ve svých čtrnácti letech zapisuje od historie. Přestože CK Slavoj Terezín vychoval celou řadu úspěšných závodníků, kteří později startovali i na největších závodech světové úrovně včetně věhlasné Tour de France, na soupis republikových titulů přímo v terezínských barvách by stačily prsty na ruce. Historicky prvním mistrem se v roce 1960 stal Ladislav Heller, jinak trojnásobný etapový vítěz Závodu míru. „Tehdy šlo ale o poslední složený mistrák, tedy systém vypsaných bodovaných závodů. O rok později se už mistráky začaly jezdit jako jednorázový závod,“ zavzpomínal Jindřich Pulman, legendární cyklistický komentátor, který je navíc sám rekordmanem v počtu moderování mistrovství republiky v cyklokrosu.

Jako junior pak individuální titul pro CK Slavoj Terezín získal Václav Bureš. „To bylo ve třiasedmdesátém v Orlové,“vzpomněl „Vendik“ Bureš. O sedm let později ho v Bratislavě vybojoval na silnici mladší dorostenec Miroslav Štola. Jako poslední byl na konci osmdesátých let mistrem starší žák René Andrle. Ten si svůj titul do Terezína přivezl z časovky jednotlivců ve Žďáru nad Sázavou. „Pro mě to byl velký úspěch. Nebyl jsem favorit časovky,“ podotkl René Andrle. Tehdejší svěřenec trenéra Milana Hrouzka se přeborníkem ČSR stal jako „druhoročák“, když následně přestoupil do Lanškrouna. Ještě dnes si pamatuje na velkolepé oslavy. „Vzal jsem si džínovou bundu, vyfotil se s medailí a jel jsem domů,“ usmál se Andrle.

Štěpán Zahálka tak na mistrovskou šňůru terezínských jezdců navázal dle dochovaných zpráv po dlouhých dvaatřiceti letech, na titul ze silničního závodu pak CK Slavoj Terezín čekal dlouhých jedenačtyřicet let! „Přestože jako tým nejsme zrovna sběrateli titulů, máme za sebou hlubokou historii a velké množství úspěšných jezdců, které bylo a vlastně stále je moc krásné sledovat. A to ani nemluvím o těch jezdcích, kterým jsme pomohli nastartovat kariéru pořádáním juniorského Závodu míru, který patří k nejlépe hodnoceným podnikům nejvyšší světové soutěže Nations‘ Cup,“ ohlíží se rád za úspěchy CK Slavoj Terezín jeho bývalý prezident Václav Bureš, dnes zástupce Svatopluka Henkeho, též bývalého vynikajícího odchovance CK Slavoj Terezín a československého reprezentanta.

Mistři republiky v dresu CK Slavoj Terezín:

  • 2020 – Štěpán Zahálka – silnice – Mistrovství ČR – starší žáci (Plzeň)
  • 1988 – René Andrle – časovka – Mistrovství ČSR – starší žáci (Žďár nad Sázavou)
  • 1979 – Miroslav Štola – silnice – Mistrovství ČSSR – mladší dorost (Bratislava)
  • 1973 – Václav Bureš – silnice – Mistrovství ČSSR – junioři (Orlová)
  • 1960 – Ladislav Heller – silnice – muži 1. výkonnostní třída – Mistrovství ČSSR – poslední složené mistrovství

 

ADRESA

Patrik Pátek/PatRESS
Příchovice 338
334 01 Příchovice
Czech Republic

KONTAKT

patek@patress.cz
+420 776 765 036
IČ: 74421000
www.patress.cz