Vyberte stránku
Home 9 Zprávy 9 Cyklistika 9 Stolić je prvním srbským etapovým vítězem

Stolić je prvním srbským etapovým vítězem

Štětí – Historické prvenství vybojoval ve Štětí Mihajlo Stolić. Srbský reprezentant nejen, že nenašel přemožitele v hromadném dojezdu odpolední druhé půl etapy s premiérovým cílem ve Štětí, ale především se stal historicky prvním srbským etapovým vítězem na Závodě míru juniorů. V celé 49leté historii se žádnému Srbovi nepodařilo etapu ovládnout. Teď si pro zlato dospurtoval Stolić, který pro svoji zemi získává cenné prvenství. Do elitní desítky se vešli i dva čeští jezdci.

„Je to velké vítězství nejen pro mě, ale pro celou moji zemi. Závod byl těžký a je to pro mě neuvěřitelné a jsem moc šťastný, že se mi povedlo vyhrát,“ zářil v cíli Mihajlo Stolić. Historicky první srbský vítěz etapy, který si ale na prvenství věřil. „Tohle byla vyloženě etapa pro sprintery a já jsem sprinter, takže to byla moje etapa. Na zítřek už nohy nemám,“ usmál se sympatický Srb, který za sebou na Novém náměstí ve Štětí nechal celé startovní pole. Stoliće na stupně vítězů doprovodili druhý Holanďan Brinkman a třetí Francouz Gautherata.

Páteční odpolední etapa přišla na řadu po dopolední časovce. Pořadatelé z CK Slavoj Terezín tak připravili rovinatý díl vhodný pro sprintery. Se šedesáti kilometry si jezdci poradili za hodinu a čtvrt, ale kvůli nepříjemnému dešti to nebyla zrovna procházka růžovou zahradou. „Byla to hektická etapa, celou dobu pršelo a byly hodně úzké silnice. Díky tomu byla v balíku velká nervozita. Chtělo  to se dostat dopředu a pokud možno už před sebe nikoho nepustit. A to myslím, že se nám povedlo,“ popsal etapu ve Štětí průběžně nejlepší z českých závodníků Matyáš Kopecký, který v hromadném dojezdu dospurtoval devátý. Dvě pozice před ním byl ale v dresu česko-německého mix týmu Euroregion Daniel Mráz, který vybojoval dosud „urval“ nejlepší české umístění. „Spurt byl o život, jelo to zleva doprava, hodně se to tlačilo, ale mně se nedařilo pořádně se zvednout. Myslím, že výkonově mám na to, dostat se na bednu, ale zatím se to nedaří,“ čeká na svůj moment Matyáš Kopecký, který je v celkovém pořadí na třinácté příče s minutovým odstupem na vedoucího jezdce.

Průběžnou klasifikaci vede Nor Per Strand Hagenes, který se do žlutého oblékl po dopolední časovce a trikot lídra udržel i po odpolední části.

Před pelotonem je rozhodující víkend, během kterého přijdou náročná stoupání. Hned v sobotu je na programu „královská“ etapa se startem v Teplicích ve 14 hodin a cílem v německém Olbernhau. Na trati jsou dvě vrchařské prémie na Cínovci a v Seiffenu.

Výsledky – B. A etapa (Štětí – 57,5 km):
1. Mihajlo Stolić (SRB) 1:17:22
2. Joost Brinkman (NED)
3. Pierre Gautherat (FRA)
4. Stian Edvardsen-Fredheim (NOR)
5. Haimar Etxeberria Ansalas (ESP)
7. Daniel Mráz (CZE) Euroregion
9. Matyáš Kopecký (CZE) – všichni stejný čas

Celkově:
1. Per Strand Hagenes (NOR) 4:02:1
2. Emil Herzog (GER) +0:07
3. Stian Edvardsen-Fredheim (NOR) +0:10
4. Cian Uijtdebroeks (BEL) +0:16
5. Romain Grégoire (FRA) +0:23
13. Matyáš Kopecký (CZE) +1:03

ADRESA

Patrik Pátek/PatRESS
Příchovice 338
334 01 Příchovice
Czech Republic

KONTAKT

patek@patress.cz
+420 776 765 036
IČ: 74421000
www.patress.cz