Vyberte stránku
Home 9 Zprávy 9 Cyklistika 9 Úvodní etapu Závodu míru ovládli Norové

Úvodní etapu Závodu míru ovládli Norové

Litoměřice – Norští cyklisté ovládli úvodní etapu 49. ročníku Závodu míru juniorů. Dvojice severských reprezentantů obsadila hned první dvě příčky a vítězný Stian Edvardsen-Fredheim se oblékl do žlutého trikotu lídra. Nejlepším z domácích jezdců byl desátý Matyáš Kopecký.

„Chceme tu být nejsilnějším týmem. Přijeli jsme v dobré kondici a hodláme to také ukázat. Já asi nejsem typ na celkové vítězství, ale mí kolegové určitě ano. Per Strand Hagenes je určitě lepším jezdcem a věřím, že společně máme šanci celkově získat žlutý trikot a tím potvrdit, že jsme tu letos skutečně nejsilnější,“ pronesl odhodlaně vítěz 1. etapy Nor Stian Edvardsen-Fredheim.

Úvodní etapa Závodu míru byla se svými sty kilometry nejdelším dílem letošního ročníku. Cyklistický peloton odstartoval z litoměřického Mírového náměstí, kam se také přesně po dvou a půl hodinách vrátil. Mladí jezdci se ambiciózně „oťukávali“  a od začátku se rozhodně nijak nešetřili. Nástup střídal nástup a právě norští reprezentanti ukazovali, že to se svojí aktivitou myslí vážně. V dlouhém úniku vydržel Trym Brennsater, kterého ale peloton v závěrečných kilometrech dostihl. Vývoj v závěru také silně ovlivnilo  počasí. Nepříjemný déšť s sebou přinesl i několik pádů, během nichž se startovní pole rozdělilo. Do cíle tak cyklisté přijížděli v několika skupinách. O vítězství si to ale rozdala trojice – dva Norové Stian Edvardsen-Fredheim a Per Strand Hagenes na posledním kilometru „vyškolili“ Francouze Pierra Gautherata a cílovou pásku junioři protnuli v uvedeném pořadí. „Rozhodující pro mě byl sjezd serpentýnami před cílovém místem. Silně pršelo, ale já se rozhodl toho využít a zaútočit,“ popsal zlomový moment, kdy se norský reprezentant odpoutal od hlavní skupiny čítající pětatřicet jezdců. V ní nechyběli ani domácí zástupci – kvartet reprezentantů s Danielem Mrázem z Euroregionu. V závěru pak byl nejlepší úřadující mistr republiky Matyáš Kopecký. „V tom posledním sjezdu šest kilometrů před cílem to na mokru slušně klouzalo a  závodníci jeli hodně opatrně. My v té skupině měli pět lidí, takže za mě dobrý. Etapu jsme zvládli tak, jak jsem si představoval. Ten déšť to nadělil a nějaké ztráty tam budou, ale jsou to řády sekund. Nám v minulosti ujelo šest osm lidí o minutu a půl. Klukům jsem kladl na srdce, aby se tohle nestalo a oni byli vepředu a měli to pokryté. No a to zvládli,“ byl na úvod spokojený Tomáš Konečný, trenér českého reprezentační družstva.

Ve druhém dnu na jezdce čekají hned dvě závodní prověrky. Nejprve dopolední časovka jednotlivců v Třebenicích a následně odpolední zcela nová etapa se startem a cílem ve Štětí. „Uvidíme, jak klukům sedne časovka, ale nepochybuji o tom, že závod se bude rozhodovat v sobotu,“ dodal trenér Konečný.

Výsledky – 1. etapa (Litoměřice – 100,8 km):
1. Stian Edvardsen-Fredheim (NOR) 2:30:16
2. Per Strand Hagenes (NOR)
3. Pierre Gautherat (FRA)
4. Vlad van Mechelen (BEL) +0:11
5. Romain Grégoire (FRA) +0:13
10. Matyáš Kopecký (CZE) +018

ADRESA

Patrik Pátek/PatRESS
Příchovice 338
334 01 Příchovice
Czech Republic

KONTAKT

patek@patress.cz
+420 776 765 036
IČ: 74421000
www.patress.cz