Vyberte stránku
Home 9 Zprávy 9 Cyklistika 9 Závod míru juniorů slaví 50. výročí

Závod míru juniorů slaví 50. výročí

Terezín/Litoměřice – Půl století! Cyklistický Závod míru juniorů slaví kulaté jubileum. Tradiční májové etapy se letos pojedou přesně popadesáté! Cyklisté na nejprestižnějším juniorském etapovém závodě v Česku roztočí svá kola už příští týden! A opět se na sever Čech sjede špička z celého světa.

Závod míru juniorů otevřel za celou svoji hlubokou historii stovkám cyklistů dveře do světa velké profesionální cyklistiky. Více než čtvrt století je součástí světového poháru a dodnes se řadí k nejprestižnějším podnikům svého druhu na celém světě. Nyní ale prožívá jedno ze svých nejtěžších období. „Doba nám vůbec nepřeje. Během posledních dvou let jsme dostali pěkných pár facek. Zatímco předloni jsme kvůli covidu museli závod zcela zrušit, loni jsme termín posunuli na srpen a letos ho opět vracíme do tradičního květnového termínu. Stojí nás to neskutečné úsilí. Sotva jsme se vyhrabali z covidu, přišla válka na Ukrajině. Mnoho našich partnerů to zasáhlo a zajistit finance na cyklistický závod pro juniory, byť na světové úrovni, je téměř nadlidský výkon. Už ale kvůli stávajícímu válečnému konfliktu je mimořádně důležité dále nést a šířit mírovou otázku. A Závod míru je tímto nositelem. Naštěstí kolem sebe mám lidi, pro které je závod opravdová srdeční záležitost, protože jinak bychom letošní kulatou kapitolu mohli psát jen stěží,“ netají se ředitel Závodu míru juniorů Svatopluk Henke, který v jeho čele stojí téměř třicet let.

Jubilejní 50. ročník nakonec po všech peripetiích bude! Závod se pojede už příští týden, tedy v tradičním májovém termínu (5.-8. 5.). Čtyřdenní závod je od roku 1995 zařazen do nejprestižnější světové série a i letos je součástí tzv. Nations´Cup Junior. Na peloton, který by měl být sestaven z dvaceti šestičlenných týmů z devatenácti zemí, čeká v součtu téměř čtyři sta náročných kilometrů. Nejlepší juniorští cyklisté z celého světa se na Litoměřicko sjedou ve středu, aby ve čtvrtek mohli májové etapy otevřít tradiční stokilometrovou etapou se startem i cílem v Litoměřicích. Mladí cyklisté si na úvod budou muset poradit se dvěma vrchařskými prémiemi v Lovečkovicích a v Mukařově. Po loňské vydařené premiéře bude peloton opět projíždět přímo historickým centrem Úštěku, kde je přichystána rychlostní prémie. Druhá na ně bude čekat ve Vědlicích. Etapa startuje ve 14 hodin a dojezd zpět na litoměřickém náměstí mohou diváci očekávat po 17. hodině.

Druhý závodní den bude tradičně rozdělen na dvě prověrky. Nejprve je na programu obligátní dopolední jedenáctikilometrová časovka v Třebenicích, odpoledne je start od 16 hodin ve Štětí. Odpolední silniční rovinatá etapa se sprinty v Hoštce a cílem po necelých šedesáti kilometrech opět ve Štětí má jezdce přenést do náročných víkendových soubojů o žlutý trikot. Sobotní „královská“ etapa odstartovaná ve 14 hodin v Teplicích mladé závodníky převede do Německa. Ještě než se cyklisté dostanou po více než sto dvaceti kilometrech do cílového horského městečka Olbernhau, budou se muset porvat se stoupáním na trojici vrchařských prémií na Cínovci, Mníšku a v německém Seiffenu. „Právě sobotní etapa je největší změnou letošního ročníku a je právem označovaná za královskou. Bude opravdu velmi těžká,“ upozornil ředitel Henke, když popsal úpravu trasy. „Po startu se pojede klasicky Duchcov a přes Dubí na Cínovec. Dolů z Dlouhé Louky ale peloton zamíří do Oseka, Lomu a Litvínova, odkud se bude stoupat na Mníšek a pak přes hranici a až do Saydy. Následně dojde na napojení na původní trať s výjezdem na vrchařskou v Kurort Seiffen a pak podél řeky až do Olbernhau,“ upřesnil detail změny.

Závěrečná etapa je historicky spjatá s Terezínem, odkud peloton odstartuje v neděli v 9 hodin a konečný držitel žlutého trikotu zde bude potvrzen po jedenácté hodině. V rámci posledního dějství se ale stále mohou karty zamíchat a to především díky kvartetu stoupání v Pohořanech nad Litoměřicemi. Závěrečných takřka sto kilometrů tedy nebude procházkou růžovou zahradou. „Jedno je jisté. Letošní Závod míru juniorů bude bezesporu psát další dramatické kapitoly. Fanoušci si ale přijdou na své. Závod bude mít živý přenos, který bude možné sledovat on-line nebo v regionální televizi a chybět zcela jistě nebudou ani budoucí jména velkého světa cyklistiky, kam díky Závodu míru mladí jezdci často dostávají svou vstupenku. Ani se nemusíme ohlížet tak daleko – vždyť takový Tadej Pogačar, dnes dvojnásobný vítěz Tour de France, tu startoval před šesti a sedmi lety. Známých jmen, která se proslavila v profi pelotonu, je tu ale celá řada a jsem přesvědčen, že budou i součástí toho letošního ročníku,“ zve diváky tiskový mluvčí Závodu míru juniorů Patrik Pátek, který připomněl, že o žlutý trikot by mělo bojovat na sto dvacet cyklistů z devatenácti zemí. Mezi nimi bude i devítka domácích borců. Reprezentační šestici povede někdejší elitní jezdec, kouč Tomáš Konečný. Trojice českých závodníků pak pojede v dresu smíšeného česko-německého týmu Euroregionu, pro jehož start se pořadatelům opět podařilo vyjednat výjimku.

 

 

ADRESA

Patrik Pátek/PatRESS
Příchovice 338
334 01 Příchovice
Czech Republic

KONTAKT

patek@patress.cz
+420 776 765 036
IČ: 74421000
www.patress.cz