Vyberte stránku
Home 9 Zprávy 9 Cyklistika 9 Závod míru pojede i mistr Evropy Kadlec

Závod míru pojede i mistr Evropy Kadlec

Litoměřice/Terezín – Do letošního 49. ročníku Závodu míru juniorů odstartuje přesně 120 závodníků z 20 týmů a z 19 zemí. Mezi nimi bude devítka českých reprezentantů s novopečeným dráhovým mistrem Evropy v bodovačce Milanem Kadlecem.

Šestici reprezentantů v dresu s českou trikolorou povede trenér Tomáš Konečný, někdejší elitní závodník. Do reprezentačního výběru se dostala šestice Matyáš Kopecký (1), Štěpán Telecký (2), Adam Seeman (3), Daniel Sporysch (4), Pavel Novák (5) a právě Milan Kadlec (6).  Syn stejného jména někdejšího výborného dráhového cyklisty pražské Dukly a dnes reprezentačního trenéra se zcela potatil. Není to ani týden, kdy na dráhovém šampionátu v Apeldoornu vybojoval nejprve titul juniorského mistra Evropy v bodovacím závodě a k němu vzápětí přidal s Matyášem Koblížkem bronz v madisonu, v bodovacím závodě dvojic. Teď ho ale spolu s pěti kolegy čekají čtyři náročné dny na členitých silnicích v severních Čechách a německém Sasku. „Milan skáče z disciplíny na disciplínu, které jsou zcela odlišné. Uvidíme, jak mu to sedne, ale on je velký talent a ti mladí kluci se ještě dokáží skvěle adaptovat,“ podotkl reprezentační kouč Tomáš Konečný, kterému nedělalo problém šestici mladých závodníků do letošního ročníku nominovat. „Letos se poměrně dost závodilo a všichni podávali skvělé výkony. Kvůli celkové situaci se ale dost závodů přesunulo prakticky do jednoho termínu, takže jsem sám zvědavý, jak to komu sedne. Situace je ale pro všechny stejná a nechci se pouštět do spekulací, protože tohle je světový pohár, kde jsou všichni silní,“ pronesl Tomáš Konečný.

Reprezentační výběr navíc doplní trojice domácích borců ve smíšeném česko-německém týmu Euroregionu, pro který pořadatelé z CK Slavoj Terezín opět vyjednali výjimku. V týmu pojede Daniel Mráz (115), Matěj Stránský (116) a Jan Lukeš (117). Čeští jezdci si nízké cíle nekladou. „Jdeme do závodu s tím, že ho chceme vyhrát. My tu nejsme proto, abychom se ho zúčastnili. To jestli se to povede, je samozřejmě věc druhá, ale všichni jsou nastavení tak, aby se sebe vydali maximum. Půjdeme den po dni. Zásadní je nepodcenit úvodní etapu. Ta papírově vypadá jednoduše, ale pak odjede osm lidí o minutu a ta se pak sakra těžce dohání,“ je si vědom důležitých momentů Tomáš Konečný, který ví, že Závod míru juniorů umí závodníky katapultovat do světa velké cyklistiky. Příkladem je z posledních let třeba dvojnásobný vítěz Tour de France, Slovinec Tadej Pogačar či Belgičan Remco Evenepoel, který se rok po svém vítězství na ZMJ (2018) stal nejmladším jezdcem profesionální série UCI World Tour, když uzavřel smlouvu s týmem Deceuninck–Quick-Step. Své o tom ví i někdejší účastník Závodu míru kouč Konečný. Letos je to přesně dvacet let, kdy zvítězil v etapě na Vueltě (2001), jejíž 76. ročník se ve Španělsku v těchto dnech dostává do své druhé poloviny. „Grand Tour stále sleduji. Ten čas letí a jsem rád že je na co vzpomínat, ale teď jdeme ze závodu do závodu a sotva si stíháme přebalit tašku. Vím ale, že Závod míru klukům odemyká dveře. Vyhrávají ho komplexní jezdci, kteří umí zajet časovku i přejet kopce. Sám jsem zvědavý na ten letošní ročník a jak se s ním kluci porvou,“ těší se na letošní 49 ročník reprezentační trenér Tomáš Konečný.

Závod startuje ve čtvrtek ve 14:40 hodin na litoměřickém Mírovém náměstí a skončí po téměř čtyřech stech kilometrech a čtyřech etapách nedělním dojezdem v Terezíně. Letos ho diváci budou poprvé moci živě sledovat v on-line přenosu.

 

ADRESA

Patrik Pátek/PatRESS
Příchovice 338
334 01 Příchovice
Czech Republic

KONTAKT

patek@patress.cz
+420 776 765 036
IČ: 74421000
www.patress.cz