Vyberte stránku
Home 9 TOP 9 Zubařka Perglerová získala Korunu planety

Zubařka Perglerová získala Korunu planety

Senzace! Koruna planety míří do Přeštic! Západočeská zubařka Eva Perglerová jako druhá Češka v historii dokázala vystoupat na všech sedm nejvyšších vrcholů jednotlivých kontinentů. Aby její výkon nebyl jakkoli zpochybnitelný, na samotný závěr své „tour“ přidala minulý týden i kavkazský Elbrus. Tím sbírku vrcholů zkompletovala. Dnes se tedy pyšní seznamem Seven Summits, který definoval legendární horolezec Reinhold Messner.

„I když je dnes jako nejvyšší hora Evropy brán Mt. Blanc, tak podle Messnerova seznamu do Seven Summits patří nejvyšší vrchol Kavkazu ležící na hranici Evropy a Asie. Pro mě je Messnerův seznam svatý, takže jsem věděla, že pokud opravu chci mít všech sedm vrcholů a pomyslný titul jakkoli nezpochybnitelný, tak na Elbrus prostě musím. Všichni se mi tu smáli, že ten nejlehčí kopec mám až nakonec, protože tady se většinou začíná,“ usmála se při vyprávění zisku Koruny planety horolezkyně a především zubařka z Přeštic u Plzně Eva Perglerová.

Eva Perglerová se po svých výkonech řadí do Top Ten všech českých horolezců, kteří Seven Summits dokázali získat. V pořadí je totiž osmým Čechem v celkovém pořadí a druhou ženou s českými kořeny. Tou první se před deseti lety stala Renata Chlumská, švédská rodačka, která díky českým rodičům má od narození také české občanství. Perglerová je tak první ryze českou horolezkyní, která Korunu planety získala.

Koruna planety, nebo-li Seven Summits, je souhrnné označení pro nejvyšší hory každého ze sedmi kontinentů světa. Zdolání všech sedmi vrcholů je horolezecká výzva, která byla poprvé definována v 80. letech 20. století amatérským horolezcem a podnikatelem Richardem Bassem a následně modifikována legendárním horolezcem Reinholdem Messnerem. Eva Perglerová tuto výzvu uzavřela přesně 4.7. 2024 v 7:30 hodin na 5642 metrů vysokém Elbrusu, když svůj výstup z base campu ve výšce 3800 m začala necelou hodinu před půlnocí předchozího dne. „Lezu skoro 30 let, většina mých kopců není tak známá jako vrcholy patřící do Koruny, ale jsou stejně krásné, některé i krásnější. Všude jsem zažila něco, co mě posunulo dál,“ ohlédla se letmo za svou lezeckou historií Perglerová.

Na pomyslném začátku Koruny planety byla přitom v roce 1997 velká expedice do Keni a Tanzanie, při které Eva Perglerová vystoupala na Kilimandžáro, nejvyšší horu Afriky. „Byla to neskutečná příroda a díky příběhu lvice Elsy i splnění dětského snu. Tahle cesta mě úplně dostala. Hned jsem věděla, že budu cestovat celý život,“ popsala zlomový moment přeštická zubařka, která o dva roky později stoupá na evropský vrchol francouzsko-italského Mt. Blancu. „To pro mě bylo první opravdické lezení, při kterém jsem propadla kouzlu ledovců. Právě tady jsem objevila ten pravý horolezecký svět,“ vzpomíná na své začátky horolezkyně z Přeštic.

Na třetí horu Sedmi vrcholů si Eva Perglerová počkala čtrnáct let. Na vrchol Austrálie a Oceánie na horu Carstensz Pyramid vystoupala v roce 2013 a bylo to zasloužené čekání. „Kdybych měla vybrat tu nejlepší akci, je to tahle. Trek k hoře přes území domorodých kmenů, kde doba kamenná stále trvá, je mojí srdeční záležitostí,“ popsala Eva Perglerová, které se během následujících necelých devíti letech rodil v hlavě plán na splnění velké touhy – vystoupat na nejvyšší horu planety – na věhlasný Mt. Everest. Ještě před ním, na začátku roku 2022, zdolala Aconcaguu, nejvyšší vrchol Jižní Ameriky. „To byla tréninková hora. Potřebovala jsem vědět, co se mnou udělá skoro sedm tisíc výškových metrů. Všechno klaplo na jedničku s hvězdičkou a tím se otevřela i cesta na Everest. Myslím na něj spousty let, a dlouho jsem se obávala, zda jsem na něj dostatečně připravená. Rozmýšlela jsem se a trénovala,“ svěřila se Eva Perglerová.

Správný čas nadešel loni v květnu, kdy se Eva Perglerová stala historicky třetí Češkou, která na nejvyšším bodě planety stanula. Přeštická zubařka cítila, že je v životní formě a další věci nabraly rychlý spád. Na přelomu roku nejprve „dobyla“ Jižní pól a v lednu vystoupala na Vinson Massif, nejvyšší horu Antarktidy. „Antarktida pro mě byla cestou do pohádky. Všude jen sníh a led, hotový svět fantazie, ve kterém jsem nejprve putovala na lyžích na Jižní pól a pak následoval výstup na nádherný kopec,“ tetelila se blahem Perglerová, která přestože už plán měla jasný, při otázkách, zda zaútočí na Seven Summits, se bez odpovědi stále jen usmívala.

V červnu tiše a bez jakékoli pozornosti vystoupala na Denali, severoamerickou horu známkou jako Mount McKinley. „To byl jeden z mých nejtěžších kopců. Tak drsné podmínky jsem nezažila. Zamrzaly mi řasy k sobě, vichřice mi stan připlácla na obličej a na hřebínku jsem si musela lehnout, aby mě to neodfouklo. Antarktida proti tomu byla dovolená u moře. Přesto to byl jeden z nejhezčích kopců, protože Aljaška je opravdová divočina,“ vzpomněla s úsměvem Eva Perglerová, která by podle třetího seznamu horolezce Williama Hacketta, který do Seven Summits řadí i Mont Blanc, měla splněno. Ona ale chtěla získat Messnerův seznam s kavkazským Elbrusem. Ten uzavřela minulý týden, necelý týden po svých padesátých narozeninách.

Eva Perglerová se tak zapisuje do historických tabulek. Je to ale pro přeštickou cestovatelku konec dobrodružství? „Jsem v horách šťastná a samozřejmě už mám vymyšlenou další akci, protože ne vrchol, ale cesta je cíl,“ usmála se opět potutelně novopečená držitelka pomyslného titulu Koruna planety.

Eva Perglerová – zdolané vrcholy Koruna planety (Seven Summits)
Kilimandžáro (5 895 m) Afrika – 26. 7. 1997
Mont Blanc (4 810 m) Evropa – 9. 9. 1999
Puncak Jaya (Carstensz; 4 884 m) Austrálie a Oceánie – 3. 10. 2013
Aconcagua (6 961 m) Jižní Amerika – 10.1.2022
Mount Everest (8 849 m) Asie – 24. 5. 2023
Vinson Massif (4 892 m) Antarktida – 8. 1. 2024
Denali (Mount McKinley, 6 190 m) Severní Amerika – 6. 6. 2024
Elbrus (5 642 m) Evropa – 4. 7. 2024

DALŠÍ Z KATEGORIE

ADRESA

Patrik Pátek/PatRESS
Příchovice 338
334 01 Příchovice
Czech Republic

KONTAKT

patek@patress.cz
+420 776 765 036
IČ: 74421000
www.patress.cz